polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 5 marca 2015

Polska biblioteka internetowa. Tysiące dzieł na smartfona

Tysiace polskich  ksiązek i obrazów w internetowej bibliotece.
 Jacek Malczewski: Hamlet polski (public domain)
Literatura i sztuka za darmo! Dla wszystkich! To znakomity pomysł i kampania pt: Czytamy wszędzie Fundacji Nowoczesna Polska. Promuje ona literaturą i sztukę na internecie. Wystarczy do Twojego komputera lub telefonu wstawić adres: www.wolnelektury.pl i kliknąć, i masz już dostęp do darmowej biblioteki cyfrowej. Do utworów literackich i naukowych, a także do reprodukcji dzieł sztuki. W Polsce korzysta już z niej 4.5 miliona użytkowników.

I Ty też możesz z niej korzystać! Gdziekolwiek na świecie jesteś! Czy w Australii,  USA, Brazylii, Niemczech, Litwie, Włoszech, Anglii, Kazachstanie czy Kanadzie. Czytanie Cię wzbogaci i pomoże zachować Twój język polski w należytej formie!
W bibliotece jest ponad trzy tysiące utworów literackich, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY, przeznaczonym dla osób niewidomych lub niedowidzących. Reprezentowani są różni autorzy od Edmondo de Amicisa (Serce), E. A. Poe do Emila Zoli, a pośród nich znajduje się dużo utworów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, K. Norwida, K. Przerwy Tetmajera, B. Prusa i nawet Platona. Czyli przeważa klasyka, zapewne z powodu praw autorskich i ograniczonych funduszy Fundacji.

Na stronie czytamywszedzie.pl znajdziesz wybór bibliotek cyfrowych i serwisów udostępniających bezpłatnie teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania on-line oraz w formie audio.

Fundacja zatroszczyła się także o edukację medialną i tworzy materiały edukacyjne na różnym poziomie publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl To wspaniała nowoczesna platforma dla nauczycieli, obfitująca w pomysły prowadzenia edukacji dzieci od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej, nawet z tematami poszczególnych lekcji i kursów: jak ten:     Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?  albo Tworzenie i publikowanie w sieci.

Dzięki różnym sponsorom Fundacja ciągle rozwija swój promocyjny projekt, a najnowsze informacje, jakiej nowej książki można się spodziewać znajdziesz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/wolnelektury

Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i dostępna całkowicie za darmo: http://wolnelektury.pl/

Warto do niej zajrzeć!

Andrzej Siedlecki
Ass. Lecturer, Polish Studies   
Macquarie University, Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy