polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 31 lipca 2015

Przed rocznicą Powstania: Żeby Polska nie zniknęła z mapy Europy…

Leszek Żukowski ps. "Antek". Obecny prezes Światowego
Związku Żołnierzy AK
W przeddzień 71 rocznicy Powstania Warszawskiego przedstawiamy rozmowę Krzysztofa Sękalskiego  z przewodniczącym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,  Leszkiem Żukowskim.
 
KRZYSZTOF SĘKALSKI: Rok temu w 70-tą rocznicę Powstania Warszawskiego, jako szef Światowego Związku Żołnierzy AK był  pan w Berlinie z prezydentem Komorowskim podczas otwarcia wystawy, poświęconej Powstaniu. To chyba wyrok historii sprawił, że ekspozycja znalazła się akurat w miejscu, gdzie kiedyś były: centrala Gestapo, SS i Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Czy to stamtąd Adolf Hitler wydał wyrok na Warszawę, aby ją znieść z powierzchni ziemi?

LESZEK ŻUKOWSKI: Zgadza się… Tę wystawę, zorganizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego, otworzyli w Berlinie Prezydenci Polski i Niemiec już 29 lipca. Byłem tam w gronie dwudziestu powstańców, towarzyszących prezydentowi Komorowskiemu. I myślę, że prezydent Gauck to właściwa postać do tak trudnego zadania. Z jego ust padło stwierdzenie, że Polacy umieli przebaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę.

czwartek, 30 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: królewskie śniadanie

Co to znaczy „królewskie śniadanie”? Na pewno każdy gdzieś już o nim słyszał, ale mało kto miał okazję gościć na śniadaniu u koronowanej głowy, żeby się przekonać, co taki posiłek zawiera. A może chodzi o ilość i dlatego trzeba zadbać o obfitość dań i smaków na porannym stole? Zaraz wszystko się wyjaśni.

 To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na cały dzień. Ilu z nas po przebudzeniu wypija tylko kawę, bo na jedzenie nie ma czasu? Liczymy naiwnie, że filiżanka małej czarnej da nam energię na długie godziny pracy. To ogromny błąd. Nie popełniaj go, bo tylko sobie zaszkodzisz. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba też pamiętać o dobrym źródle białka.

środa, 29 lipca 2015

Nie żyje Jan Kulczyk - najbogatszy Polak

Jan Kulczyk (1950 - 2015)
 Fot. Kulczyk Investments SA
Nie żyje Jan Kulczyk - najbogatszy Polak, którego majątek szacowany jest na 16 mld złotych. Zmarł dzisiaj rano w szpitalu w Wiedniu w wyniku powikłań pooperacyjnych.

O śmierci Jana Kulczyka poinformowała spółka Kulczyk Holding.: „Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca”. Jak informują polskie media Biznesmen zmarł w Wiedniu po  "drobnym zabiegu kardiologicznym" Jeszcze dzisiaj miał być wypisany ze szpitala, a w Warszawie miał zaplanowany szereg spotkań.

Jego majątek szacowany jest na około 16 miliardów złotych. Od wielu lat był najbogatszym Polakiem i zajmował pierwsze miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

Majątek miliardera tylko w minionym roku urósł dzięki wzrostowi wartości jego pakietu akcji chemicznego Ciechu i notowanego w Londynie międzynarodowego producenta piwa SAB Miller. Rok temu Kulczyk kupił Ciech od Skarbu Państwa za 620 mln zł, dziś spółka jest warta 1,5 mld zł.


Jan Żyliński: Bycie Polakiem to wielki przywilej i wspaniała przygoda

Jan Żyliński, najbogatszy Polak w UK
 Fot. P.Fesyk
Jan Żyliński to postać doskonale znana brytyjskiej Polonii. Po tym jak stanął w obronie godności Polaków na Wyspach i wyzwał na pojedynek słynącego z antypolskich wypowiedzi lidera partii UKiP Nigela Farage, internauci okrzyknęli go „honorowym ambasadorem polskości” w UK.

Kilka tygodni temu został oficjalnym kandydatem w wyścigu o fotel burmistrza Londynu. Z Janem Żylińskim rozmawiają Kinga Plich i Kamila Hankiewicz z Pangea Magazine.

Ostatnio stało się o Panu bardzo głośno za sprawą wyzwania, rzuconego jednemu z polityków, który bardzo niekorzystnie wypowiada się na temat emigrantów. Czy należy w końcu powiedzieć STOP dyskryminacji w Wielkiej Brytanii?

Urodziłem się w Londynie i mieszkam tutaj całe życie. Odczuwam dyskryminację od samego początku – w stosunku do Polaków i innych obcokrajowców. Przez ostatnie lata to się pogorszyło, między innymi dlatego, że  przyjechał tu ponad milion Polaków.  Jest to wyzwanie dla ludności angielskiej, ponieważ jesteśmy bardziej wydajni, rzetelni, czasami taniej pracujemy i w sytuacji, gdy jest tu sto tysięcy rodzin brytyjskich, od trzech pokoleń bezrobotnych, na zasiłkach, to Polak, który przyjedzie i w przeciągu dwóch dni znajduje pracę, jest dla nich swego rodzaju zagrożeniem.

wtorek, 28 lipca 2015

Polish Professionals in Sydney. Pożyteczne spotkania

Pierwsze spotkanie Polish Professionals in Sydney
3 lipca, w siedzibie biura Open Conexus przy 60 York Street w CBD Sydney odbyło się pierwsze z cyklu spotkań Polish Professionals in Sydney. PPiS ma na celu konsolidację Polonii - zarówno tej profesjonalnej, która już jest na obranej przez siebie scieżce, jak i nowo przyjezdnych na Antypody bądź też tych, którzy dopiero poszukują rozwiązań w swoim życiu.

Status  organizacji głosi:
Polish Professionals in Sydney to projekt skupiajacy polskich profesjonalistów i przedsiebiorców, którzy chcą partycypować w organizacji interesujących projektów, a także brać w nich udział. To miejsce gdzie poznać mozna ciekawych gości, wysłuchać ich opowieści związanych z życiem w Australii i ich drodze do sukcesu zawodowego, a także poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Naszym celem jest skupienie polskiej społeczności, promowanie pozytywnego wizerunku Polaków i pomoc w rozwoju osobistym i zawodowym członków”.
W zwiazku z tym panel spotkania przybiera 4-częściowa formułę.

poniedziałek, 27 lipca 2015

Carpe Dream: Mińsk - Moskwa - Syberia

Moskwa. Fot. CarpeDream

 
Około 3 lata temu Stafan i Łukasz, wówczas studenci UJ w Krakowie wpadli na pomysł, że fajnie byłoby wspólnie wyjechać do Australii.  Plan wyprawy : drogą ladowo-morską  z gitarami do krainy Kangurów. Wyprawa rozpoczęła się 20 maja.  Z Bumerangiem Polskim śledzimy ich podroż, ktorą sami nazwali Carpe Dream. Po przebyciu Białorusi, Rosji, Mongolii i Chin obecnie są już w Bangkoku. Gdy dotrą do Sydney spotkamy się z nimi na bumerangowym pikniku.

Ale po kolei. Przedstawiamy fragmenty z wpisów ich podrożniczego bloga zaczynając od Mińska. Później Moskwa i słynna kolej transsyberyjska . Fascynująca relacja z której dowiemy się dlaczego Bialoruś  to tak naprawdę Rosja  oraz  jak wielka różnica jest pomiędzy tym czego spodziewali się doświadczyć w związku z całym złym PR’em Rosji w polskich mediach, a tym co ich spotkało.

niedziela, 26 lipca 2015

Losowanie eliminacji MŚ 2018. Biało-czerwoni uniknęli potęg!

W Sankt Petersburgu odbyło się wczoraj  losowanie eliminacji MŚ 2018 w piłce nożnej.
Reprezentacja Polski trafiła do grupy E eliminacji mistrzostw świata 2018. Biało-czerwoni unikną pojedynków z europejskimi gigantami. Z kim zatem o przepustkę na mundial w Rosji powalczą Polacy?

Ceremonia rozpoczęła się w sobotę po godzinie 17. Na początek oficjalne przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina i Seppa Blattera, wciąż jeszcze urzędującego szefa FIFA.  Pojawiły się wlaśnie doniesienia, że w przyszłorocznych wyborach na prezydenta FIFA wystartuje Michel Platini.

sobota, 25 lipca 2015

Jackie Collins dołącza do OFF THE STAGE online!

Zadaj swoje pytanie najpopularniejszej pisarce na świecie!
 Jackie Collins. Fot. G.Gorman 
Uwaga fani Jackie Collins!
Przed Wami wyjątkowa okazja do zadania swojego własnego pytania najbardziej poczytnej pisarce  na świecie. Jackie Collins sprzedała ponad 500 milionów książek w ponad 40 krajach. Właśnie ukazała się ostatnia część sagi rodziny Santangelo...i ktoś zginie!

Swoje pytanie do pisarki prześlijcie na adres: [email protected] lub [email protected] Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czekamy do czwartku, 30 lipca. Najciekawsze zostaną zadane Jackie podczas rozmowy i  opublikowane w wywiadzie.
Odliczanie zaczynamy...już TERAZ!

Partnerzy medialni OTS:

   

Zob. poprzedni wywiad w ramach OFF THE STAGE online z Lindą Evans

piątek, 24 lipca 2015

Integracja i spójność narodu. Podsumowanie konferencji ACC2015

Dr Seweryn Ozdowski - organizator ACC2015 i  Gubernator
Generalny Australii Sir Peter Cosgrove. Fot. D.Marshall
W piątek, 17 lipca zakończyła się trzydniowa Konferencja poświęcona integracji australijskiego społeczeństwa. Tytuł Konferencji  ‘Advancing Community Cohesion towards National Compact   w tłumaczeniu na język polski oznaczałoby to:  Poprzez Społeczną Integrację do Spójności Narodu.

Pomysłodawcą a zarazem głównym organizatorem Konferencji był dr Seweryn Ozdowski – Polak, pod koniec ubiegłego roku powołany na stanowisko Przewodniczącego do Spraw Wielokulturowości przy Rządzie Federalnym Australii. Jako miejsce Konferencji wybrany został Uniwesytet Western Sydney, gdzie prof. Ozdowski sprawuje funkcję Dyrektora Wydziału Równości i Praworządności .

czwartek, 23 lipca 2015

Mayday! Mayday! Mayday! – 60 lat Polskiego Teatru Starego

"Mayday", Marek Kobyłecki jako Jan Kowalski, Jolanta
 Ratuszyńska i Elwira Byrt jako Maria i Barbara.
Fot. Polski Teatr Stary
Polski Teatr Stary bawi australijską publiczość już 60 lat. Sezon artystyczny rozpoczęliśmy kabaretem „Ona i On”, doskonale przyjętym przez widzów,
a zakończymy prześmieszną farsą Raya Cooneya „Mayday”.


Sztuka ta bawi publiczność na całym świecie od 33 lat, a od czasu polskiej premiery w 1992 roku była wystawiona w ponad dwudziestu polskich teatrach. Zresztą grana jest w Polsce do dzisiaj i nieodmiennie przed kasami ustawiają się długie kolejki. Błyskotliwe dialogi, cięte riposty, komizm sytuacyjny i językowy oraz zaskakujące zwroty akcji gwarantują wspaniałą zabawę. Nawet nasi aktorzy, którzy przecież doskonale znają tekst sztuki, przez kilka pierwszych prób nie mogli powstrzymać się od śmiechu. Jak mówi Ray Cooney farsę gra się tak samo jak dramat - różnica jest w reakcji publiczności, na scenie nie ma żadnej. Podczas tragedii widzowie płaczą, w farsie śmieją się do rozpuku, a farsa jest tym śmieszniejsza, im poważniej zagrana.

środa, 22 lipca 2015

"Kameralna" wygrała w Sądzie Najwyższym. Wkrótce powrót do Ashfield

Jacek i Sylwia Gnychowie podczas otwarcia restauracji
"Kameralna" w 2012 roku.  Fot. K.Bajkowski
Decyzja wymówienia operatorom restauracji „Kameralna” przez zarząd Klubu Polskiego w Ashfield od dwóch lat bulwersowala sydnejską Polonię. W ubiegłym miesiącu sprawa zakończyła się pomyślnym dla nich orzeczeniem sądowym na najwyższym szczeblu. 17 czerwca sędziowie High Court w Canberze  jednogłośnie uznali, że Klub Polski w Ashfield prowadzony przez obecny zarząd złamał prawo. "Kameralna" wkrótce wróci do Ashfield.  O czym piszą do Bumeranga Polskiego  w specjalnym oświadczeniu Jacek i Sylwia Gnychowie - operatorzy restauracji.

O sprawie pisaliśmy w Bumerangu jako pierwsi i od samego początku, przedstawiając nagrania z wypowiedziami  operatorów restauracji "Kameralna" Sylwii i Jacka Gnychów, członków  i sypmatyków Klubu zaniepokojonych powstałą, nie mającą precedensu wcześniej sytuacją. Były  także przedstawiane stanowiska  członków zarządu i prezesa klubu. Niestety dodatkowo jak się poźniej dowiadywaliśmy  tych, którzy stawali w obronie prowadzących powszechnie lubianą  restaurację  spotykaly klubowe sankcje włącznie z  pozbawianiem czlonkostwa.

wtorek, 21 lipca 2015

Australia może stać się kolejną Grecją?

Spadek cen żelaza oraz węgla, na których w dużej mierze oparta jest gospodarka Australii, w połączeniu z rosnącym długiem zagranicznym oraz ograniczeniem chińskiego eksportu, mogą oznaczać dla Australii finansową katastrofę - analizuje Andrew Critchlow z brytyjskiego dziennika "The Telegraph". Informuje o tym Onet.pl.

W zeszłym miesiącu Gina Rinehart, najbogatsza Australijka, nazywana matką krajowego górnictwa, postanowiła zmniejszyć płace swoich pracowników o 10 procent. Ma to związek z gospodarczymi wstrząsami, które, jej zdaniem, czekają kraj.
 
Cały artykuł: Onet
Oryginał: The Telegraph 
 
 

poniedziałek, 20 lipca 2015

Carpe Dream - czyli z gitarami do Kangurów

Stefan i Łukasz przed wyprawą do Australii. Fot CarpeDream
Mają po 18 lat i sto trzydzieści kilka miesięcy. Tak określają swój wiek. Polecamy  –  to naprawdę odmładza. Poznali się niemal równe 10 lat temu na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jakieś  trzy lata temu wpadli na pomysł, że fajnie byłoby wspólnie wyjechać do Australii – bo tam cieplej (prawda) i bliżej do oceanu  (też prawda) i ogólnie ponoć całkiem nieźle się tam żyje (nie ulega wątpliwości...z reguły). Wyprawa trwa. Za kilka  tygodni młodzi wędrowcy z Polski będą w Sydney.

Plan był taki, żeby z ich  dwiema - jak mówią - kochankami – gitarami, dostać się do Krainy Kangurów bez korzystania z samolotów a jedynie z autostopu, jachtostopu, środków komunikacji publicznej, rikszami, końmi, pieszo, wpław… etc…

niedziela, 19 lipca 2015

W rocznicę dramatu malezyjskiego samolotu

Tablica upamiętniająca śmierć 298 niewinnych ludzi
ukraińskiej wojny domowej w miejscu upadku samolotu
malezyjskiego w rejonie Doniecka. Fot.YouTube screenshot
17 lipca minął rok od dramatu malezyjskiego samolotu, którego katastrofa na Ukrainie połączyła w bólu wiele osób na całym świecie. W świetle dotychczasowych ustaleń wyjaśniających scenariusz tego dramatu, wina – władz Ukrainy odpowiedzialnych za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej swojego kraju, w tym odpowiedzialnych za niedopełnienie obowiązku zamknięcia przestrzeni powietrznej nad strefą walk, którą same proklamowały pod hasłem tzw. strefy operacji antyterrorystycznej – jest jednoznaczna, niepodważalna i niepodlegająca dyskusji.

 Jeżeli państwo rozpoczyna działania zbrojne na swoim terytorium, ocenia ryzyko i dokonuje zamknięcia części lub całości przestrzeni powietrznej nad swoim krajem dla ruchu cywilnego. Nie da się zrozumieć, dlaczego władze Ukrainy, pomimo proklamowania tzw. operacji antyterrorystycznej na obszarze dwóch regionów na wschodzie kraju, nie dokonały zamknięcia przestrzeni powietrznej nad tą częścią swojego terytorium, czy też w żaden inny sposób nie wydały komunikatów ostrzegawczych.

sobota, 18 lipca 2015

Ślub, który połączył wielkie rody: Rothschildów i Hiltonów

Nie było w ostatnich latach ślubu o takim znaczeniu jak ten. James Rothschild z rodziny międzynarodowych bankierów ożenił się z dziedziczką sieci najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie - Nicky Hilton.

Ślub odbył się w Pałacu Kensington w Londynie – możliwe było to nie tylko dzięki ogromnej fortunie małżonków, ale także za sprawą dziadka pana młodego, Wiktora, który posiadał tytuł angielskiego barona. Wśród zaproszonych gości byli politycy, bankierzy i członkowie rodziny królewskiej.
 

piątek, 17 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: zero soli, zero cukru

Co zrobić, żeby w końcu skutecznie schudnąć? Jak ustrzec się efektu jo-jo? Kiedy jest najlepszy czas na zmiany? Jeśli choć raz szukaliście w głowie odpowiedzi na te pytania, to znak, że warto, abyście dowiedzieli się, w jaki sposób odchudza swoich pacjentów Konrad Gaca. Dziś trzeci odcinek cyklu jego porad zdrowotnych.

Sól i cukier są obecne w diecie większości osób. Stały się tak „naturalne”, że ich spożywanie nie powoduje refleksji do czasu, aż pojawią się nieprzyjemne skutki. Zacznijmy od tego, w jakich potrawach i produktach występują.

czwartek, 16 lipca 2015

Otwarcie konferencji Advancing Community Cohesion w Parramatcie

Sir Peter Cosgrove, Gubernator Generalny Australii otworzył
konferencję ACC 2015. Fot.K.Bajkowski
W Audytorium Sir Ian and Nancy Turbott University of Western Sydney w Parramatcie rozpoczęła się wczoraj  trzydniowa  konferencja naukowa zatytułowana:  Advancing Community Cohesion  -  Towards a  National  Compact zorganizowana przez dra Seweryna Ozdowskiego  -  przewodniczącego Rady ds  Wielokulturowości  przy rządzie federalnym  i  dyrektora Wydziału Równości i Różnorodności na UWS-ie. Konferencję otworzył Gubernator Australii, Sir Peter Cosgrove.

W konferencji uczestniczy ponad 400 delegatów reprezentujacych różne gremia polityków, akademików i studentów z australijskich i zagranicznych uczelni, liderów wielokulturowych organizacji. Dziś rozpoczęły się sesje plenarne. Ponad 40 mówców, włączajac ministrów rzadu federalnego, specjalistów od nauk społecznych, wysokich urzędników państwowych a także przedstawicieli organizacji społecznych prezentuje swoje poglądy na wyzwania dotyczące wielokulturowości w Australii.

środa, 15 lipca 2015

THE WELL - ( STUDNIA) – wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej

Joanna Majchrowska i jej fotografie. Fot. J. Nieddu
W stolicy Południowej Austraii, w Prospect Gallery Adelaide otwarta została  wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej – THE  WELL – (STUDNIA). Wystawę na której autorka dzieli się pięknem kraju, gdzie się urodziła - wschodniej Polski - można oglądać do 26 lipca. Swoimi refleksjami z  otwarcia wystawy 5 lipca dzieli się z  nami Bogusław Kot. 

 
Wystawa  fotograficzna Joanny – to niezwykła wystawa fotografii, to powrót do korzeni genealogicznych, które sięgają do Białej Podlaskiej, a nawet dalej na Wschód.  Wędrówka w przeszłość zaczęła się dla Joanny od albumów rodzinnych ze zdjęciami, a było ich sporo bo ojciec będąc w wieku szkolnym otrzymał  w prezencie od swojego taty używanego Kodaka i w ten sposób stał się fotografem amatorem. Wtedy posiadanie aparatu fotograficznego, graniczyło z bogactwem, opłata za wywołanie i zrobienie zdjęć też było drogie; żeby było taniej, rodzice Joanny wywoływali zdjęcia w ciemni np. „łazienkowej”- kiedy już dzieci poszły spać.

wtorek, 14 lipca 2015

Jest konsensus w sprawie Grecji ale grecki problem trwa dalej

Graf. Obserwator Polityczny
Udało się wypracować konsensus w sprawie Grecji. Rząd w Atenach dostanie więcej pieniędzy, będzie miał płynność, wszyscy odetchnęli. Ulży każdemu z wyjątkiem greckich emerytów i innych ludzi pogrążonych w nędzy, ponieważ Grecja właśnie zobowiązała się do przyjęcia całych pakietów reform.

Co ciekawe te reformy to nie jest nic nadzwyczajnego, co nie dałoby się przeprowadzić ani spiąć w jakiś względnie racjonalny sposób. Greckie państwo za bardzo pozwoliło na funkcjonowanie szarej strefy i teraz to wszystko trzeba będzie skutecznie ograniczyć, a i tak VAT będą mieli łagodniejszy niż w Polsce, przy ciągle wyższym poziomie życia oraz wyższym minimum socjalnym.

poniedziałek, 13 lipca 2015

Grecka tragedia z rozkładem Europy w tle

Graf. Obserwator Polityczny
Grecka tragedia trwa. Zachodni przywódcy najpotężniejszych krajów-wierzycieli Grecji, mówią już otwarcie o utracie zaufania do rządu w Atenach. W tle miota się bezsilny Donald Tusk, ośmieszający się zwołaniem a następnie odwołaniem spotkania Rady Europejskiej, zostało one zastąpione szczytem państw Strefy Euro. To kolejna trudna sytuacja dla pana Donalda Tuska, udowadniająca jego realną nieprzydatność, jak również istnienie Unii w Unii, w której Polski nie ma.

Premier Słowacji mówi o konieczności trudnych reform w Grecji, Prezydent Litwy wypowiada się tonem nie dyplomatycznym, Finowie, Austriacy – dają jednoznacznie do zrozumienia, że nie ma mowy o żadnym trzecim planie ratunkowym bez podjęcia przez Grecję realnych działań na rzecz reform państwa, które mają umożliwić mu stanąć na nogi i pozostać w Strefie Euro.
 

sobota, 11 lipca 2015

W rocznicę najkrwawszej niedzieli w historii polskiego narodu

72. rocznicę najkrwawszej niedzieli w dziejach polskiego narodu - tzw.  "rzezi wołyńskiej" uczono w Warszawie apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, a także środowisk kombatanckich i kresowych.

- Spotykamy się by uczcić, oddać honor i objąć modlitwą ponad 100 tysięcy ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zbrodni dokonanych w 2136 miejscowościach siedmiu województw II Rzeczpospolitej na Kresach Południowo-Wschodnich — mówił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.


piątek, 10 lipca 2015

Wolność panoramy ocalona! Parlament UE odrzucił absurdalną poprawkę

Tak wyglądałby  Zamek Królewski w Warszawie, na stronach
 Wikipedii, gdyby europarlamentarzyści przegłosowaliby
poprawki znoszące zasadę wolności panoramy. Fot. Wikipedia
Wolność panoramy ocalona! Parlament Europejski odrzucił poprawkę zakazującą fotografowania przestrzeni publicznej bez zgody twórców lub właścicieli. Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Byly one poddane pod głosowanie 9 lipca. Na 751 głosujących europosłów tylko 40 było za absurdalną poprawką.
 
Nadal będziemy mogli swobodnie fotografować i publikować zdjęcia obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Szkoda tylko, że nie wszędzie - niektóre kraje nadal straszą zakazami.

czwartek, 9 lipca 2015

Z banderowcami w kierunku konfliktu globalnego

Neobanderowska formacja "Ajdar"
Na początku czerwca opinię publiczną w Polsce zaszokowała informacja, że w Polsce zostanie przeprowadzone szkolenie członków ukraińskich formacji ochotniczych - w których służą przeważnie neobanderowcy – takich jak:  „Ajdar”, „Azow”, „Charków”, „Przykarpacie” i batalion im. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Chociaż informacja ta została zdementowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny WP, dla każdego nawet biernego obserwatora życia politycznego nie ulega wątpliwości, że państwo polskie wielowymiarowo zaangażowało się we wspieranie pomajdanowej Ukrainy. Zarówno rządowe jak i opozycyjne media z dumą podkreślają, że Polska jest sojusznikiem Ukrainy i że sojusz ten stanowi obronę niepodległości Polski, ponieważ całej Europie grozi agresja odrodzonego imperializmu rosyjskiego. Od czasu do czasu na uzasadnienie tej tezy karmi się opinię publiczną mrożącymi krew w żyłach informacjami. Przykładem takiej informacji jest chociażby notatka zamieszczona 23 czerwca na portalu niezależna.pl, która krzyczy w tytule: „Putin może zająć połowę Ukrainy. Rosja rzuci na front 260 tys. żołnierzy”.

środa, 8 lipca 2015

Flagowy Rzeczypospolitej Polskiej

Kpt. Antoni Jabłoński (1919 - 2015), żołnierz I-szej
 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki,
który 2 maja 1945 roku zawieszał polska flagę
na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Obchody 70-lecia zakończenia II wojny światowej, w Polsce przebiegały w atmosferze skandalu i awantur, bo media i politycy nie do końca mogli ustalić, kiedy podpisano akt kapitulacji  III Rzeszy i kto jest rzeczywistym zwycięzcą tej największej wojny w najnowszych dziejach Europy. Pełno było polemik i komentarzy zmierzających do umniejszenia roli Związku Radzieckiego i jego Armii Czerwonej w rozgromieniu hitlerowskiej zarazy. Starannie omijano znaczący udział żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, walczących przy boku radzieckich żołnierzy, pominięto milczeniem fakt, że nad zdobytym przez nich Berlinem powiewała także i polska flaga.

I nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki okazuje się, że jednak Polacy walczyli także na froncie wschodnim, że nie tylko z armiami zachodnich aliantówi. Że, rzeczywiście, nad zdobytym z udziałem Polaków Berlinem załopotał biało-czerwony sztandar.

wtorek, 7 lipca 2015

Spotkania dyskusyjne: "Dwa języki - Dwie kultury". Wprowadzenie

Graf. Stuard Miles (FreeDigitalPhotos)
Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w Australii przygotowywuje się do  organizacji szeregu spotkań dyskusyjnych o korzyściach płynących z dwujęzycznego wychowania dzieci i młodzieży. Spotkania o roboczym tytule:  "Dwa języki – Dwie kultury", zaplanowane zostały na wrzesień w Melbourne, Brisbane, Sydney i Perth. Do tematyki tych spotkań wprowadza nas Marianna Łacek.

Zbierając materiały do publikacji na temat polskiego szkolnictwa w Australii i Nowej Zelandii znalazłam artykuł pióra prof. Jerzego Goebla – wielkiego społecznika, szczególnie zasłużonego w dziedzinie edukacji oraz polskiego szkolnictwa. Jego to imię nosi Polska Szkoła Sobotnia w Ashfield, dzielnicy Sydney. Wspomniany artykuł ukazał się w Tygodniku Polskim, wówczas publikowanym jako Tygodnik Katolicki,  z dnia 24 listopada 1962 roku. Pomimo upływu ponad 50 lat, słowa wielkiego polskiego pedagoga wydają się być tak samo aktualne jak i wówczas.

poniedziałek, 6 lipca 2015

Narodowe skarby - polskie książki obrazkowe

Ilustracja z  książki "Rok w mieście" Katarzyny Boguckiej.
Nowość na rynku wydawniczym 2015.
 Literatura dziecięca przez całe wieki była traktowana jako proste, wychowawcze teksty służące odpowiednim ideologiom i podkreślające wagę porządku społecznego. Dzieci dzięki nim uczyły się, że trzeba słuchać rodziców, dobrze wyjść za mąż, nie wychylać się ze zbyt kontrowersyjnymi opiniami, nie walczyć z systemem… Tymczasem literatura ta ma w sobie o wiele więcej bogactwa, niż można by sądzić. Analogia może to i zaskakująca, ale podobnie jest z dziedzictwem kulturowym Polski. Oglądamy się bezustannie na wielki i olśniewający Zachód i gubimy w szalonej gonitwie, by nadążać za ich trendami, zwyczajami i stylem życia. Wiele mamy do nadrobienia względem zachodniego rozmachu ekonomicznego czy społecznego, to prawda, co wcale nie znaczy, że sami też nie wyznaczamy czasem ważnych trendów na całym świecie, zostawiając swój ślad na kartach międzynarodowej historii. Książki obrazkowe to świeży przykład jednej z takich perełek, którymi możemy się poszczycić na globalnej arenie.
 
 Co oznaczają książkowe rankingi The New York Timesa? Prestiż dla każdego pisarza czy twórcy, który zostaje w nich wymieniony. Zapewne niewielu Polaków wie, że w 2013 roku magazyn ogłosił listę sześciu najpiękniejszych książek obrazkowych dla dzieci roku, a wśród z nich znalazło się tłumaczenie „Map” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

niedziela, 5 lipca 2015

Polska straciła Czajkowskiego

Teatr Mayjskij w Sankt Petersburgu - ogłoszenie wyników konkursu Fot. Biuro Organizacyjne 15.Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego

Polskie władze, kierując się irracjonalną nienawiścią do Rosji zlikwidowały tegoroczne obchody Roku Rosji w Polsce i pozbawiły miliony Polaków bliższego i szerszego kontaktu z rosyjską kulturą i sztuką. Dlatego też polscy melomani nie mieli szans zobaczyć w mijającym tygodniu telewizyjnej transmisji z moskiewskiego koncertu galowego 15. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, który zbiegł się z jubileuszem 175. urodzin wielkiego kompozytora.

Pozostało im tylko korzystanie z internetowych transmisji, przygotowanych przez organizatorów. Tylko, że internetowe transmisje zubożają doznania artystyczne i zniekształcają dźwięk. Zaspokoją ciekawość, ale na pewno nie są żadną „ucztą melomana”. Natomiast każdy meloman doskonale wie, że istniejący 53 lata, od 1958 r., Konkurs Czajkowskiego - to jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.

sobota, 4 lipca 2015

100. urodziny Tadeusza Kantora obchodzi cały świat

Fragment stałej ekspozycji do spektaklu "Umarła klasa"
Tadeusza Kantora  na wystawie w Muzeum Literatury
 im. A. Mickiewicza w Warszawie. Fot. A. Grycuk (Wikimedia)
Culture.pl: Tokio, São Paulo, Edynburg, Madryt, Rzym, Berlin, Paryż to tylko kilka miejsc na świecie, które przyciągną publiczność w związku z obchodami 100. urodzin Tadeusza Kantora. Ten jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku był artystą totalnym i bezkompromisowym, którego poszukiwania na polu teatru i malarstwa do dziś wyznaczają terytorium działania dla kolejnych pokoleń twórców.

Decyzją UNESCO rok 2015 należy do Tadeusz Kantora, który 6 kwietnia obchodziłby 100. urodziny. Celebrując tę rocznicę  portal Culture.pl we współpracy z instytucjami na całym świecie przygotował międzynarodowy program wydarzeń, który przybliża sylwetkę Kantora i pozwoli na przypomnienie bogatego dorobku tego twórcy. Z jednej strony będzie to sentymentalna podróż po świecie Tadeusza Kantora, retrospektywa jego twórczości, relacji i wspomnień. Z drugiej zaś podjęcie dyskusji o ideach jego dzieł, które mogą znaleźć zastosowanie w dzisiejszej sztuce.

piątek, 3 lipca 2015

Kontrowersje wokół encykliki "Laudato Si". Kto doradzał Franciszkowi?

Wokół encykliki papieża Franciszka "Laudato si" ("Pochwalony bądź"), poświęconej przede wszystkim sprawom ekologii człowieka i ochrony środowiska narosło wiele kontrowersji.  Grupa naukowców i inżynierów, byłych pracowników  NASA (program Apollo) wystosowała list do papieża. Autorzy dokumentu namawiają Ojca Świętego, by z dużą ostrożnością podchodził do opinii doradców mówiących o globalnym ociepleniu klimatu ziemi. Kim są  doradcy, którzy pomagali papieżowi przy tworzeniu nowej encykliki? Pisze o tym portal Bibuła.com.

List naukowców z NASA został napisany jeszcze przed zapowiedzią wydania encykliki papieskiej dotyczącej m. in. właśnie ocieplenia klimatu. Papieski dokument  pt. „Laudato Si”  zostal ogloszony 18 czerwca. Jak wynika z  fragmentow treści nowej tzw. ekologicznej  encykliki papież opowiada się jednak za zaleceniami ONZ zmierzającymi do postępującego wstrzymywania ekspolatacji podziemnych złóż energii.

czwartek, 2 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Białkowa kolacja


Co zrobić, żeby w końcu skutecznie schudnąć? Jak ustrzec się efektu jo-jo? Kiedy jest najlepszy czas na zmiany? Jeśli choć raz szukaliście w głowie odpowiedzi na te pytania, to znak, że warto, abyście dowiedzieli się, w jaki sposób odchudza swoich pacjentów Konrad Gaca. Dziś drugi odcinek cyklu jego porad zdrowotnych.

 Białkowa kolacja

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Obiadom i lunchom zazwyczaj poświęcamy najwięcej uwagi. A co z kolacją? Ty razem opowiem o tym, jak powinien wyglądać zdrowy, dobrze skomponowany ostatni posiłek.

środa, 1 lipca 2015

Grecki dramat ku przestrodze dla Polski

Graf.Obserwator Polityczny
Istota greckiego dramatu związanego z szokującym zadłużeniem kraju, powinna być lekcją dla Polski, która również stale się zadłuża.

Po pierwsze ważny jest sam stosunek do długu. Nie ma nic złego w zadłużaniu państwa, pod jednym warunkiem, że ten nowy dług służy rozwojowi tzn. mówiąc obrazowo (i w olbrzymim uproszczeniu) można się zadłużać dopóty, dopóki rośnie PKB danego kraju. W takim modelu teoretycznie przyrost zadłużenia, powoduje zwiększenie ilości kapitału dostępnego w gospodarce, a tym samym zadłużenie przyczynia się do stymulowania procesów rozwojowych.