polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

piątek, 14 sierpnia 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Trening na zdrowie!

Gaca Centrum w Lublinie. Klub, w którym odchudzają się
pacjenci Konrada Gacy. Fot. A.Kozlowska
Aktywność fizyczna jest ważnym elementem procesu odchudzania. Moim pacjentom powtarzam, że trening stanowi 30% ich sukcesu w osiągnięciu upragnionej sylwetki. Pozostałe składowe to dieta (60%) i odpowiednia suplementacja (10%). Dziś opowiem, dlaczego trening jest aż tak ważny i czym jest dla naszego organizmu.

Zanim zdecydujesz się na regularną aktywność fizyczną, warto abyś dowiedział się, czemu służy trening. Na pewno słyszałeś już, że jest „zdrowy”. Ale czy każdy? I co to tak naprawdę oznacza? Aby dobrze to zrozumieć, należy zastanowić się nad tym , jaką rolę w naszym organizmie pełni tkanka tłuszczowa. Jest ona zapasem energetycznym, powstającym z wielu powodów. Ma chronić i sprawiać, że poczujemy się bezpiecznie. Ma nas zapewnić o tym, że poradzimy sobie w sytuacjach kryzysowych, w których będziemy narażeni na długotrwały brak dostępu do jedzenia.


Jeśli zatem jest to dla każdego człowieka zabezpieczenie przed kryzysem, to należy o tym pamiętać także podczas odchudzania. Zbyt rygorystyczna dieta oraz zbyt intensywny trening wywołują w organizmie stan zagrożenia, czyli właśnie kryzysu. Jak przejawia się taki „stan kryzysowy” w organizmie? Przede wszystkim, spowolnionym metabolizmem. Wówczas nie ma mowy o skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej – nasz organizm w sytuacji zagrożenia chce ją za wszelką cenę zatrzymać. Jeżeli w takich momentach zdarzają się spadki wagi, to niestety są związane głównie z katabolizmem, czyli redukcją naszych mięśni. A przecież czymś będziemy musieli spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Dlatego podczas odchudzania, należy „przekonać” organizm, że nie zagraża mu kryzys, w związku z czym może „oddać” tkankę tłuszczową. Mam nadzieję, że to dla Was dobra wiadomość i że dzięki temu nigdy nie dacie się skusić na „głodówkową” dietę. Jak jednak nie dać się wpędzić w „kryzys” przez aktywność fizyczną? Swoim pacjentom na początku odchudzania zalecam bardzo ograniczony trening. Ich organizmy są powoli przyzwyczajane do wysiłku. Dlatego też nie należy ćwiczyć codziennie. Warto dać czas organizmowi na regenerację.

A dlaczego w ogóle warto ćwiczyć? Odpowiednio dobrany trening, dostosowany do diety, bardzo pozytywnie zaczyna wpływać na samopoczucie. W trakcie ćwiczeń uwalniają się serotonina i dopamina, hormony szczęścia, które budują dobry nastrój. Każdy może dzięki temu stać się osobą bardziej radosną, pogodną i silną fizycznie. Trening pomaga rozładować stres, a postępujący ubytek wagi wzmacnia poczucie własnej wartości.

Każdemu, kto dopiero planuje rozpocząć regularną aktywność fizyczną, proponuję na początek ćwiczenia cardio 2 razy w tygodniu. Cardio, czyli treningi tlenowe to np. jazda na rowerze stacjonarnym czy marsz po bieżni spokojnym tempem. Dla osób, które wolą ćwiczenia na świeżym powietrzu, polecam spacery, tradycyjny rower i pływanie. Nie przesadzajcie z tempem. Tu nie chodzi o to, żeby się zmęczyć i dać za wygraną po 5 minutach. Wasze tętno nie powinno przekraczać 75% tętna maksymalnego (HRmax).

Udanych treningów!

Kolejny tekst także będzie traktował o treningach. Tym razem pomogę Wam wybrać najlepszą porę na bezpieczne i efektywne ćwiczenia.
 
Konrad Gaca
Fot. Agnieszka Kozłowska

Zobacz też poprzednie porady Konrada Gacy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy