polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 11 grudnia 2014

Koniec roku szkolnego w North Shore Polish Saturday School

Amelka Gnatek stylowo zaśpiewała na zakończeniu roku szkolego w Polskiej Szkole Sobotniej w North Ryde. Fot.K.Bajkowki
Świetnym programem artystyczno-edukacyjnym, rozdaniem świadectw uczniom i wręczeniem medali Komisji Edukacji Narodowej zasłużonym nauczycielom zakończył się w minioną sobotę rok szkolny w Polskiej Szkole Sobotniej Dzielnic Północnych w North Ryde. W tym dniu również inne szkoły polskie na terenie Sydney skończyły swoją tegoroczną działalność przed świąteczną i letnią przerwą wakacyjną.

Na zakończeniu roku szkolnego w North Shore Saturday Polish School, które odbyło się w sali  Holy Spirit School przy Coxs Rd. w North Ryde obecna była wicekonsul RP w Sydney Dorota Preda, która wręczyla odznaczenia Ministra Edukacji  dla wyróżniających się nauczycieli . Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały:  Mariola Bejnar, Elzbieta Klosowska, Elzbieta  Starzynska, Anna Depczyk i Anna Gregory  - nauczycielki, które wiele lat życia poświęciły nauczaniu  dzieci języka polskiego w szkole w North Ryde.
Zostały również wręczone szkolne dyplomy uznania dla nauczycieli pracującym powyżej 5 lat: Marzenie Stankiewicz, Edycie Weber i Hannie Bilyk oraz Annie Kalisiak i Beacie Grubiak nauczycielkiom , które swoją pracę rozpoczęły w tej szkole w tym roku.

Dzieci poszczególnych klas zaprezentowalły swoje umiejętności językowe w programie artystycznym: recytacjach wierszy, śpiewaniu piosenek i odgrywaniu inscenizacji. Młodsze dzieci z zespołu tanecznego „Syrenka” popisały się w tańcach góralskich, starsze pokazały niezwykle interesujaco interpretację „Pana Tadeusza” udowadniajac, że poezja Mickiewicza wcale nie musi być nudna a ich utalentowana muzycznie koleżanka Amelka Gnatek zaśpiewała dwie piosenki świąteczne m.in. fenomenalnie słynne  „Bambino Jazzu” do tekstu Artura Andrusa. Oczywiście nie mogło zabraknać  Św. Mikołaja , który początkowo miał problemy z prezentami ale dzieki telefonowi komórkowemu  udało mu się  rozdać  upominki książkowe ufundowane przez Konsulat RP.

Sobotnia Szkoła Polska w North Ryde istnieje od 1988 roku. Jej dlugoletnim dyrektorem jest Elżbieta Cesarski. W czerwcu  otrzymała z rąk premiera NSW Maike’a Bairda nagrodę Federation of Community Language Schools  za wybitny wkład w dziedzinie edukacji i promowania języków etnicznych.
Przypomnjmy, że niedawno klasa z tej szkoły biorąc udział w polskim konkursie „Bajka i legenda swiata w życie nam się wplata” spośród ponad 1400 nadesłanych prac  z 16 krajów otrzymała I nagrodę za slideshow  z  legendą aborygeńską.
kb/BumerangMedia
Bumerang Polski był z kamerą na uroczystości w szkole w North Ryde. Oto nasz fotoreportaż i wideo w opracowaniu  Krzysztofa Bajkowskiego:


















Wideo: BumerangMedia YouTube Channel





1 komentarz:

  1. Serdecznie dziękuję w imieniu NSPSS (North Shore Polish Saturday School) za wspaniały reportaż i odwiedziny w naszej szkole:) Marzena, nauczycielka NSPSS

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy