polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Po pierwszej od dwóch lat rozmowie Władimira Putina z Olafem Scholzem Kreml w oficjalnym komunikacie przekazał, że możliwe porozumienia ws. zakończenia wojny na Ukrainie muszą "uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu".
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 15 maja 2015

Co drugi zagraniczny student w Polsce to Ukrainiec

Studenci zagraniczni na inauguracji roku akademickiego
na Uniwersytecie Medycznym. Fot.G.Michałowski/PAP
W tym roku akademickim odnotowano rekordowy wzrost liczby zagranicznych studentów studiujących na polskich uczelniach. Liczba ta wzrosła o 10 tysięcy. W Polsce studiuje już ponad 46 tysięcy obcokrajowców, najwięcej - z Ukrainy i Białorusi.

Według danych Fundacji Edukacyjnej Perspektywy większość obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach - 83 proc. - to osoby z krajów europejskich. Zainteresowanie nauką w naszym kraju sięga jednak daleko poza granice Europy, bo na studia do naszego kraju w tym roku przyjechały osoby ze 158 krajów leżących na wszystkich kontynentach. 
Obcokrajowcy na polskich uczelniach stanowią 3,1 proc. ogółu studentów. Rok temu odsetek ten wyniósł 2,3 proc., osiem lat temu było to zaledwie 0,6 proc.
 

Znaczący przyrost liczby zagranicznych studentów - o ponad 28 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem akademickim - spowodowany jest głównie znaczącym napływem studentów z Ukrainy. Obecnie studiuje ich w Polsce ponad 23 tysiące - o ponad 2 tysiące więcej niż w poprzednim roku.
 
Studenci z Ukrainy stanowią już ponad połowę liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach. Według Bianki Siwińskiej z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy skokowy przyrost liczby Ukraińców spowodowany jest konsekwentną promocją polskich uczelni na Ukrainie, m.in. w ramach programu "Study in Poland", jak i trudną sytuacją polityczną Ukrainy.
 
Drugą największą grupę studentów zagranicznych w Polsce stanowią Białorusini, studiuje ich w naszym kraju ponad 4 tys. Kolejni są Norwegowie - 1,5 tys., Szwedzi - 1,3 tys. oraz Hiszpanie - blisko 1,2 tys.
 
W Polsce studiuje ponad pół tysiąca studentów z Azji, choć - jak zwraca uwagę Siwińska - jest to liczba niewielka w porównaniu ze średnią światową. Najwięcej studentów z Azji to Chińczycy (785 osób). Na polskich uczelniach studiuje także 410 Tajwańczyków, 545 - Hindusów, 205 - Wietnamczyków, 211 - Malezyjczyków. Rośnie też liczba studentów z Arabii Saudyjskiej (804) i Turcji (1024).
 
Ponad 100 studentów pochodzi z Ameryki Południowej (największa grupa - 49 osób - to Brazylijczycy). Spada liczba studentów z Ameryki Północnej i Środkowej (jest ich 1172, o 174 mniej niż w roku ubiegłym). Większy wzrost zainteresowania ofertą polskich uczelni obserwujemy natomiast w Afryce (liczba studentów stamtąd wzrosła w stosunku do roku poprzedzającego do 719, o 127).
 
Fundacja Perspektywy podkreśla, że wzrost odsetka studentów zagranicznych na polskich uczelniach ma także związek ze spadkiem ogólnej liczby studentów w Polsce. W tym roku na polskich uczelniach studiuje 1 mln 469 tys. osób, co oznacza spadek o ponad 265 tys. w stosunku do sytuacji sprzed trzech lat.
 
Studiowanie poza granicami kraju jest coraz bardziej popularne wśród studentów na całym świecie. Poza granicami własnego kraju studiuje obecnie - jak podaje Fundacja Perspektywy - 4,5 miliona studentów, najwięcej - z Azji. Według prognoz liczba ta podwoi się do 2020 roku.
 
Generuje to też przychody dla krajów goszczących zagranicznych studentów. Według Fundacji Perspektywy rynek studiów międzynarodowych przynosi 100 miliardów dolarów rocznie w skali globalnej. W Polsce wkład zagranicznych studentów do gospodarki wynosi 150 milionów rocznie.
 
Magdalena Cedro, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy