polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 5 marca 2015

Polska biblioteka internetowa. Tysiące dzieł na smartfona

Tysiace polskich  ksiązek i obrazów w internetowej bibliotece.
 Jacek Malczewski: Hamlet polski (public domain)
Literatura i sztuka za darmo! Dla wszystkich! To znakomity pomysł i kampania pt: Czytamy wszędzie Fundacji Nowoczesna Polska. Promuje ona literaturą i sztukę na internecie. Wystarczy do Twojego komputera lub telefonu wstawić adres: www.wolnelektury.pl i kliknąć, i masz już dostęp do darmowej biblioteki cyfrowej. Do utworów literackich i naukowych, a także do reprodukcji dzieł sztuki. W Polsce korzysta już z niej 4.5 miliona użytkowników.

I Ty też możesz z niej korzystać! Gdziekolwiek na świecie jesteś! Czy w Australii,  USA, Brazylii, Niemczech, Litwie, Włoszech, Anglii, Kazachstanie czy Kanadzie. Czytanie Cię wzbogaci i pomoże zachować Twój język polski w należytej formie!
W bibliotece jest ponad trzy tysiące utworów literackich, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY, przeznaczonym dla osób niewidomych lub niedowidzących. Reprezentowani są różni autorzy od Edmondo de Amicisa (Serce), E. A. Poe do Emila Zoli, a pośród nich znajduje się dużo utworów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, K. Norwida, K. Przerwy Tetmajera, B. Prusa i nawet Platona. Czyli przeważa klasyka, zapewne z powodu praw autorskich i ograniczonych funduszy Fundacji.

Na stronie czytamywszedzie.pl znajdziesz wybór bibliotek cyfrowych i serwisów udostępniających bezpłatnie teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania on-line oraz w formie audio.

Fundacja zatroszczyła się także o edukację medialną i tworzy materiały edukacyjne na różnym poziomie publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl To wspaniała nowoczesna platforma dla nauczycieli, obfitująca w pomysły prowadzenia edukacji dzieci od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej, nawet z tematami poszczególnych lekcji i kursów: jak ten:     Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?  albo Tworzenie i publikowanie w sieci.

Dzięki różnym sponsorom Fundacja ciągle rozwija swój promocyjny projekt, a najnowsze informacje, jakiej nowej książki można się spodziewać znajdziesz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/wolnelektury

Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i dostępna całkowicie za darmo: http://wolnelektury.pl/

Warto do niej zajrzeć!

Andrzej Siedlecki
Ass. Lecturer, Polish Studies   
Macquarie University, Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy