polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 22 stycznia 2015

"Włącz Polskę" - wirtualny podręcznik dla polonijnch uczniów

wlaczpolske.pl
Od września pierwszoklasiści w Polsce korzystają z darmowego elementarza przygotowanego przez rząd. Nieco dłuższy staż ma inna rządowa publikacja - skierowany do polskich uczniów za granicą internetowy podręcznik "Włącz Polskę". Zawierająca prawie tysiąc modułów pomoc naukowa pozwala na samodzielne stworzenie online podręcznika dopasowanego do poziomu zaawansowania i stopnia wiedzy ucznia.
Uczniowie i nauczyciele z całego świata mogą pobrać darmowy podręcznik ze strony wlaczpolske.pl. Znajdą tam pakiety do nauki języka, literatury, geografii, historii. Można je dowolnie łączyć, w zależności od wieku i poziomu zaawansowania ucznia. Materiały są nieodpłatne i dostępne dla każdego, a serwis nie wymaga logowania.
 
Podręcznik "Włącz Polskę" może być wykorzystywany w szkołach, a także w edukacji nieformalnej, nauczaniu domowym.
 

- Materiały przygotowane w ramach podręcznika internetowego są zgodne z podstawą programową dla uczniów polskich uczących się za granicą i przeznaczone są dla uczniów migrujących o zróżnicowanym zakresie wiedzy i znajomości języka polskiego - mówi Polskiej Agencji Prasowej Grzegorz Cześnik z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). Według niego, materiały nie są z zasady przeznaczone dla uczniów, dla których język polski jest językiem obcym, chociaż materiały są również wykorzystywane do prowadzenia zajęć z dziećmi urodzonymi za granicą.
 
Własny podręcznik może stworzyć każdy, kto chce doskonalić znajomość polskiego i podnosić poziom wiedzy o kraju. Jego tworzenie należy rozpocząć od wybrania odpowiedniej kategorii wiekowej: od 5 do 9 lat, od 10 do 13 lub 14 i więcej. Następnie wybieramy przedmiot i poziom zaawansowania językowego. Wybrane pakiety można dowolnie łączyć komponując indywidualny podręcznik.
 
Ekspert ORPEG podkreślił, że odrębna lekcja, zwana atomem, zawiera zróżnicowany pod kątem możliwości językowych materiał w zależności od poziomu językowego ucznia. - Wyboru takiego atomu może dokonać sam uczeń, jego rodzic, opiekun, a także nauczyciel - dodał.
 
Publikacja została wydana w 2012 r. na licencji Creative Commons, co oznacza, że można ją kopiować i rozpowszechniać w dowolnym formacie. Powielony materiał należy tylko odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany. - Moduły można szybko rozwijać, uaktualniać, błyskawicznie reagować na spostrzeżenia i uwagi użytkowników oraz dostosowywać je do bieżących potrzeb, zapewniając jednocześnie zgodność z podstawą programową - mówił ekspert ORPEG.
 
Publikację "Włącz Polskę" przygotowała Maria Lorek, autorka rządowego podręcznika "Nasz Elementarz", z którego korzystają od września pierwszoklasiści w polskich szkołach. Lorek powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że jest to jeden z pierwszych podręczników skierowanych do uczniów za granicą, który dzięki swojej modułowości pozwala na dostosowanie materiału do poziomu ucznia. - To nie jest podręcznik strona po stronie, lecz zbiór atomów poświęconych określonemu zakresowi wiedzy. To od użytkownika zależy, co znajdzie się w podręczniku - mówiła.
 
- Zaczęło się od napisania podstawy programowej dla dzieci polskich uczących się poza granicami kraju, potem powstały programy nauczania. Są to jedne z pierwszych na świecie programów nauczania skierowanych do wszystkich uczniów za granicą, niezależnie od tego, w jakim zakątku kraju mieszkają - mówiła Lorek. Przyznała, że niezwykle trudno było stworzyć program skierowany zarówno do uczniów, którzy wyjechali z Polski kilka lat temu, jak i do tych, którzy za granicą się urodzili. - Ta różnorodność była bardzo wielka - podkreśliła.
 
Według Cześnika przeznaczeniem podręcznika internetowego jest głównie pomoc nauczycielom pracującym w szkolnych punktach konsultacyjnych - szkołach przy polskich placówkach dyplomatycznych należących do struktury ORPEG - oraz w szkołach społecznych we wszystkich krajach zamieszkania Polonii.
 
- Jest to znaczące wsparcie, bowiem najczęściej nauczyciele ci mają ograniczony kontakt z polskim systemem edukacji. Dzięki zasobom cyfrowym mogą na bieżąco podnosić swoje kompetencje i wykorzystywać materiały opracowane według najlepszych wzorów metodyki i metodologii przedmiotów ojczystych. Mamy informacje zwrotne także o innych sposobach wykorzystywania zasobów zamieszczonych w podręczniku, takich jak edukacja nieformalna, która polega na pracy rodzica z dzieckiem w domu czy samodoskonalenie uczniów - zaznaczył.
 
Cześnik dodał, że równolegle z materiałami dla ucznia nauczyciel generuje poradnik dla siebie, pozwalający na przygotowanie lekcji.
 
Dla polskich uczniów za granicą uruchomiono także portal Polska Szkoła oraz platforma e-learningowa "Otwarta szkoła". Według Cześnika polscy uczniowie za granicą korzystają też z "Naszego elementarza". - Podręcznik ten otrzymali wszyscy uczniowie klas pierwszych w szkolnych punktach konsultacyjnych oraz w zgłoszonych szkołach społecznych - podkreślił ekspert ORPEG.
 
Zwrócił także uwagę, że nauczyciele pracujący za granicą mogą korzystać z warsztatów praktycznego zastosowania podręcznika "Włącz Polskę" w pracy dydaktycznej, kursów stacjonarnych m.in. w obszarze metodyki nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce, logopedii, zarządzania szkołami, a także kursów e-learningowych podnoszących kwalifikacje zawodowe, które organizuje Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie.
 
Nauczyciele konsultanci zatrudnieni w ORPEG udzielają również na bieżąco porad nauczycielom ze szkół polskich za granicą zakresie w obrębie swoich kompetencji.
 
Magdalena Cedro, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy