polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 30 kwietnia 2015

Obława, obława, na Nocne Wilki obława...

Fot. YouTube
I oto stało się. Polska rzuciła Rosję na kolana. 10 obywateli Rosji, którzy w wolnym od roboty czasie uprawiają hobby polegające na przemieszczaniu się w przestrzeni na dwukołowych pojazdach, nie zostało wpuszczonych do Polski. Rozpętano cały seans nienawiści, który udał się nadzwyczajnie.

Na grupę motocyklistów państwo polskie skierowało swoje najlepsze siły: premier Ewa Kopacz mówiła o prowokacji, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, znawca historii II wojny światowej i składu narodowościowego Armii Czerwonej też gaworzył o „pisaniu scenariusza politycznej prowokacji", wpływowa telewizja TVN, będąca własnością amerykańskiego kapitału, zbudowała całą kampanię wrogości przeciwko rosyjskim bikerom. W mediach pojawiały się głowy polityków z pierwszych stron gazet na zmianę z zaciętymi twarzami działaczy ślepo popierającej kijowskie władze ukraińskiej fundacji Otwarty Dialog, nie mającej nic wspólnego ani z dialogiem, ani z otwartością i oczywiście brylowali domorośli znawcy Rosji, gęsto szafujący obelgami w rodzaju „bandyci" „zorganizowana grupa przestępcza", „gang". Rozpętano cały seans nienawiści, który udał się nadzwyczajnie.

środa, 29 kwietnia 2015

Prawie wszystko o kandydatach na Prezydenta RP

10 maja odbędą się wybory na urząd Prezydenta Polski. Uczestnictwo w tych wyborach to nie tylko przywilej ale i patriotyczny obowiązek dla obywateli w kraju jak również tych mieszkajacych za granicą.  Elektroniczne zarejestrowanie się umożliwia praktycznie każdemu  Polakowi  w Australii na oddanie swojego głosu niezależnie od miejsca swego pobytu.

W głosowaniu mamy do wyboru jednego z 11 kandydatów, którzy zebrali wymaganą liczbę podpisów poparcia. Kim oni są? Co reprezentuja? Jaką politykę będą prowadzić gdy zostaną wybrani na najwyższy urząd w państwie? W Bumerangu Polskim przedstawiamy najważniejsze informacje o kandydatach oraz głowne tezy ich obietnic wyborczych.

wtorek, 28 kwietnia 2015

W Konsulacie RP w Sydney: Polak, Węgier - dwa bratanki...


„Wypróbowana, unikalna przyjaźń narodów Polski i Węgier to przyjaźń  o solidnym historycznym podłożu. Musimy dbać o tę przyjażń, ożywiać ją i podtrzymywać aby przetrwała i kwitła także dla następnych pokoleń,” powiedział w swoim wystąpieniu węgierski konsul, pan Ervin Simon. 
A wystąpienie to miało miejsce podczas spotkania, które odbyło się w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, w piątek 17 kwietnia.

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Polska - Sports Day z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja

Ambasador RP Pan Paweł Milewski, Konsul Generalny RP Pani Regina Jurkowska oraz Klub Sportowy „Polonia” w Plumpton mają zaszczyt zaprosić Państwa na sportowy piknik rodzinny Polska - Sports Day  z okazji Świeta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

Piknik odbędzie się  w niedzielę 3 maja w Klubie Sportowym w Plumpton, 23 Bungalow Road. Oficjalne otwarcie o godzinie 10.00 natomiast zapisy do drużyn na miejscu od godziny 9.00.

 W programie  imprezy między innymi:  turniej piłki nożnej klubowych drużyn polskich i australijskich, turniej piłki nożnej dla dzieci i rodziców, siatkówka, zawody lekkoatletyczne, turniej bilardowy, przeciąganie liny oraz  różne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.

 Serdecznie zapraszamy.

 Konsulat Generalny RP w Sydney

niedziela, 26 kwietnia 2015

100 lat ANZAC: Wystawa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów

Prezez SPK, Mieczysław Swat pokazuje wystawę z okazji
100 lat Anzac Day. Fot.K.Bajkowski
W Klubie Polskim w Ashfield trwa wystawa z okazji 100 lecie lądowania wojsk australijsko - nowozelandzkich na pólwyspie Gallipoli w Turcji podczas dzialłan aliantow przeciwko Imperium Osmańskiemu. Po wystawie, ktorą zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Kombatantow w Sydney oprowadza specjalnie dla Bumeranga Polskiego Mieczysław Swat.

Dzisiaj prezentujemy nagranie  na którym prezes SPK w Sydney, Mieczysław Swat, jednocześnie weteran II wojny światowej,  pokazuje charakterystyczne elementy wystawy upamiętniającej udział Austrtalijczyków w pierwszym światowym konflikcie sprzed 100 lat oraz Polaków, ktorzy wykorzystując zawieruchę wojenną odzyskali po 123 latach niepodległość państwową. W nagraniu mamy rownież unikalną okazję poznać  członków zarządu sydnejskiego SPK i twórców wystawy. Wystawa potrwa do 12 maja w Klubie Polskim w Ashfield.
 

sobota, 25 kwietnia 2015

Kto dziś pamięta o Ormianach w 100. rocznicę zagłady?

Wczoraj, 24 kwietnia społeczność ormiańska na całym świecie obchodziła setną rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu.  Rocznicowe uroczystości odbyly się zarówno w ojczystej Armenii, jak i poza jej granicami, również w Polsce. Z dwumilionowej społeczności wymordowano 1,5 mln ludzi. To ludobójstwo nie miało precedensu w historii ludzkości - mówił ks. T. Isakowicz-Zaleski podczas wrocławskich obchodów 100. rocznicy zagłady Ormian.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz polskich Ormian przypomniał w homilii, że Armenia jest pierwszym państwem na świecie, które przyjęło chrześcijaństwo. Ormianie nękani byli najazdami Persów, Arabów, Turków; w XI w. zburzona została ich stolica, a oni rozproszyli się, trafiając m.in. do Rusi Kijowskiej i państwa polskiego. W Polsce stali się integralną częścią społeczeństwa, zachowując jednocześnie swoją odrębność. – Ci, którzy zostali na terenie Imperium Osmańskiego, znosili ciągłe upokorzenia – mówił. Już pod koniec XIX w. dotknęły ich pogromy, ale prawdziwa katastrofa rozpoczęła się w 1915 r. Ówczesny rząd, w imię hasła: „Turcja dla Turków”, podjął decyzję o całkowitej zagładzie społeczności ormiańskiej. Więcej: Gość Wrocławski

piątek, 24 kwietnia 2015

ANZAC Day 2015: Australia celebruje 100. rocznicę wielkiej bitwy

Uroczystość pod pomnikiem żołnierskim w Ashfield Park. Fot. K.Bajkowski
Australia przygotowuje się od wielu dni do jutrzejszych wielkich obchodów  setnej rocznicy lądowania Korpusu Wojskowego Australii i Nowej Zelandii (ANZAC) na tureckim półwyspie Gallipoli podczas I wojny światowej. Korpus walczący po stronie wojsk alianckich poniósł tam w 1915 roku ogromne straty w konfrontacji z siłami imperium osmańskiego.  W Ashfield odbył się w niedzielę lokany marsz weteranów i tamtejszej społeczności. Wśród nich członkowie  Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.


Nazwa  święta  ANZAC jest  skrótem od  Australia and New Zealand Army Corps. Tak w czasie pierwszej wojny światowej zwały się wspólne odziały wojskowe Australii i Nowej Zelandii. Anzac Day świętuje się co roku 25-go kwietnia, w rocznicę lądowania australijskich i nowozelandzkich oddziałów na półwyspie Gallipoli w Turcji w 1915 roku.  Celem ataku było przejęcie kontroli nad cieśniną Dardanele, co miało otworzyć Aliantom drogę do zdobycia Imperium Osmańskiego. Atak nie poszedł jednak tak jak zakładano, okupacja półwyspu trwała aż 8 miesięcy i zakończyła się niepowodzeniem.

czwartek, 23 kwietnia 2015

Rozmowa z prof. Sewerynem Ozdowskim. Cz. 3

Interview z prof. Ozdowskim przeprowadziła
Iwona Pruszyńska. Fot. K.Bajkowski
Dzisiaj przedstawiamy ostatnią część rozmowy Iwony Pruszyńskiej z prof. Sewerynem Ozdowskim. W grudniu ub. roku prof. Ozdowski został mianowany przez rząd federalny w Canberze na ważne stanowisko przewodniczącego Rady ds Wielokulturowości.

W ostatnim odcinku naszego nagrania prof. Ozdowski mówi o swej porzedniej ważnej funkcji w życiu potitycznym Australii. Za rzadów Johna Howarda był rzecznikiem Praw Obywatelskich z szerokimi uprawnieniami. Opowiada m.in. o raporcie ,w sprawie dzieci uchodźców zamkniętych w obozach i jaki był rezutat jego działań w tym zakresie, Mówi również o inicjatywach naukowych, o współudziale w tworzeniu niedano wydanej książki Instytutu Pamięci Narodowej o ludziach "Solidarności" w Australii  oraz podzielił się z nami kilkoma ciekawostkami ze swego życia prywatnego.

środa, 22 kwietnia 2015

OFF THE STAGE ONLINE. Spytaj Gwiazdę - Lindę Evans

fot.: ITV / Rex Features
Gwiazda serialu "Dynastia": Linda Evans będzie gościem pierwszej odsłony projektu OFF THE STAGE ONLINE. To internetowa wersja cyklu OFF THE STAGE, któremu Polarity Intl patronuje od 2 lat. Do tej internetowej wersji patronacko dołącza się  Bumerang Polski a także Gazetka (Belgia). Tym razem, w rozmowie z legendą telewizji może wziąć udział każdy. Wystarczy wysłać swoje pytanie do gwiazdy na podane niżej adresy mailowe. Najciekawsze zostaną zadane aktorce, a cała rozmowa zostanie opublikowana 15 czerwca.

 
Do tej pory, projekt OFF THE STAGE miał tylko jedną formułę: spotkania na żywo z twórcami kultury i wyłącznie w Londynie. Gośćmi projektu byli do tej pory Krystyna Mazurówna, Basia Trzetrzelewska i Piotr Fudakowski. Teraz OFF THE STAGE  wkracza do internetu. Dzięki temu, przestaje być jedynie lokalnym wydarzeniem. Teraz każdy może wziąć udział w projekcie i przygotować swoje własne pytanie do gościa OFF'a.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Orgazm z Wilkami

Niektóre ogólnopolskie media i tzw. brukowce, po nowemu zwane tabloidami - rozpętały propagandową nagonkę na rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki”, który wybiera się, po raz kolejny zresztą, do Berlina tranzytem przez Polskę, by uczcić rajdem 70.rocznicę podpisania kapitulacji hitlerowskiej III Rzeszy. Polskie władze bombardowane propagandą mediów - wpadły w taki stan podniecenia, przy którym rozum już nie działa. I narusza polską konstytucję. 

Powód całej tej awantury medialno-politycznej jest wysoce enigmatyczny – „Nocne Wilki” są zaprzyjaźnione z rosyjskim prezydentem a po za tym - na Krymie czuwały, by się komuś palec na sput karabinu nie zeslizgnął i nie ginęli niepotrzebnie ludzie. Tym samym przyczyniły się, zdaniem władz polskich, do wrogiej aneksji części Ukrainy na rzecz Rosji. No i jadąc przez Polskę mogą mieć na motocyklach symbole Armii Czerwonej, która zdobyła Berlin a czerwona gwiazdka działa na prawicowe media i polskich polityków jak płachta na byka, o ile nie jest na piwie heineken. Tam może być.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Wybory prezydenckie: Głosujesz za granicą - zarejestruj się

Polak, który chce oddać głos na prezydenta za granicą, musi zgłosić się do odpowiedniego konsula do 7 maja - umożliwia to m.in. aplikacja: ewybory.msz.gov.pl. Chyba że głos chcemy oddać za pośrednictwem poczty - na to jest czas do 27 kwietnia. Wyjeżdżający z Polski na krótko mają dodatkową opcję: jeszcze w kraju mogą dostać zaświadczenie, dzięki któremu zagłosują w dowolnym miejscu na świecie.       
Największy wybór mają Polacy, którzy podczas wyborów, będą w Wielkiej Brytanii - obwodów głosowania jest tam aż 35. Nieco mniej w USA - 22, a w Niemczech - 13.
 
Głosować można także m.in. w Hiszpanii, Belgii, Francji, Irlandii, Kanadzie, Norwegii, na Ukrainie. A także w bardziej egzotycznych miejscach, jak: Arabia Saudyjska, Australia (zob. Obwieszczenie Konsulatu RP w Sydney poniżej - przyp. red.), Azerbejdżan, Chiny, Irak, Iran, Katar, Korea Północna czy Wietnam. W sumie oddać głos będzie można w 229 obwodach głosowania utworzonych przez MSZ w 87 krajach; nie wszędzie jednak można głosować korespondencyjnie.

niedziela, 19 kwietnia 2015

Rozmowa z prof. Sewerynem Ozdowskim. Cz. 2

Prof. Seweryn Ozdowski. Fot. K.Bajkowski
W grudniu ub. roku prof. Seweryn Ozdowski został mianowany przez rząd federalny w Canberze na ważne stanowisko przewodniczącego Rady ds Wielokulturowości. Z tej okazji prof. Ozdowski udzielił wywiadu Bumerangowi Polskiemu. Dziś druga część nagrania.

W drugiej części wywiadu prof. Seweryn Ozdowski mówi o historii i przyczynach   polityki "białej Australii"  oraz co było powodem wprowadzenia  polityki wielokulturowości w latach siedemdziesiątych ub. wieku. Mówi też o zasadach na których oparta jest od początku australijska kultura. 

sobota, 18 kwietnia 2015

Kto się boi "Nocnych Wilków"?

"Nocne Wilki" w trasie. Fot. Wikipedia/Volganet.ru
To jest coś niesamowitego, jak bardzo zagraniczne media w Polsce nakręciły temat „Nocnych Wilków”. Początkowo sprawę traktowano z pobłażaniem, jako bardziej ciekawostkę niż wydarzenie, a tutaj okazuje się, że najbardziej pro ukraińscy – niewiele znaczący politycy bębnią i krzyczą o prowokacji, wojnie hybrydowej, upokorzeniu Polski itd.

Z przejazdu grupy miłośników motocykli tranzytem przez Polskę uczyniono wydarzenie polityczne o randze państwowej! W sprawie wypowiadała się premier, minister spraw zagranicznych, wielu innych polityków. Po prostu nie da się tego zrozumieć, jakaś paniczna histeria z rusofobią w tle.

Doszło do tego, że publicznie obraża się polskich motocyklistów, którzy rokrocznie organizują Rajd Katyński, tutaj zadecydowały bieżące interesy polityczne, ponieważ jeden z organizatorów rajdu jest zadeklarowanym zwolennikiem prawicy, więc w części mediów mainstreamowych politycy pro ukraińscy wylewają na rodaków pomyje.

piątek, 17 kwietnia 2015

Strażniczki polskości. Nauczycielskie spotkanie w Konsulacie RP

Konsul Generalna, Regina Jurkowska dokonuje oficjalnego
 otwarcia spotkania. Fot. K.Werner
Mam nadzieję, że wybaczą mi taki tytuł dwaj Panowie (Bronisław Łacek oraz Gość Honorowy, prof. Seweryn Ozdowski) którzy także uczestniczyli w tym cennym spotkaniu.

Staraniem Zrzeszenia Polskich Nauczycieli w Australii, przy nieocenionym poparciu pani Konsul Generalnej, w sobotę 11 kwietnia w sali recepcyjnej Konsulatu zgromadziła się grupa nauczycielek języka polskiego.  Reprezentowane były prawie wszystkie szkoły w Sydney a także Polska Szkoła w Brisbane, w osobie dyrektorki, pani Julii Raczko.

W sumie przybyło ponad 20 osób. Szkołę Dzielnic Północnych reprezentowało 5 osób: dyrektorka szkoły  Elżbieta Cesarski oraz nauczycielki: Anna Gregory, Beata Grubiak, Hanna Bilyk i Marzena Stankiewicz.
Szkołę w Randwick – 4 osoby: dyrektor pedagogiczny szkoły Małgorzata Vella oraz nauczycielki Barbara Mutwicka, Katarzyna Jaros i Dorota Augustynowicz. Szkołę w Ashfield reprezentowały 3 nauczycielki: Anna Kryj, Joanna Fenik oraz Anna Dąbrowska. Szkołę w Liverpool reprezentowała dyrektorka, pani Emilia Zwolak. Klasy języka polskiego SSCL na poziomie szkoły średniej reprezentowały nauczycielki będące jednocześnie organizatorkami tego spotkania: z Randwick – Ewa Nadolska i Gosia Vella; z Liverpool –  Barbara Magolan; z Ashfield –  Marianna Łacek.

czwartek, 16 kwietnia 2015

Exclusive: W dzikim buszu Australionu

Wydawca Solaris, Wojciech Sadeńko
ze świeżo wydrukowanymi
 "Światami Solarnymi"
Kilka dni temu  zapowiadaliśmy ukazanie się wkrótce pierwszej  powieści Jana Maszczyszyna, pisarza z Melbourne - dotychczasowego twórcy  zakręconych opowieści s-f. I oto  wczoraj, 15 kwietnia, nakładem wydawnictwa Solaris ukazały się  Światy Solarne - pierwsza polska steampunkowa powieść napisana w Australii. Dziś zgodnie z obietnicą prezentujemy (exclusive) fragment tej powieści.

 
Jan Maszczyszyn "Światy Solarne" (fragment)
Wylądowaliśmy nocą w dzikim buszu Australionu. Nie zapamiętałem ostatniej fazy lądowania zbyt dokładnie, ale zapewniło mi ono nad wyraz nieprzyjemne wrażenia. Byłem przeświadczony, że w ostatniej fazie upadku napotkaliśmy z głębi lądu gwałtowny ostrzał i tylko dobra wytrzymałość materiału pozwoliła nam wyjść z kraksy cało.

Wychodząc z kapsuły spłoszyliśmy spore stado skaczących bestii. Zwierzęta szukały schronienia. Uciekały od ciągle płonących bitewnych pól i widoków bezsensownej rzezi ziemskiej fauny. Stały się wobec nas szczególnie agresywne, gdy próbowaliśmy przejść obok. Zastrzeliliśmy kilka sztuk, wycofując się w stronę bielejących w oddali budynków opuszczonej farmy. Natychmiast schroniliśmy się pomiędzy zabudowania.


środa, 15 kwietnia 2015

Rozmowa z prof. Sewerynem Ozdowskim. Cz. 1

Prof. Sev Ozdowski, Chair of of the Australian Multicultural
Council. Fot. K.Bajkowski
W grudniu ub. roku dr Seweryn Ozdowski, honorowy profesor Sydney University  oraz dyrektor wydzialu Równości i Róznorodności na Western Sydney University został mianowany przez rząd federalny na ważne stanowisko przewodniczącego Rady ds Wielokulturowości.

Prof. Ozdowski udzielił obszernego wywiadu Bumerangowi Polskiemu. Jest to pierwszy jego wywiad dla Polonii australijskiej po nowej nomincji  rządu w Canberze. Mówił nam m.in. o swojej  roli na nowym stanowisku i roli Rady w rządzie federalnym, o zasadach funkcjonowania polityki wielokulturowości w Australii a także o swojej poprzedniej działalności jako australijskiego komisarza ds Praw Człowieka. Mówił też o pewnych niezrozumiałych zjawiskach zachodzących wśród pokolenia nowych emigrantów w ostatnich latach. 

wtorek, 14 kwietnia 2015

Konkurs Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Szupryczyńskiego - 2015

Fundacja Kulturalna im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego zaprasza polską młodzież i studentów do wzięcia udziału w Konkursie Stypendialnym na rok 2015.

W konkursie stypendialnym mogą brać udział osoby polskiego pochodzenia
w wieku 16 - 25 lat, zamieszkałe w Nowej Południowej Walii, które:

a.)   w roku 2014 ukończyły co najmniej dziesiątą klasę szkoły średniej, oraz dziesiątą klasę języka polskiego

b.)   biorą czynny udział w życiu polskich organizacji w Nowej Południowej Walii

c.)    zobowiązują się kontynuować studia języka polskiego w bieżącym roku i w latach następnych.
Jury konkursu przyzna kilka nagród w wysokości około 400 dolarów.

Nagrody będą wręczone podczas uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja
w sobotę 2 maja 2015 o 4 po południu w Klubie Polskim Ashfield.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Jak pomóc sobie a jednocześnie Polskiej Szkole w Sydney?


 Rady dla sabaryty i ascety czyli jak zaoszczędzić dużo na ”okazjach”.
Rzadko  się zdarza  że jedna  rada  może służyć   jednocześnie  dwóm  tak  odległym  od  siebie  sposobom  życia.

A rada  ta  wynika  z tego  że w kapitalistycznym  świecie  sprzedawcy  dóbr  codziennych od biletów lotniczych  po kanapkę  w  McDonald  stosują często  upusty  cenowe aby  zareklamować  i zdobyć  klienta. Nie miejsce i czas  na  roztrząsanie  wyższości/niższości systemu kapitalistycznego.  Pewnie nie najlepszy  ale póki  co nikt nie  wymyślił lepszego;  może i  wymyślił ale  nie  wdrożył. A więc  żyjemy  w tym systemie jaki jest i  musimy  być sprytni  aby  za  naszą pracę za  którą dostajemy  dutki kupić jak  najwięcej  wyrobów  innych  ludzi  i  firm (tzn  biletów ,  kanapek, przyjemności i ładnych  rzeczy).

 Są ludzie którzy zawodowo wręcz zajmują się  wyszukiwaniem „okazji” i z  tego żyją.  Nie jest  to  zajęcie  dla  wszystkich.  Dla nas  wszystkich  innych  pozostają  okazje łatwe  a najlepsze  takie  które nie musimy  gonić i  szukać.

Otóż  elektroniczna  i papierowa  forma  „Entertainment  Book” jest  dla takich  jak  ty   i ja oraz dla ekstremistów z obu stron.

niedziela, 12 kwietnia 2015

Żałoba, która ma wygrać

Znicze przed Palacem Prezydneckim 10 kwietnia 2010 r.
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
Jak to było pięć lat temu? Prawie każdy potrafi sobie przypomnieć okoliczności, w jakich w sobotni poranek się dowiedział o katastrofie prezydenckiego samolotu. Co wtedy myślał, co przypuszczał, co czuł.

Wielu mieszkańców Warszawy prawie natychmiast ruszyło na Krakowskie Przedmieście. Jedni, by się czegoś wiarygodnego dowiedzieć. Inni instynktownie chcieli podzielić z ogółem przerażeniem po tak szczególnej stracie. Jeszcze inni dzielili się potrzebą zobaczenia na własne oczy czegoś, czego nigdy nie widzieli i mieli nie ujrzeć. Nigdy w życiu mieli nie odczuć takiej żałoby po tylu osobach znanych sobie z ekranów telewizorów prawie tak dobrze, jak się zna rodzinę. Ale ci, co tu przychodzili, to przecież nie byli Wszyscy, jak media wmawiały i do dziś wmawiają.

Ludzie na Krakowskim zbiorowo płakali albo połykali łzy. Milczeli we wspólnotowym smutku. Bolesnym, lecz do wytrzymania, bo dzielonym z innymi. Stawiali znicze na ulicy, przed Pałacem Prezydenckim. Znosili kwiaty. Rychło pojawili się sprzedawcy z naręczami tulipanów i kartonami zniczy. Obok nich stawiali fotografie wycięte z kolorowych gazet, zwłaszcza wyretuszowane zdjęcia pary prezydenckiej. Przynosili odręcznie napisane wiersze.

sobota, 11 kwietnia 2015

200 kresowych miast i miasteczek w opowieści prof. Niciei

Prof. Stanisław Nicieja. Fot. D.Delmanowicz/PAP
Pełne anegdot opowiadania o 200 kresowych Atlantydach - miastach i miasteczkach za wschodnią granicą RP, które Polska straciła po II wojnie światowej, narysowanych życiorysami ich mieszkańców - pełnymi sukcesów, porażek, dramatów, a czasem i skandali proponuje czytelnikom kronikarz i znawca Kresów prof. Stanisław S. Nicieja. Dotychczas ukazało się pięć tomów cyklu kresowych opowieści.
       
Prof. Nicieja, historyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, od ponad 30 lat dokumentuje dzieje dawnych ziem polskich, które po II wojnie światowej zostały za wschodnią granicą Polski. Swój cykl o kresowych Atlantydach zaczął wydawać w 2012 roku. Ostatni, piąty tom, ukazał się pod koniec 2014 roku.

 W tomie tym Nicieja wspomina ok. 200 rodzin Kresowiaków, pochodzących głównie z Sambora i Nadwórnej. - Bez informacji od tych rodzin, ich opowieści, nie byłoby tej książki. A wspomnień tych było tak dużo, że miałem problem, by je uporządkować, ale też by nie przegadać i nie zanudzić – mówił autor na jednym ze spotkań promujących książkę.


piątek, 10 kwietnia 2015

O kilku takich, co ukradli tragedię

5 lat temu pod Smolenskiem rozbił się samolot z prezydentem
Polski Lechem Kaczynskim . Wszyscy pasażerowie zginęli.
W 1992 roku Kazik nagrał piosenkę „Jeszcze Polska” z nośnym refrenem „coście s*syny uczynili z tą krainą”. Parafrazując artystę chciałbym zapytać nas wszystkich  – Coście s*syny uczynili z tą tragedią?
Do napisania tekstu skłonił mnie wstyd. Ale zacznijmy od początku.

W związku z kolejną (piątą - przyp.red.) rocznicą katastrofy smoleńskiej zaczynają uaktywniać się hieny, których głównym napędem działalności politycznej jest żerowanie na tej tragedii. Natychmiast powoduje to reakcje obronne w postaci różnego rodzaju kontrakcji. Parę dni temu jeden z moich przyjaciół umieścił na Facebooku listę teorii dotyczących zamachu, które pojawiły się na patriotycznej prawicy przez te lata. Były tam i dwa wybuchy, i bomba helowa, i przesadzona brzoza. W ramach żartu uzupełniłem listę o pominięte dobijanie rannych i trzy osoby, które zamach miały przeżyć. Mój wpis został polubiony przez kogoś, kogo cenię, a kto w katastrofie stracił bliską osobę.

A mnie zrobiło się potwornie wstyd.

czwartek, 9 kwietnia 2015

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - zaproszenie


Ambasador Węgier w Australii dr Attila Gruber oraz Konsul Generalny RP w Sydney Regina Jurkowska serdecznie zapraszają na obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w piątek 17 kwietnia 2015 r. o godz. 19:00 w Konsulacie Generalnym RP w Sydney.

Każdego roku obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP.

Węgrzy od setek lat są bliskimi przyjaciółmi naszego narodu. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki ...". Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów.

środa, 8 kwietnia 2015

Jan Maszczyszyn: "Światy Solarne" - polski steampunk z Australii

Okładkia "Światów Solarnych" wg
 projektu Natalii Mc Keeffe Maszczyszyn
Jan Maszczyszyn dwa lata temu napisał  zbiór opowiadań zatytułowany Testimonium, który wzbudził zainteresowanie polskich czytelników . Mieszkajacy w Melbourne autor  nie spoczął na laurach i  ruszył ku nowej formie - powieści. Obecnie kontynuuje prace nad ponad pięcioma jednocześnie. Akcja wszystkich rozgrywa się, jakże by nie  - w Australii. Pod koniec kwietnia ukaże się pierwsza z nich: "Światy Solarne".


Maszczyszyn pisze opowiadania  z gatunku  science fiction. Opowiadana niezwykle zakręcone. W jednym z konkursów literackich pobił samego  Andrzeja Sapkowskiego (autora  słynnego  zbioru opowiadan Wiedźmin, adoptowanego później w  filmie, serialu i grze komputerowej).

O zbiorze opowiadań Testimonium pisaliśmy w Bumerangu dwa lata temu: Zakręcona fantastyka Jana Maszczyszyna .

Recenzentka Testimonium Krystyna Rataj pisze, że "zbiór ten jest popisem nieograniczonej niczym wyobraźni, obrazoburczej i destrukcyjnej, porywającej się na to, co w kulturze święte. (...) Bezceremonialne wepchnięcie naszego dobrze znanego świata w ramy przyszłości, która wymknęła się spod kontroli, sprawia, że rzeczywistość ulega całkowitej destrukcji. Opowieści ze zbioru Testimonium doskonale tę destrukcję pokazują, zawierają wizję tego, co się stanie, gdy ludzkość zetknie się z czymś absolutnie dla siebie obcym i nie podoła tej próbie".


wtorek, 7 kwietnia 2015

W 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Główne tezy przemówienia Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski składa wieniec przed
Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w 75. rocznicę
Zbrodni Katyńskiej. Fot.. screenprint YouTube
Przemówienie pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP w 75-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej jest niesłychanie interesujące, już po tym, do kogo jest adresowane należy się nim zainteresować.
 
Pan Komorowski bardzo zaryzykował takim przemówieniem, jest to albo człowiek niesłychanej odwagi i percepcji, której my malutcy nie potrafimy objąć, albo osoba w sposób ograniczony rozumiejąca słowa z kolejnej kartki przekazanej przez jego własną kancelarię.

 Powstaje, bowiem zasadnicze pytanie, – czemu miało służyć to przemówienie? Jeżeli ktoś jest w stanie to zrozumieć proszę wyrazić opinię w komentarzach. Wstyd byłoby, bowiem posądzać pana Prezydenta o wykorzystywanie rocznicy w kampanii wyborczej, ale to przemówienie też nie ma tak jednoznacznego charakteru. Prawdopodobnie ma ono sens czysto symboliczny i upamiętniający i chyba tak należy je interpretować, prawdopodobnie, jako jedno z najbardziej znaczących przemówień pana Komorowskiego. Natomiast jego polityczna ocena niestety zależy od kontekstu politycznego, a ten jest niestety taki, jaki jest i to jest w tej historii smutne. Ponieważ tak mocne przemówienie dzisiaj – niczemu nie służy.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Ks. Jan Kaczkowski w Australii. Orędzie o smaku życia

Ks. Jan Kaczkowski. Fot.materialy prasowe
- Czy byłeś kiedyś przy śmierci najbliższej Tobie osoby? Wierz mi, nie jest to przyjemne uczucie, ja byłem , a kiedy ta osoba którą kochasz ponad życie jest w strasznych cierpieniach , nie może umrzeć i błaga Ciebie, żebyś jej pomógł odejść , nie wiesz co robić, jak jej pomoc - mówi Marek Kuligowski z Perth, który zaprosił do Australii Ks.Jana Kaczkowskiego, autora głośnej książki: “Szału nie ma, jest rak". Ks. Jan spotka się z Polonią w Perth i Melbourne w maju.
 
 Ks. Jan Kaczkowski, doktor teologii moralnej i bioetyki, jest zalozycielem hospicjum Św Ojca Pio w Pucku. Ks. Kaczkowski uczy lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami o umieraniu. Był obecny przy ponad 3000 zgonach. Teraz sam walczy ze śmiertelną chorobą – glejakiem mózgu.

sobota, 4 kwietnia 2015

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

Pisanki serbo-łużyckie. Fot.LeCornichon (Wikimedia)
Pełnych radości i miłości, zgody i pokoju Świąt Wielkiej Nocy
oraz wiele pomyślności w domu i pracy Naszym Czytelnikom, Korespondentom, Sponsorom i Współpracownikom w Australii, Polsce i gdzieklwiek na świecie
 życzy
 
redakcja
Bumeranga Polskiego
 
Serdecznie dziękujemy za Wasze życzenia: Życzenia wielkanocne od przyjaciół BP

piątek, 3 kwietnia 2015

Pokolenie JP2. Pokolenie, którego nie było?

Msza św. na Błoniach w Krakowie w czasie żałoby po śmierci
Jana Pawła II, 7 kwietnia 2005 r. Fot. M.Miłoś (CC)
Dziesięć lat temu zmarł Jan Paweł II. Ludzi, którzy żyli w czasie jego pontyfikatu szybko okrzyknięto pokoleniem JP2. Wykreowano w ten sposób zjawisko socjologiczne i historyczne, którego istnienie szybko zaczęto kwestionować. Sęk w tym, że pojęcie „pokolenia” rozumieć można wielowymiarowo.

Okrzyknięcie ludzi, którzy 10 lat temu przeżywali śmierć Jana Pawła II „pokoleniem JP2” było czymś na wskroś naturalnym. Wyrosło z atmosfery dni i oczekiwań związanych z tymi wydarzeniami. Śmierć papieża wykraczała bowiem poza proste wyobrażenie biegu życia, była czymś paradoksalnie niewiarygodnym, choć przecież wpisanym w naturę ludzkiej egzystencji.

czwartek, 2 kwietnia 2015

Bąbczyńska-Jelonek: Być chrześcijaninem, to dbać o pokój

Grota Grobu Pańskiego w Berima-Penrouse
Park, NSW - Australia. Fot.K.Bajkowski
Dzisiaj, dla chrześcijan zachodniego obrządku, zaczyna się Triduum Paschalne - Wielkanoc, najważniejsze święto kościelne. 
Obchodzone różnie w różnych obrządkach, z różnie rozłożonymi akcentami. 


Nazywać siebie chrześcijaninem

Dla jednych, np. luteran, takich jak ja - istotny jest Wielki Piątek (ukrzyżowanie Jezusa), dla innych, jak dla polskich katolików -  Niedziela Wielkanocna (zmartwychwstanie Jezusa).
W Polsce liczy się przede wszystkim obrzędowość – święcenie w sobotnie przedpołudnie w kościołach koszyków z jadłem i uroczyste, domowe śniadanie wielkanocne w niedzielę, czasami jeszcze poniedziałkowy dyngus, wiejski obyczaj oblewania ludzi wodą. 

Mało kto zwraca uwagę na religijne (teologiczne) znaczenie Triduum.  
Wprawdzie wielu mówi w tych dniach o przebaczaniu, o Jezusie, synu Bożym, który z miłości dla ludzkości dał się ukrzyżować, by zmazać ich niecne czyny, o miłości, przebaczeniu i o pokoju. 

środa, 1 kwietnia 2015

Luksusowe jachty - polska specjalność, która zdobywa świat

Luksusowe jachty na Targach Sportów Wodnych w Gdyni
Fot. P.Wittman/PAP
Wysokiej klasy jachty i katamarany, skrojone na miarę i potrzeby klientów z wielu krajów, to nieliczne znane na świecie polskie luksusowe produkty. Polski przemysł jachtowy jest europejskim liderem w najbardziej popularnym segmencie jachtów o długości 6–9 m; na świecie zajmuje drugie miejsce, po USA.       

Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty” podaje, że na sukcesy naszego przemysłu jachtowego wpływa nie tylko wieloletnie doświadczenie producentów oraz wciąż atrakcyjne ceny, ale też jakość projektów, zarówno pod względem technologicznym jak i wzornictwa. Izba ocenia, że rola i znaczenie polskiego sektora na świecie będą rosły. Niestety, w Polsce rynek na takie jednostki jest wciąż niewielki.