polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 18 lutego 2015

Wybory prezydenckie. Kto chce pokonać Komorowskiego?

Kontrkandydaci  Bronisława Komorowskiego: Andrzej Duda,
 Magdalena Ogórek, Adam Jarubas. Wybory 10 maja.
W ubiegłą sobotę ruszyła w Polsce prezydencka kampania wyborcza. O reelekcję ubiegać się będzie Bronisław Komorowski z formalnym  poparciem PO ale przede wszystkim z ciągle utrzymującym się na wysokim poziomie poparciem społecznym . Kto chce się z nim zmierzyć w wyborach do Pałacu Prezydenckiego?

Jak na razie  jego kontrkandydatami będą: Andrzej Duda (kandydat PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas z PSL, Janusz Palikot z TR, Janusz Korwin-Mikke z ugrupowania KORWiN. Od momentu rejestracji przez PKW, komitety wyborcze mogą pozyskiwać i wydawać fundusze na kampanię. Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca. Do tej pory PKW zarejestrowała pięć komitetów wyborczych.  Pierwsze konwencje wyborcze mieli już Andrzej Duda, Magdalena Ogórek i Adam Jarubas. W wyborach startowć też chce Anna Grodzka – pierwsza transseksualna posłanka na Sejm i piosenkarz rockowy, Paweł Kukiz. Prezydent Komorowski wg nieoficjalnych informacji ma mieć swa dużą konwencję wyborczą  w marcu.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
 

Kandydat PiS Andrzej Duda rozpoczął jako pierwszy oficjalnie swoją kampanię prezydencką w Warszawie. - Misja mojego prezydenta nie została zakończona. Poznałem ideę państwa polskiego Lecha Kaczyńskiego. Będę ją kontynuował - powiedział Duda.

 - Wierzę, że Polacy oczekują, że tamte dzieło zostanie podjęte na nowo.  Polska będzie się zmieniać w Polskę uczciwości - grzmiał pewnym głosem  Duda na zorganizowanej w stylu amerykańskim konwencji wyborczej.

Duda obie­cał, ze je­że­li zo­sta­nie pre­zy­den­tem, jedną z jego pierw­szych de­cy­zji bę­dzie pro­jekt aktu praw­ne­go co­fa­ją­ce­go zmia­ny w usta­wie o wieku eme­ry­tal­nym. - Je­że­li Po­la­cy mnie wy­bio­rą, jed­nym z pierw­szych pro­jek­tów aktów praw­nych, bę­dzie usta­wa przy­wra­ca­ją­ca po­przed­ni wiek eme­ry­tal­ny - za­rze­kał się kan­dy­dat PiS. Obiet­ni­ce skła­dał także rol­ni­kom, gór­ni­kom czy Lasom Pań­stwo­wym. Obie­cy­wał także obro­nę pol­skiej ziemi przed jej wy­ku­pem przez ob­co­kra­jow­ców i po­wo­ła­nie Na­ro­do­wej Rady Roz­wo­ju, w skład któ­rej mają wejść eks­per­ci, pro­fe­so­ro­wie, związ­kow­cy, le­ka­rze i przed­sta­wi­cie­le in­nych branż. - Pre­zy­dent nie bę­dzie sie­dział pod ży­ran­do­lem, ja mam za dużo ener­gii by sie­dzieć w jed­nym miej­scu. To bę­dzie pre­zy­den­tu­ra otwar­ta - skwi­to­wał Duda.

W wystąpieniu nie pojawiło się żadne stwierdzenie dotyczące polityki międzynarodowej .  Jeśli nie liczyć słów, że powinna być ona "odważna także na arenie międzynarodowej".

"Przy­szłość ma na imię Pol­ska" - ta­ki­mi sło­wa­mi, które są jed­no­cze­śnie jego ha­słem wy­bor­czym, za­koń­czył swe przemówienie inaugurujące kampanię wyborczą kandydat PiSu.


 

Młoda kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek na konwencji w Ożarowie Mazowieckim zainaugurowała kampanię wyborczą, prezentując swoją wizję prezydentury. Chce być "lodołamaczem" obecnej polityki.

Chce uwolnić energię młodych, uprościć system prawny i doprowadzić do normalizacji stosunków z Rosją. - Rozbiję skutą od 10 lat lodem politykę dwóch partii – podkreśliła w swym pierwszym oficjalnym przemówieniu.  

Na początku swej wyborczej inauguracji  odniosła się jednak do, jej zdaniem, nieuzasadnionej krytyki, która na nią spadła w ostatnim czasie. "Media wytykają mi mój młody wiek. Chcę powiedzieć, że to nie media, ale konstytucja stanowi, kto może ubiegać się o urząd prezydenta w naszym kraju" - mówiła.

Magdalena Ogórek wskazywała, że jej brak doświadczenia może być atutem, bo dzięki temu nie ma powiązań z jakimkolwiek układem politycznym.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, Magdalena Ogórek zapowiedziała, że będzie dążyć do normalizacji stosunków z Rosją. Jednocześnie potępiła jednak „rosyjską agresję” na Ukrainę i zadeklarowała, że nie będzie się bała odpowiedzieć Władimirowi Putinowi, jeżeli ten do niej zadzwoni. Kandydatka SLD opowiedziała się też za dalszą modernizacją polskiej armii i utworzeniem silnej gwardii narodowej.
 




Skromnie, ale blisko ludzi. Pod takim hasłem  kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas zainaugurował w Nowym Korczynie w województwie świętokrzyskim kampanię wyborczą.

Kandydat PSL zadeklarował, że w sferze polityki wewnętrznej jako przyszły prezydent będzie starał się walczyć z kryzysem demograficznym. W polityce zagranicznej natomiast zamierza przede wszystkim kierować się polskim interesem narodowym. Jarubas tłumaczył, że nie chce dać się zaszufladkować jako przywódca proamerykański, proniemiecki czy antyrosyjski.

Jako przyszły prezydent Rzeczpospolitej będę prowadził politykę propolską - zaznaczył. - Chcę zakończyć wojnę polsko-polską. Chcę zakończyć jałowy, bezproduktywny spór między PO a PiS - dodawał Adam Jarubas.
Wyborcza.pl/Dziennik.pl/GazetaPrawna/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy