polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 15 lipca 2015

THE WELL - ( STUDNIA) – wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej

Joanna Majchrowska i jej fotografie. Fot. J. Nieddu
W stolicy Południowej Austraii, w Prospect Gallery Adelaide otwarta została  wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej – THE  WELL – (STUDNIA). Wystawę na której autorka dzieli się pięknem kraju, gdzie się urodziła - wschodniej Polski - można oglądać do 26 lipca. Swoimi refleksjami z  otwarcia wystawy 5 lipca dzieli się z  nami Bogusław Kot. 

 
Wystawa  fotograficzna Joanny – to niezwykła wystawa fotografii, to powrót do korzeni genealogicznych, które sięgają do Białej Podlaskiej, a nawet dalej na Wschód.  Wędrówka w przeszłość zaczęła się dla Joanny od albumów rodzinnych ze zdjęciami, a było ich sporo bo ojciec będąc w wieku szkolnym otrzymał  w prezencie od swojego taty używanego Kodaka i w ten sposób stał się fotografem amatorem. Wtedy posiadanie aparatu fotograficznego, graniczyło z bogactwem, opłata za wywołanie i zrobienie zdjęć też było drogie; żeby było taniej, rodzice Joanny wywoływali zdjęcia w ciemni np. „łazienkowej”- kiedy już dzieci poszły spać.


 Joanna wykorzystała  amatorskie zdjęcia, niektóre już poniszczone, wyblakłe (przeważnie czarno-białe), opracowała komputerowo ożywiając je, dołączyła zdjęcia robione przez siebie w czasie pobytów w Polsce i zrobiła rodzicom prezent urodzinowy w postaci wystawy zdjęć rodzinnych – ukazującą również piękno Podlasia.

 
Stara studnia. zdjęcie z wystawy Joanny Majchrowskiej
Natchnieniem stało się zdjęcie studni w zagrodzie rodziny mieszkającej w Dubowie, gdzie jako dziecko często bywała  w czasie wakacji, i stąd nazwa wystawy –  THE  WELL – (STUDNIA)!

Oto kilka opisów z paneli ze zdjęciami:

Studnia już wyschła, ale moje wspomnienia tego miejsca i to co mnie z nim łączyło – wciąż żyją. Powracałam tam wiele razy o różnych  porach roku i fotografowałam zmiany jakie zachodziły w tym rejonie” – Joanna Majchrowska

 „Studnia w gospodarstwie rolnym odgrywała bardzo ważną rolę. Ta studnia z betonowych kręgów była dość głęboka ze źródlaną, zimną i wspaniałą wodą. Wokół tej studni zawsze coś się działo. Po lewej stronie studni, w pewnej odległości było duże koryto do pojenia koni i bydła. Natomiast po drugiej stronie było koryto do płukania warzyw(...) Studnia była używana także, szczególnie w okresie letnim, jako „lodówka”, a w tym czasie lodówki nie były jeszcze powszechne w użyciu. W specjalnych pojemnikach, na linkach lub łańcuchach spuszczano do niej mleko i różny nabiał, aby w ten sposób zachować od zepsucia. A latem, w ciepłe dnie, na podwórze wystawiano różnego rodzaju wanny lub balie, w których dzieci zażywały kąpieli.” – Eugeniusz Majchrowski

Przemówienie inauguracyjne na otwarciu wystawy wygłosił - Dr. Thomas Mical (Associate Professor of Architecture, UniSA);


prof. Thomas Mical
Dr. Thomas Mical po przywitaniu przybyłych na wystawę w pierwszych słowach podzielił się osobistym odkryciem genealogicznym, że w swojej rodzinie dwie generacje wstecz, natknął się na korzenie polskie. Miły akcent!

 

Wczuwając się w piękno fotografii, pejzaże polskiej przyrody, ludzi i idei genealogicznej dr Thomas Mical powiedział: „Wystawa mojej koleżanki Joanny Majchrowskiej, jest przemyślaną i świadomie skonstruowaną serią zdjęć reprezentującą logikę kinematografa  - gawędziarza; każdy wizerunek reprezentuje zarazem chwile z przeszłości, ściśle związane z wyjątkowym miejscem i wydarzeniem, ale jednak każdy z tych obrazów łączy się jeden z drugim, jako fragmenty czy też ślady wędrówki samotną wiejską drogą do domu rodzinnego (...) Naturalny zapach jak i światło, które jest tak typowe dla Podlasia, mówią o samej naturze, z którą zetknęły się i zaakceptowały je dzieci bawiące się w lesie, odkrywając następowanie sezonów, utwierdzając nasze dobre samopoczucie, jak i przynależność(...) W tych pracach odczuwamy ocieplający efekt światła słonecznego, zapach powietrza i poczucie familiarności, którą rodziny nauczyły się akceptować jako jądro ich tożsamości. Wiele twarzy i postaci powtarzać się będą w tych wizerunkach, tak jak i elementy krajobrazu.

 Poczucie zachwytu zabieramy ze sobą w nowe miejsca, a poczucie familiarności z zabawami dzieciństwa, są blisko z sobą splecione w tych nie do odrzucenia

wizerunkach(...) Jeśli spędzisz trochę czasu egzaminując wizerunki, patrząc jak splatają się ze sobą, możesz dostrzec coś z własnego dzieciństwa i swoje wewnętrzne

krajobrazy, a może nawet odkryjesz uczucie otwartego zachwytu skąd zabawa i stworzenie pochodzą (...)” – T.M.
 
Rodzina Majchrowskich

Rodzina licznie zgromadzona na wystawie i obecni tam ludzie, przeżyli dodatkowy akcent - niespodziankę. Zostały złożone życzenia urodzinowe Czesławie i Eugeniuszowi Majchrowskim, a zwyczajem polskim gromko zaśpiewano - „Sto lat” .  

Joanno, gratulujemy kolejnego sukcesu  artystycznego, poprzedzonego ciężką pracą i wysiłkiem – życzymy Ci dalszych osiągnięć w życiu osobistym i zawodowym.

 Dziel się pięknem  Polski - Kraju, w którym się urodziłaś - i  przydawaj swoimi umiejętnościami i talentem kolorytu nowej ojczyźnie – Australii!

Bogusław Kot
Zdjęcia: John Nieddu

_____________________
JOANNA  MAJCHROWSKA z rodzicami i siostrami przybyła do Australii w roku 1965,  rodzina osiedliła  się w Adelaide, Południowa Australia.
Biografia:  1972-1974 Diploma in Graphic Design, SA School of Art; 1975-1979 Master of Arts – Graphic Design Academy of Fine Arts, Warsaw, Poland;  1995-2008 Assistant Community Arts Officer;  Solo Exhibitions: 2010 Fragmented, Galeria Sztuk Pięknych vV  Warsaw. Poland;  2008 Corpus Delecti, Prospect Gallery;  Collection Private: Australia, Canada, Germany, Poland.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy