polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 10 maja 2015

Nagrody i stypendia na Macquarie University

Joanna Pasternak z Konsul Generalną RP Reginą Jurkowską
oraz koordynatorem Polskich Studiów  Andrzejem Siedleckim
Mam przyjemność poinformować Czytelników, że 30 kwietnia odbyła się, jak co roku, uroczystość wręczania nagród studentom za wybitne osiągnięcia w nauce języków.  Za rok 2014 otrzymali skromne nagrody pieniężne:  studentka 3 roku, Marta Wizbicki z funduszu The Zygmunt Wszelaki Prize i Joanna Pasternak, z funduszu The Krystyna Singler Prize.

Na uroczystość  zapraszani są przedstawiciele fundacji, prywatni fundatorzy, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.  Polski konsulat reprezentowała Pani Konsul Generalny, Regina Jurkowska, która szczodrze obdarowała  nagrodzonych pięknym albumem o Polsce, płytami z nagraniami muzyki Chopina i Henryka Wieniawskiego, a także książką „Chopin-Paderewski”. Po części oficjalnej studenci, wykładowcy i zaproszeni goście spędzili miło czas przy lampce wina.


Nagrody pieniężne, przyznawane prze Polskie Studia pochodzą z procentów od skromnego kapitału nieżyjących już donatorów, którym leżało na sercu utrzymanie rodzimego języka i kultury.


Joanna Pasternak-nagrodzona studentka
Mimo, że Polskie Studia są zupełnie niedofinansowane i nie mogą się utrzymać bez finansowej pomocy ze strony australijsko-polskiej społeczności, której już obecnie, niestety nie ma, to jest możliwym skromne wspieranie studentów właśnie z donacji, nieżyjących już donatorów. I w tym roku na intensywne 3-tygodniowe studia językowe w lipcu na Uniwersytecie Jagiellońskim, z którym mamy podpisaną umowę, poleci trójka studentów wspierana finansowo przez Macquarie University, a także z funduszy stypendialnych: the Zygmunt Wszelaki Polish Educational Scholarship i  the Henryk Skrzyński Memorial Scholarship.

Studenci wracają z nieco udoskonalonym polskim, a i też  pełni pozytywnych wrażeń, co powoduje, że chcą dalej naukę kontynuować. Tak więc, mamy jedną studentkę, która najpierw pojechała na 3-tygodniowy kurs w zeszłym roku (wsparcie z the Henryk Skrzyński Memorial Scholarship) i tak jej się spodobało (myślę, że nie tylko robienie pierogów w krakowskiej rodzinie), że potem zapisała się na Diploma in Languages i została jeszcze jeden semestr.                                                                                                
Kraków i jego atmosfera chyba czaruje! W tym roku, nawet tracąc pomoc z Centrelink,  jeszcze raz zapisała się na intensywny, językowy kurs semestralny (wsparcie z the Zygmunt Wszelaki Polish Educational Scholarship). Tak że w lipcu po powrocie już musi ze mną rozmawiać po polsku. Nie ma wyjścia!
Te sukcesy studentów cieszą, ale ogólna sytuacja i status Polskich Studiów nie zmieniły się przez lata, i jeśli nie będzie więcej chętnych do nauki polskiego, obawiam się, że utrzymanie Studiów na poziomie uniwersyteckim będzie bardzo trudne. Młodzież z innych społeczności, co widać po ilości zapisów, a co z przykrością stwierdzam, uczy się jednak chętniej rodzimego języka, a i zaangażowanie grup etnicznych, oraz ich organizacji w jego propagowaniu jest bardzo widoczne, co wpływa na ilość zapisanych studentów. Są bardzo aktywne!

Aby jednak zakończyć w pozytywnym tonie, pragnę wyrazić nadzieję, że może to się zmieni w przyszłości i moi następcy będą mieli dużo studentów, a Polskie Studia „prawdziwą katedrę”, z takim samym statusem jak i inne języki, nawet tak zwane -„etniczne”.

Andrzej Siedlecki
Associate Lecturer/Coordinator

PS: Gdyby ktoś z Czytelników zechciał wesprzeć finansowo Polskie Studia, to proszę uprzejmie wysłać czek/money order wystawiony na Macquarie University/Polish Studies Foundation na adres: Department of International Studies, Polish Studies, Macquarie University, NSW 2109, lub proszę o kontakt osobisty tel: 02-9850-7004, lub przez email: [email protected]
Każda donacja jest „tax deductible”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy