polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 10 maja 2015

Nagrody i stypendia na Macquarie University

Joanna Pasternak z Konsul Generalną RP Reginą Jurkowską
oraz koordynatorem Polskich Studiów  Andrzejem Siedleckim
Mam przyjemność poinformować Czytelników, że 30 kwietnia odbyła się, jak co roku, uroczystość wręczania nagród studentom za wybitne osiągnięcia w nauce języków.  Za rok 2014 otrzymali skromne nagrody pieniężne:  studentka 3 roku, Marta Wizbicki z funduszu The Zygmunt Wszelaki Prize i Joanna Pasternak, z funduszu The Krystyna Singler Prize.

Na uroczystość  zapraszani są przedstawiciele fundacji, prywatni fundatorzy, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.  Polski konsulat reprezentowała Pani Konsul Generalny, Regina Jurkowska, która szczodrze obdarowała  nagrodzonych pięknym albumem o Polsce, płytami z nagraniami muzyki Chopina i Henryka Wieniawskiego, a także książką „Chopin-Paderewski”. Po części oficjalnej studenci, wykładowcy i zaproszeni goście spędzili miło czas przy lampce wina.


Nagrody pieniężne, przyznawane prze Polskie Studia pochodzą z procentów od skromnego kapitału nieżyjących już donatorów, którym leżało na sercu utrzymanie rodzimego języka i kultury.


Joanna Pasternak-nagrodzona studentka
Mimo, że Polskie Studia są zupełnie niedofinansowane i nie mogą się utrzymać bez finansowej pomocy ze strony australijsko-polskiej społeczności, której już obecnie, niestety nie ma, to jest możliwym skromne wspieranie studentów właśnie z donacji, nieżyjących już donatorów. I w tym roku na intensywne 3-tygodniowe studia językowe w lipcu na Uniwersytecie Jagiellońskim, z którym mamy podpisaną umowę, poleci trójka studentów wspierana finansowo przez Macquarie University, a także z funduszy stypendialnych: the Zygmunt Wszelaki Polish Educational Scholarship i  the Henryk Skrzyński Memorial Scholarship.

Studenci wracają z nieco udoskonalonym polskim, a i też  pełni pozytywnych wrażeń, co powoduje, że chcą dalej naukę kontynuować. Tak więc, mamy jedną studentkę, która najpierw pojechała na 3-tygodniowy kurs w zeszłym roku (wsparcie z the Henryk Skrzyński Memorial Scholarship) i tak jej się spodobało (myślę, że nie tylko robienie pierogów w krakowskiej rodzinie), że potem zapisała się na Diploma in Languages i została jeszcze jeden semestr.                                                                                                
Kraków i jego atmosfera chyba czaruje! W tym roku, nawet tracąc pomoc z Centrelink,  jeszcze raz zapisała się na intensywny, językowy kurs semestralny (wsparcie z the Zygmunt Wszelaki Polish Educational Scholarship). Tak że w lipcu po powrocie już musi ze mną rozmawiać po polsku. Nie ma wyjścia!
Te sukcesy studentów cieszą, ale ogólna sytuacja i status Polskich Studiów nie zmieniły się przez lata, i jeśli nie będzie więcej chętnych do nauki polskiego, obawiam się, że utrzymanie Studiów na poziomie uniwersyteckim będzie bardzo trudne. Młodzież z innych społeczności, co widać po ilości zapisów, a co z przykrością stwierdzam, uczy się jednak chętniej rodzimego języka, a i zaangażowanie grup etnicznych, oraz ich organizacji w jego propagowaniu jest bardzo widoczne, co wpływa na ilość zapisanych studentów. Są bardzo aktywne!

Aby jednak zakończyć w pozytywnym tonie, pragnę wyrazić nadzieję, że może to się zmieni w przyszłości i moi następcy będą mieli dużo studentów, a Polskie Studia „prawdziwą katedrę”, z takim samym statusem jak i inne języki, nawet tak zwane -„etniczne”.

Andrzej Siedlecki
Associate Lecturer/Coordinator

PS: Gdyby ktoś z Czytelników zechciał wesprzeć finansowo Polskie Studia, to proszę uprzejmie wysłać czek/money order wystawiony na Macquarie University/Polish Studies Foundation na adres: Department of International Studies, Polish Studies, Macquarie University, NSW 2109, lub proszę o kontakt osobisty tel: 02-9850-7004, lub przez email: [email protected]
Każda donacja jest „tax deductible”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy