polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Od przyszłego roku nowa strategia rządu dla Polonii

Członkowie rządu w Sejmie. Od lewej: premier Ewa
 Kopacz, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna,
wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
 Fot. R.Pietruszka/PAP
Na początku roku Rada Ministrów ma przyjąć strategię rządu dla Polaków mieszkających za granicą. Określi ona priorytety na lata 2015-2020. Obecnie projekt strategii jest konsultowany przez organizacje polonijne.

Ostatni, długoletni, rządowy program dotyczący współpracy z Polonią powstał w 2007 roku.
Jak poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych, konsultacje społeczne prowadzone będą do 31 grudnia br.

Tekst projektu zamieszczony został na stronie internetowej MSZ, był też rozsyłany za pośrednictwem placówek dyplomatycznych. Nad dokumentem mają dyskutować m.in. Polonijne Rady Konsultacyjne.

Podsumowanie konsultacji społecznych nastąpi na styczniowym posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą, po czym dokument trafi do akceptacji Ministra Spraw Zagranicznych, a następnie zostanie przedłożony Radzie Ministrów.

Wśród strategicznych celów polityki rządu wobec Polaków za granicą w rządowej strategii wymienione są: wspieranie nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce, zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej i umacnianie polskiej tożsamości, wzmacnianie pozycji środowisk polskich, wspieranie powrotów Polaków do kraju i tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce, rozwój kontaktów - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów z Polską. 
 
Wśród najważniejszych wyzwań wyznaczających kierunki polityki wobec Polonii na pierwszym miejscu znalazła się migracja do państw członkowskich UE. W programie jest mowa m.in. o wielkiej fali migracji zarobkowej, największej od czasów emigracji "za chlebem" lat 1900-1930.

Poza Polską - jak wynika z opracowania - przebywa obecnie ponad 2 mln. osób, które opuściły ją w ostatnim dziesięcioleciu. Znajduje się w nim też stwierdzenie, że migranci wspierają dziś rozwój obcych gospodarek; szacuje się, że wartość ich pracy wyniesie w 2020 r. 85 mld euro.

W dokumencie i w jego tytule używa się pojęcia "Diaspora". Takie rozwiązanie skrytykowali przed kilkoma tygodniami senatorowie zarówno PiS, jak i PO. Podobne zdanie ma wiele organizacji polonijnych.
 
- Pojęcie "polska Diaspora", coraz częściej używane przede wszystkim przez środowiska naukowe, nie zostało zaproponowane zamiast pojęcia Polonia, natomiast jako jednowyrazowe określenie wszystkich kategorii łącznie, tradycyjnie określanych jako "Polonia i Polacy za granicą". Wobec powtarzających się apeli o rezygnację z jego użycia, nie zostanie ono wykorzystane w tytule programu - wyjaśnia MSZ.

Tomasz Grodecki, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy