polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 23 lutego 2015

Autorka "Domu nad rozlewiskiem" przylatuje do Sydney

Popularna polska pisarka Małgorzata Kalicińska przylatuje do Australii. Najbardziej znana jest z serii wydawniczej "Dom nad rozlewiskiem", na podstawie której nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem. 15 marca w Klubie Polskim w Ashfield odbędzie sie jej spotkanie autorskie.

Kalicińska  urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Ukończyła SGGW – AR. Pracowała jako nauczycielka zawodu w Technikum Ogrodniczym w Konstancinie, później w szkole podstawowej, jako „pani od biologii i rysunków” i była wychowawczynią dorastającej młodzieży Jak sama mówi  - bardzo świetne zajęcie.

W Telewizji Polskiej, w programie „Kawa czy herbata” byla jako researcher i wydawca.
Redagowała też i prowadziła program o osobach niepełnosprawnych – „Forum nieobecnych”.

Później w Agencji Reklamowej Camco – Media, na różnych stanowiskach (od gońca po v-ce prezesa).

Przede wszystkim - jak podkreśla - zawsze jej  głównym etatem, był etat mamy, żony, czyli Kobiety Domowej. Malgorzxata Kwiecińska mówi: - To był znakomity czas, miałam dobrze zaplanowane dni, sporo zainteresowań mogłam realizować, bo miałam wielkie oparcie w mężu i dziadkach. Nadto lubiłam być mamcią, obserwować rozwój dzieci i po prostu - być z nimi.

Po odchowaniu dwójki dzieci – Stasia i Basi, budowała i administrowała ośrodek konferencyjny na Mazurach. – Niestety zbankrutowaliśmy „po całości”, jak w „Greku Zorbie” – mówi z żalem pisarka i dodaje: -Bolało.
Wtedy właśnie powstała mazurska trylogia o rozlewisku, jako autoterapia.

Jak pisze do Bumeranga Polskiego zamieszkała w Sydney córka Kalicińskiej, Barbara Grabowska, jej mama jest zdecydowaną empatką, i „kobietą organiczną” to znaczy zna życie, lubi je i potrafi się w nim odnaleźć. A jakie mama ma zainteresowania? - Różne, oscylujące wokół człowieka i natury.

Ma komfort posiadania własnego zdania o wielu sprawach, jest tolerancyjna (do granic!) i wesoła. – mówi o swojej mamie Barbara Grabowska.

Małgorzata Kalicińska napisła kilka powieści:

 Tzw. „trylogię mazurską” – „Dom nad rozlewiskiem” (cz I) i „Powroty nad rozlewiskiem” (cz II) „Miłość nad rozlewiskiem” (cz III).

„Fikołki na trzepaku” to wspominki z dzieciństwa.

„Widok z mojego okna” – zbiór niby felietonów dla magazynu Bluszcz.

„Zwyczajny Facet” – opowieść zahaczająca o przemoc w rodzinie ze strony kobiety, ale i o samotności emigranta, o męskiej przyjaźni.

„Lilka” to powieść o siostrzanych relacjach, o życiowych problemach i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

”Irena” – napisana wraz z córką, Basią Grabowską powieść o relacjach między trzema pokoleniami kobiet.

„Kochana moja” – listy matki i córki do i z Australii.

 Spotkanie autorskie Małgorzaty Kalicińskiej odbędzie się w Sydney w Polskim Klubie w Ashfield w niedzielę, 15 marca o godz. 15:00. Wstęp wolny.
 
Polecamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy