polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 29 maja 2015

Wizyta przedstawicieli RN Polonii Australijskiej w Polsce

Przedstawiciele organizacji polonijnych w czasie spotkania z marszałkiem Senatu, Bogdanem Borusewiczem. 
Na przełomie kwietnia i maja br. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) Rzeczpospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Wspólnota Polska przebywali w Polsce - prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Leszek Wikarjusz oraz członek prezydium Rady, Marian Radny.  Wizyta prezesa obejmowała dwa dni spotkań organizowanych przez MSZ w Warszawie i Gdyni oraz trzydniowe obchody 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie i Domu Polonii w Pułtusku. Marian Radny uczestniczył w obchodach rocznicowych Stowarzyszenia. Ponadto odbyło się posiedzenie Rady Polonii Świata w którym uczestniczyli obaj przedstawiciele Rady Naczelnej.  Obaj panowie spotkali się również z przedstawicielami administracji Senatu RP w sprawach archiwizacji zbiorów polonijnych.

Obchody rocznicowe Stowarzyszenia rozpoczęły się 1 maja Mszą Św. w Świątyni Opatrzności Bożej celebrowaną przez Ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Uroczystości kontynuowano w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu wręczeniem przedstawicielom Polonii odznaczeń państwowych i flagi polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Dzień zakończyła oficjalna kolacja z Prezesem Stowarzyszenia, Longinem Komołowskim w Domu Polonii w Pułtusku.

Dzień 2 maja to w Polsce Dzień Flagi i Polonii.  W związku z tym świętem, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przedstawiciele Polonii z różnych krajów odbierali z rąk Prezydenta, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, flagi państwowe z certyfikatem.  Po tych uroczystościach przed Domem Polonii odbył się koncert jubileuszowy „Powrócisz tu...”, a następnie uroczyste wręczenie nagród TV Polonia za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski za granicą. Nagrody otrzymali m.in. aktualny kolarski mistrz świata Michał Kwiatkowski, szef Rady Europy, były Premier RP Donald Tusk, oraz kompozytor Krzesimir Dębski.  Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzień 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, rozpoczął się Mszą Św. za Ojczyznę w Archikatedrze Warszawskiej z udziałem Prezydenta RP, a zakończył krótkim spotkaniem Rady Polonii Świata.

Spotkanie Rady Polonii Świata upłynęło głównie na wzajemnym podkreślaniu bierności w działaniach organizacyjnych i braku wizji w zakresie długoplanowych zadań.  Na wszystkich innych spotkaniach cieniem położyły się wybory prezydenckie w Polsce oraz przede wszystkim, głównie zakulisowe, obawy o losy Stowarzyszenia Wspólnota Polska, z chwilą przejęcia senackiej kontroli i opieki nad sprawami Polonii i polonijnego budżetu przez MSZ.


Tym niemniej spotkania te były dobrą okazją do promocji Polonii w Australii.  Efektem tych działań było zaproszenie przez prezesa RNPA przedstawicieli światowych organizacji polonijnych na Festiwal PolArt 2015 w Melbourne.  Zaproszenia zostały przyjęte.
  
Podczas uroczystości związanych z jubileuszem 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prezes Wikarjusz otrzymał pamiątkowy dyplom w podzięce za 25 lat partnerstwa między Radą Naczelną Polonii Australijskiej a Stowarzyszeniem podkreślający współpracę w budowaniu i umacnianiu kultury, języka i ducha polskiego wśród Polonii i Polaków poza granicami Kraju.

Ita Szymańska
Rzecznik Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy