polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

piątek, 29 maja 2015

Wizyta przedstawicieli RN Polonii Australijskiej w Polsce

Przedstawiciele organizacji polonijnych w czasie spotkania z marszałkiem Senatu, Bogdanem Borusewiczem. 
Na przełomie kwietnia i maja br. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) Rzeczpospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Wspólnota Polska przebywali w Polsce - prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Leszek Wikarjusz oraz członek prezydium Rady, Marian Radny.  Wizyta prezesa obejmowała dwa dni spotkań organizowanych przez MSZ w Warszawie i Gdyni oraz trzydniowe obchody 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie i Domu Polonii w Pułtusku. Marian Radny uczestniczył w obchodach rocznicowych Stowarzyszenia. Ponadto odbyło się posiedzenie Rady Polonii Świata w którym uczestniczyli obaj przedstawiciele Rady Naczelnej.  Obaj panowie spotkali się również z przedstawicielami administracji Senatu RP w sprawach archiwizacji zbiorów polonijnych.

Obchody rocznicowe Stowarzyszenia rozpoczęły się 1 maja Mszą Św. w Świątyni Opatrzności Bożej celebrowaną przez Ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Uroczystości kontynuowano w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu wręczeniem przedstawicielom Polonii odznaczeń państwowych i flagi polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Dzień zakończyła oficjalna kolacja z Prezesem Stowarzyszenia, Longinem Komołowskim w Domu Polonii w Pułtusku.

Dzień 2 maja to w Polsce Dzień Flagi i Polonii.  W związku z tym świętem, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przedstawiciele Polonii z różnych krajów odbierali z rąk Prezydenta, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, flagi państwowe z certyfikatem.  Po tych uroczystościach przed Domem Polonii odbył się koncert jubileuszowy „Powrócisz tu...”, a następnie uroczyste wręczenie nagród TV Polonia za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski za granicą. Nagrody otrzymali m.in. aktualny kolarski mistrz świata Michał Kwiatkowski, szef Rady Europy, były Premier RP Donald Tusk, oraz kompozytor Krzesimir Dębski.  Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzień 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, rozpoczął się Mszą Św. za Ojczyznę w Archikatedrze Warszawskiej z udziałem Prezydenta RP, a zakończył krótkim spotkaniem Rady Polonii Świata.

Spotkanie Rady Polonii Świata upłynęło głównie na wzajemnym podkreślaniu bierności w działaniach organizacyjnych i braku wizji w zakresie długoplanowych zadań.  Na wszystkich innych spotkaniach cieniem położyły się wybory prezydenckie w Polsce oraz przede wszystkim, głównie zakulisowe, obawy o losy Stowarzyszenia Wspólnota Polska, z chwilą przejęcia senackiej kontroli i opieki nad sprawami Polonii i polonijnego budżetu przez MSZ.


Tym niemniej spotkania te były dobrą okazją do promocji Polonii w Australii.  Efektem tych działań było zaproszenie przez prezesa RNPA przedstawicieli światowych organizacji polonijnych na Festiwal PolArt 2015 w Melbourne.  Zaproszenia zostały przyjęte.
  
Podczas uroczystości związanych z jubileuszem 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prezes Wikarjusz otrzymał pamiątkowy dyplom w podzięce za 25 lat partnerstwa między Radą Naczelną Polonii Australijskiej a Stowarzyszeniem podkreślający współpracę w budowaniu i umacnianiu kultury, języka i ducha polskiego wśród Polonii i Polaków poza granicami Kraju.

Ita Szymańska
Rzecznik Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy