Jan Kulczyk (1950 - 2015) Fot. Kulczyk Investments SA |
O śmierci Jana Kulczyka poinformowała spółka Kulczyk Holding.: „Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca”. Jak informują polskie media Biznesmen zmarł w Wiedniu po "drobnym zabiegu kardiologicznym" Jeszcze dzisiaj miał być wypisany ze szpitala, a w Warszawie miał zaplanowany szereg spotkań.
Jego majątek szacowany jest na około 16 miliardów złotych. Od wielu lat był najbogatszym Polakiem i zajmował pierwsze miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".
Majątek miliardera tylko w minionym roku urósł dzięki wzrostowi wartości jego pakietu akcji chemicznego Ciechu i notowanego w Londynie międzynarodowego producenta piwa SAB Miller. Rok temu Kulczyk kupił Ciech od Skarbu Państwa za 620 mln zł, dziś spółka jest warta 1,5 mld zł.
Najbogatszy Polak miał 65 lat. Kulczyk był absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także handlu zagranicznego na poznańskiej Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytet Ekonomiczny). Na tej drugiej uczelni obronił doktorat. Od lat zajmował pierwsze miejsca we wszystkich rankingach najbogatszych Polaków. Choć urodził się w Bydgoszczy, to w Poznaniu prowadził wiele swoich interesów. Był m.in. właścicielem grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments mającej siedzibę w Luksemburgu, a biura m.in. w Dubaju i Londynie. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się m.in. energetyka, infrastruktura i nieruchomości. Sprowadzał też do Polski samochody marek VW, Audi, Porsche i Škoda.
Jan Kulczyk był współzałożycielem i długoletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu. Był najaktywniejszym polskim przedsiębiorcą na rynkach zagranicznych. W 2014 roku założył Radę Polskich Inwestorów w Afryce. W jej skład weszli przedstawiciele spółek inwestujących w państach afrykańskich - m.in. Kulczyk Investments, Grupa Azoty, Ursus.
Przewodniczył także
Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej i Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.
W czerwcu zasiadł w Radzie Dyrektorów Green Cross International, założonej
przez Gorbaczowa i działającej przy ONZ międzynarodowej organizacji
ekologicznej mającej zapobiegać katastrofom ekologicznym i niesieniu pomocy ich
ofiarom. Już rok później został przewodniczącym Rady.
W 2010 r. stworzył CEED Institute think-tank, którego celem było promowanie osiągnieć nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Był również członkiem Kapituły
Nagrody Kisiela, którą sam otrzymał w 1992 roku.W 2010 r. stworzył CEED Institute think-tank, którego celem było promowanie osiągnieć nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Wielokrotnie pokazywał, że nie są mu obce sprawy kultury czy sportu. Spółki należące do Jana Kulczyka sponsorowały Polski Komitet Olimpijski. PKOl nigdy wcześniej nie dostał takiego finansowania jak od niego. W 2012 roku przekazał 20 milionów złotych za budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W ubiegłym roku polscy złoci medaliści z Soczi otrzymali od niego sztabki złota.
26 czerwca prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Kulczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wspieranie polskiej kultury. Kulczyk, został odznaczony też Złotym Medalem Ojców Paulinów za szczególne zasługi dla Jasnej Góry. Właczony też został do konfraterni zakonu Paulinów.
epoznan.pl , innpoland.pl , wprost.pl , wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy