polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 10 lipca 2015

Wolność panoramy ocalona! Parlament UE odrzucił absurdalną poprawkę

Tak wyglądałby  Zamek Królewski w Warszawie, na stronach
 Wikipedii, gdyby europarlamentarzyści przegłosowaliby
poprawki znoszące zasadę wolności panoramy. Fot. Wikipedia
Wolność panoramy ocalona! Parlament Europejski odrzucił poprawkę zakazującą fotografowania przestrzeni publicznej bez zgody twórców lub właścicieli. Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Byly one poddane pod głosowanie 9 lipca. Na 751 głosujących europosłów tylko 40 było za absurdalną poprawką.
 
Nadal będziemy mogli swobodnie fotografować i publikować zdjęcia obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Szkoda tylko, że nie wszędzie - niektóre kraje nadal straszą zakazami.

Wolność panoramy to możliwość swobodnego fotografowania, a następnie publikowania zdjęć przedstawiających obiekty (budynki, rzeźby itd.) umieszczone na stałe w przestrzeni publicznej, do których ktoś ma prawa autorskie. Bez potrzeby uzyskiwania zgody na publikację. Jak to opisuje definicja na stronie Wikipedii - jest to zbiór wyjątków w prawie autorskim zezwalających na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli. Prawo panoramy obejmuje również takie kraje jak Austria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Węgry, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, i Wielka Brytania.

Mapy: King of Hearts, Mardus (Wikimedia Commons)
 
Gdyby propozycja zmian przedstawiona przez eurodeputowanego Jean-Marie Cavadę została przegłosowana, nie moglibyśmy beztrosko publikować zdjęć np. panoramy miasta bez uzyskania potrzebnych zgód. Tak jest na przykład w Belgii i Francji, gdzie nie obowiązuje prawo panoramy. Publikowanie zdjęć takich obiektów jak Atomium czy wieża Eiffela nocą (chodzi o oświetlenie) jest obwarowane restrykcjami. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy, aby opublikować wakacyjną fotkę ze stolicy Polski czy z Krakowa na Facebooku, musielibyśmy się pytać o zgodę właścicieli praw autorskich zawartych w kadrze rzeźb, pomników czy budynków, a nawet tak popularnych obiektów jak Zamek Królewski w Warszawie (odbudowany po wojnie). Prawie niewykonalne, a przynajmniej mocno utrudniające życie. Także Wikipedii, która musiałaby usunąć tysiące zdjęć ze swoich stron.

Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i absurdalna poprawka nie przeszła - choć, o dziwo, znalazło się 40 (na 751 głosujących) europosłów, którzy byli za jej wprowadzeniem. Niestety, pomysł holenderskiej eurodeputowanej Marietje Schaake, by rozszerzyć prawo panoramy na pozostałe państwa Unii Europejskiej, także nie został przyjęty. Przynajmniej na razie, bo pomysł jest wciąż aktualny. Pod petycją przeciwko zniesieniu wolności panoramy podpisało się ponad 500 tys. osób.

Oburzenie na absurdalne propozycje ograniczenia wolności w Unii Europejskiej wyrażają artyści i fotografowie. Na stronie Save the Freedom of Photography holenderski fotograf Lando Groothuis  komentuje: Jestem fotografem, wolnym czlowiekiem w Holandii. Nie zabierajcie mi mojej wolności, już i tak zabrano nam jej za dużo.

W Australii obowiązuje wolność panoramy. Można fotografować obiekty i rzeżby  istniejące w przestrzeni publicznej i wnętrza  obiektów dostępnych dla publiczności.  W Polsce wolno fotografować obiekty z zewnątrz, z miejsc publicznych . Na fotografowanie wnętrz trzeba mieć zgodę wlaścicieli obiektów lub twórców.
BumerangMedia / komputerswiat.pl / Softonet / Wikipedia

Zobacz jak wyglądałyby zdjęcia miast europejskich, gdyby absurdalna poprawka by przeszła: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy