polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 26 sierpnia 2015

Radomscy akordeoniści zdobywają Australię

Accordions for World w Sydney. Wywiad dla  Bumeranga
Juniora. Fot. T. Koprowski
Uczniowie radomskiej Szkoły Muzycznej z klasy akordeonu wylądowali  w miniony czwartek w Sydney i tym samym  rozpoczęli swoją pierwszą w życiu trasę koncertową.  Mikołaj Skopek, Piotr Poterała i Piotr Motyka – bo o tych trzech młodych radomskich muzykach mowa –  już oczarowują mieszkańców Antypodów swoim muzykowaniem na akordeonach w czasie, gdy  w ich rodzinnym mieście, Radomiu najlepsi europejscy piloci oczarowują Polaków  sztuką pilotażu na samolotach...

 Dotychczas chłopcy zagrali w Konsulacie Generalnym RP w Sydney (21.08), w stolicy Australii - Canberrze (22.08) oraz powtórnie w Sydney (23.08) – tym razem w Polskim Klubie w Ashfield. Ich koncerty cieszą się ogromnym powodzeniem, a z każdym kolejnym przybywa na nie coraz więcej osób zapełniających Sale koncertowe po brzegi. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wsłuchują się  w ponad półtoragodzinną dawkę akordeonowego brzmienia w wykonaniu, jakiego wcześniej nie słyszeli. Jak słuchacze koncertu podkreślają po ich zakończeniu - częstokroć nawet nie wyobrażali sobie, że akordeon może być instrumentem na którym da się zagrać nie tylko muzykę ludową czy folkową, ale także – a w przypadku koncertu młodych radomian nawet przede wszystkim – muzykę klasyczną. Chłopcy grają jednak w czasie swoich koncertów także walce, tanga, muzykę filmową czy etniczną w nowych i nieznanych dotychczas aranżacjach. Jedną z tych nowych aranżacji napisał dla nich nauczyciel z radomskiej Szkoły Muzycznej– Pan Tomasz Gieroń. Za ten właśnie utwór, grany przez młodych radomian na finał ich koncertu chłopcy zawsze zbierają ogromne brawa.
 


Warto też podkreślić, że każdy z dotychczasowych koncertów kończył się bisami, a po nich długimi brawami, licznymi gratulacjami i wyrazami uznania odbieranymi przez chłopców od słuchaczy. Wśród gości koncertu znajdują się zarówno członkowie Polonii zainteresowani tak młodymi polskimi wykonawcami w Australii, jak też rdzenni Australijczycy oraz przedstawiciele innych nacji zamieszkujących Australię, jak choćby Chińczycy – bardzo ceniący sobie muzykę akordeonową w dobrym wykonaniu.







W czasie swojej trasy koncertowej młodzi radomianie prezentują się zarówno solowo, w duecie, jak też w trio pod nazwą „Accordions For World”- trochę przewrotną, ale też świetnie ukazującą przede wszystkim chęć promocji muzyki na swoim ulubionym instrumencie.

Młodzi radomianie po raz pierwszy oficjalnie ogłosili swoje plany koncertowania w Australii 20 czerwca br. - podczas koncertu Marcina Wyrostka, z którym wówczas zagrali kilka utworów.

Chłopcy na co dzień uczą się gry na akordeonie pod okiem radomskich nauczycieli – Mikołaj Skopek i Piotr Motyka w klasie akordeonu Pana Artura Miedzińskiego, natomiast Piotr Poterała w klasie Pana Tomasza Gieronia. Chłopcy sami podkreślają, że w ogromnym stopniu swoje umiejętności zawdzięczają swoim nauczycielom. Oni sami muszą tylko codziennie i regularnie ćwiczyć. TYLKO…. !?

Należy tu też dodać, że australijskie koncerty młodych radomskich akordeonistów oraz cały ich pobyt w Australii rejestrowany jest przez kamery producentów filmowych, którzy chcą stworzyć film o charakterze dokumentalno-reżyserskim ukazujący rzeszom innych nastolatków, że warto jest mieć pasje oraz sukcesywnie i regularnie je rozwijać pracując nad tym każdego dnia. Wówczas łatwo się przekonać, że marzenia się spełniają – nawet już od najmłodszych lat.  Młodzi  radomianie marzyli, aby kiedyś zagrać swoje koncerty w Australii, aby przy okazji zobaczyć kangury i móc przytulić misia koalę… I oto… marzenia spełniają się niezależnie od wieku, ale zależnie od zainwestowanych w nie codziennej i regularnej pracy… 

Przypomnijmy, że Patronami honorowymi projektu młodych radomskich muzyków zatytułowanego „Z wizytą wśród Przyjaciół – Australia 2015” są Prezydent Miasta Radomia oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Projekt jest też wspierany wśród licznych Patronów Medialnych z Polski oraz z Australii.
rp/kb/BumerangMedia
 
zdjęcia: Tomek Koprowski

 
 Młodzi artyści udzielili krótkiego wywiadu naszej reporterce Natalii z Bumeranga Juniora. Tej rozmowy młodzieżowej polsko-australijskiej możecie posłuchać w  relacji filmowej z pierwszego koncertu australijskiego tournee, ktory odbył się w Konsulacie RP w Sydney, kilkanaście godzin po przylocie z Polski.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy