polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 17 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: zero soli, zero cukru

Co zrobić, żeby w końcu skutecznie schudnąć? Jak ustrzec się efektu jo-jo? Kiedy jest najlepszy czas na zmiany? Jeśli choć raz szukaliście w głowie odpowiedzi na te pytania, to znak, że warto, abyście dowiedzieli się, w jaki sposób odchudza swoich pacjentów Konrad Gaca. Dziś trzeci odcinek cyklu jego porad zdrowotnych.

Sól i cukier są obecne w diecie większości osób. Stały się tak „naturalne”, że ich spożywanie nie powoduje refleksji do czasu, aż pojawią się nieprzyjemne skutki. Zacznijmy od tego, w jakich potrawach i produktach występują.

Gdzie szukać soli i cukru?
Soli używamy jako standardowej codziennej przyprawy – do przekąsek, dań obiadowych, śniadań i kolacji. Kiedyś była niezwykle cenna ze względu na swoje właściwości konserwujące; nasolone mięso czy ryba nie psuje się od razu, jeśli nie można jej schłodzić w lodówce. Obecnie soli używamy ze względu na walory smakowe, a może po prostu z przyzwyczajenia... Sól można znaleźć m.in.: w przekąskach (chipsy, krakersy), w pieczywie, we wszystkich gotowych wędlinach, w płatkach śniadaniowych, gotowych sokach warzywnych, ogórkach kiszonych, serach (zwłaszcza dojrzewających), w gotowych sosach, we wszystkich fast foodach i produktach typu „instant”.

Z kolei cukier, który przez lata był uważany za wspaniałe źródło energii, występuje równie powszechnie. Różnica jest taka, że są produkty, o których wszyscy wiedzą, że zawierają cukier, np. słodycze, napoje gazowane (typu cola, fanta), i takie, które spożywamy często nie podejrzewając, że są słodzone. Warto więc wymienić te najbardziej powszechne: prawie wszystkie produkty typu fast food (łącznie z hamburgerami i pizzą), jogurty owocowe, serki homogenizowane, chipsy, większość soków, gotowe sosy (w tym majonez i ketchup), warzywa z puszki, gotowe pasty kanapkowe, mieszkanki przypraw, niektóre gotowe sałatki, część wyrobów mięsnych (niektóre pasztety, parówki), a nawet niektóre masła – w zależności od producenta (warto zaznaczyć, że te, które zawierają cukier, mają też zazwyczaj w składzie sól).

Lista w obu przypadkach jest bardzo długa. A jak sól i cukier mają się do odchudzania? Wszystkim swoim pacjentom powtarzam, aby całkowicie zrezygnowali z tych dwóch dodatków do jedzenia.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy może to uczynić, ale niemożność wyeliminowania ich ze swojej diety dotyczy bardzo szczególnych przypadków zdrowotnych, np. osób będących w czasie określonego leczenia depresji lub z uszkodzeniem trzeciej kory nadnerczy. Są to jednak bardzo specyficzne i na szczęście nie tak częste przypadki. Natomiast w przypadku reszty osób mówię od lat to samo: „Odstawcie całkowicie sól i cukier, to wam się opłaci”. Wiem, że to może wydawać się trudne do wykonania, ale warto podjąć ten wysiłek.

Kiedy spotykam się z grupą rozpoczynającą odchudzanie, z reguły aż 80% z nich nie wyobraża sobie życia bez soli. Kiedy jednak nadchodzi czas kończenia kuracji, to proporcje się zmieniają. Tylko 20% chce ponownie używać soli, reszta nie chce jej stosować. Zamiast solą smak potraw można przecież wzbogacić za pomocą ziół.

Odstawienie soli przełoży się na normalizowanie poziomu wody w organizmie, znikną opuchnięcia, łatwiej będzie uregulować nadciśnienie tętnicze. Bez soli w diecie będziecie mogli pić duże ilości wody, dzięki czemu nie tylko oczyścicie organizm, ale także przyspieszycie swój metabolizm.

Tego, jak szkodliwy jest cukier, chyba tłumaczyć nie muszę. On nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jeśli w skrajnych przypadkach ktoś musi po niego sięgnąć, niech korzysta z cukru brzozowego.

Dlatego tak ważne są nasze nawyki żywieniowe. Przykładowo, wyeliminowanie soli z diety, ma zbawienny wpływ dla osób cierpiących na nadciśnienie. Trzymam kciuki, aby i Wam udało się pożegnać z cukrem oraz solą.

Następnym razem podpowiem Wam, jak skomponować śniadanie, aby zdrowo i z energią rozpocząć dzień.
 

2 komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy