polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 30 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: królewskie śniadanie

Co to znaczy „królewskie śniadanie”? Na pewno każdy gdzieś już o nim słyszał, ale mało kto miał okazję gościć na śniadaniu u koronowanej głowy, żeby się przekonać, co taki posiłek zawiera. A może chodzi o ilość i dlatego trzeba zadbać o obfitość dań i smaków na porannym stole? Zaraz wszystko się wyjaśni.

 To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na cały dzień. Ilu z nas po przebudzeniu wypija tylko kawę, bo na jedzenie nie ma czasu? Liczymy naiwnie, że filiżanka małej czarnej da nam energię na długie godziny pracy. To ogromny błąd. Nie popełniaj go, bo tylko sobie zaszkodzisz. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba też pamiętać o dobrym źródle białka.

 Z moich obserwacji wynika, że omijamy śniadanie nie tylko dlatego, że nie mamy na nie czasu, ale często dlatego, że nie mamy na nie pomysłu. Uważam za dobry na start posiłek, którego podstawą są jajka. Produkt ten zawiera cenne dla zdrowia proteiny oraz aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie sam wyprodukować, a które świetnie wpływają na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu. Tak, właśnie umysłu, ponieważ oprócz szeregu właściwości jak niska zawartość kaloryczna czy odpowiedni poziom węglowodanów jaja mają w sobie lecytynę. W prostym przełożeniu wpływają na naszą zdolność zapamiętywania, opanowania (redukuje ona kortyzol – hormon odpowiedzialny za stres) czy koncentracji.

 Białko w sam raz na śniadanie znajdziemy też w chudym białym serze, jogurcie naturalnym, filecie z kurczaka czy rybach (świetnie sprawdzą się np. pstrąg czy łosoś). Warto też pamiętać o warzywach. Pomidor i szpinak dostarczą nam witamin z grupy B oraz witaminy C, E i K, a także solidną dawkę minerałów: potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo. Szpinak, niegdyś postrach dzieci, zawiera więcej żelaza, za to w pomidorze dominuje potas. Godne polecenia są też buraki, głównie ze względu na obecność kwasu foliowego oraz magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu i cynku, a także witaminy C. Warto sięgać także po rukolę, bogatą w witaminy: A, B2, B6, C, K, kwasy: foliowy i pantotenowy oraz składniki mineralne: wapń, magnez, potas, żelazo. Wszystkie te warzywa zawierają przeciwutleniacze, które usuwają nadmiar wolnych rodników z organizmu, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się. Poranny posiłek to też dobra okazja, aby dostarczyć do organizmu błonnik. Jest on obecny np. w otrębach, ziarnach soi, suszonych owocach (śliwki, morele), migdałach.

 Jeśli czytaliście moje wcześniejsze porady, wiecie już, że rekomenduję przyrządzanie posiłków bez użycia soli i cukru. Aby wydobyć więcej smaku z potraw, doprawcie je ziołami. Kto zaś lubi śniadania na słodko, może skomponować poranne menu z użyciem owoców (np. malin, jagód, truskawek) lub miodu – polecam zwłaszcza miód gryczany.

 Od tego, jak będzie wyglądało Wasze śniadanie, zależy cały dzień. Warto więc poświęcić czas na jego przygotowanie i spokojne zjedzenie. Smacznego!

 Następnym razem opowiem o aktywności fizycznej – komu i po co jest ona potrzebna oraz jak działa na nasz organizm.

 Konrad Gaca
Fot. Agnieszka Kozłowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy