polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Po pierwszej od dwóch lat rozmowie Władimira Putina z Olafem Scholzem Kreml w oficjalnym komunikacie przekazał, że możliwe porozumienia ws. zakończenia wojny na Ukrainie muszą "uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu".
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 29 maja 2015

Wizyta przedstawicieli RN Polonii Australijskiej w Polsce

Przedstawiciele organizacji polonijnych w czasie spotkania z marszałkiem Senatu, Bogdanem Borusewiczem. 
Na przełomie kwietnia i maja br. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) Rzeczpospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Wspólnota Polska przebywali w Polsce - prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Leszek Wikarjusz oraz członek prezydium Rady, Marian Radny.  Wizyta prezesa obejmowała dwa dni spotkań organizowanych przez MSZ w Warszawie i Gdyni oraz trzydniowe obchody 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie i Domu Polonii w Pułtusku. Marian Radny uczestniczył w obchodach rocznicowych Stowarzyszenia. Ponadto odbyło się posiedzenie Rady Polonii Świata w którym uczestniczyli obaj przedstawiciele Rady Naczelnej.  Obaj panowie spotkali się również z przedstawicielami administracji Senatu RP w sprawach archiwizacji zbiorów polonijnych.

Obchody rocznicowe Stowarzyszenia rozpoczęły się 1 maja Mszą Św. w Świątyni Opatrzności Bożej celebrowaną przez Ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Uroczystości kontynuowano w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu wręczeniem przedstawicielom Polonii odznaczeń państwowych i flagi polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Dzień zakończyła oficjalna kolacja z Prezesem Stowarzyszenia, Longinem Komołowskim w Domu Polonii w Pułtusku.

Dzień 2 maja to w Polsce Dzień Flagi i Polonii.  W związku z tym świętem, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przedstawiciele Polonii z różnych krajów odbierali z rąk Prezydenta, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, flagi państwowe z certyfikatem.  Po tych uroczystościach przed Domem Polonii odbył się koncert jubileuszowy „Powrócisz tu...”, a następnie uroczyste wręczenie nagród TV Polonia za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski za granicą. Nagrody otrzymali m.in. aktualny kolarski mistrz świata Michał Kwiatkowski, szef Rady Europy, były Premier RP Donald Tusk, oraz kompozytor Krzesimir Dębski.  Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzień 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, rozpoczął się Mszą Św. za Ojczyznę w Archikatedrze Warszawskiej z udziałem Prezydenta RP, a zakończył krótkim spotkaniem Rady Polonii Świata.

Spotkanie Rady Polonii Świata upłynęło głównie na wzajemnym podkreślaniu bierności w działaniach organizacyjnych i braku wizji w zakresie długoplanowych zadań.  Na wszystkich innych spotkaniach cieniem położyły się wybory prezydenckie w Polsce oraz przede wszystkim, głównie zakulisowe, obawy o losy Stowarzyszenia Wspólnota Polska, z chwilą przejęcia senackiej kontroli i opieki nad sprawami Polonii i polonijnego budżetu przez MSZ.


Tym niemniej spotkania te były dobrą okazją do promocji Polonii w Australii.  Efektem tych działań było zaproszenie przez prezesa RNPA przedstawicieli światowych organizacji polonijnych na Festiwal PolArt 2015 w Melbourne.  Zaproszenia zostały przyjęte.
  
Podczas uroczystości związanych z jubileuszem 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prezes Wikarjusz otrzymał pamiątkowy dyplom w podzięce za 25 lat partnerstwa między Radą Naczelną Polonii Australijskiej a Stowarzyszeniem podkreślający współpracę w budowaniu i umacnianiu kultury, języka i ducha polskiego wśród Polonii i Polaków poza granicami Kraju.

Ita Szymańska
Rzecznik Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy