polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 10 grudnia 2014

Jubileusz Maestro Stefana Mrowińskiego

Jubileusz Stefana Mrowińskiego. Fot.T.Koprowski
22 listopada b.r. wielbiciele talentu i twórczości Stefana Mrowińskiego celebrowali 50-lecie Jego pracy artystycznej.

Stefan Mrowiński jest znanym i cenionym reżyserem teatralnym, autorem sztuk dramatycznych i zasłużonym pedagogiem. A także autorem tekstów piosenek, z których wiele zdobyło ogromną popularność i uzyskało status przebojów.

Stefan Mrowiński przybył do Melbourne w roku 1980. Miał za sobą wszechstronną karierę teatralną w Polsce, jako reżyser teatralny, dramaturg, wykładowca Dramatu i Reżyserii Scenicznej, autor widowisk teatralnych i słuchowisk radiowych, a także w działalności estradowej i kabaretowej.

Polonia melbourneńska pamięta Go jako prezentera sekcji polskiej radia SBS w Melbourne, w której przez 20 lat przedstawiał zawsze interesujące i oświecające reportaże, wywiady, audycje literackie, włącznie z niezapomnianym cyklem osobistych wspomnień "Jak rodzi się piosenka".

W roku 2010, na prośbę zasłużonej polonijnej działaczki kulturalnej pani Krystyny Mrozik, wyreżyserował z nią i otaczającą ją grupą zapalonych miłośników teatru "Matkę" Jerzego Szaniawskiego. Był to wielki sukces i z tej grupy powstał Teatr Prób "Miniatura" imienia Jerzego Szaniawskiego, który działa do dziś i którego członkowie byli organizatorami jubileuszu.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością wybitni przedstawiciele świata artystycznego, tacy jak kompozytor Cezary Skubiszewski, ostatnio laureat trzech Screen Music Awards, aktorka Galit Klass, wykonawczyni wersji angielskiej monodramu Jubilata "Białe drzwi" (White Doors), aktorzy - Mirra Todd, laureat 2 głównych nagród na XXXVII Światowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za wykonanie monodramu "Harry Christmas" w reżyserii Jubilata, oraz Steven Kennedy, który właśnie przygotowuje światową prapremierę monodramu "Wtorek Jeremiasza" pióra i w reżyserii Stefana Mrowińskiego. Obecne były również znakomite poetki Denise Nowakowski i Katarzyna Potoczny, a także liczni przyjaciele Jubilata. Z Polski przyjechała specjalnie na tę uroczystość znana aktorka Tatiana Sosna-Sarno, pierwsza wykonawczyni polskiej wersji monodramu "Białe drzwi". Tatiana Sosna-Sarno, Mirra Todd i Steven Kennedy rozbawili zebranych swymi wspomnieniami z pracy pod kierunkiem Stefana.

Tatiana Sosna-Sarno wspomina pracę z Jubilatem nad monodramem "Białe drzwi" Jego autorstwa i w Jego rezyserii.
 Fot. T. Koprowski
Znakomity australijski aktor Mirra Todd mówi jak wiele zawdzięcza Stefanowi Mrowińskiemu. Fot Zb. Ślifierz.

Aktorzy teatru Miniatura zaprezentowali wybór najpopularniejszych utworów Mistrza, bądź ich fragmentów. Scenariusz tej części programu przygotowała Maria Bukowska, zaś konferansjerkę prowadzili Tomasz Romanowski i Michał Kempisty.


Steven Kennedy  w próbie fragmentu monodramu "Jeremiah’s Tuesday" ("Wtorek Jeremiasza") pióra Stefana, który
wkrótce będzie wystawiony w melbourneńskim teatrze Forty Five Downstairs. Fot. T.Koprowski

A później  z płyty rozbrzmiewają głosy Barbary Dunin i Zbigniewa Kurtycza z w piosence tego ostatniego do słów Stefana Mrowińskiego "Żeby się ludzie kochali". Refren przeboju podchwytuje chóralnie cała sala.

Grażyna Krajewska śpiewa piosenkę "Moje serce zostało w Warszawie" – wyznanie liryczne Maestro, muzyka
Adam Skorupka. Akompaniuje na akordeonie Roman Syrek.  Fot. Zb. Ślifierz.
Krystyna Mrozik w monologu z "Matki" Jerzego Staniawskiego w reżyserii Stefana Mrowińskiego. Fot. Zb. Ślifierz.
Andrzej Dorecki podgląda Mistrza Stefana i teatr przy pracy twórczej w satyrze własnego
 autorstwa. Fot. Zb. Ślifierz.
Najważniejsze wydarzenia w życiu i twórczości Maestro
 przedstawiono w prezentacji zdjęć skompilowanej przez
Zbigniewa Ślifierza, a komentowanej żywo i dowcipnie
przez samego bohatera. Fot. T.Koprowski

 I jeszcze miła niespodzianka - występ przedstawicieli teatru Fantazja z Sydney, którzy w uroczy sposób złożyli Mistrzowi gratulacje i najserdeczniejsze życzenia, tudzież podziękowanie za pomoc okazywaną wielokrotnie ich zespołowi w przygotowaniu spektakli.
No i kwiaty od członków teatru Miniatura. Od lewej stoją: Maestro Mrowiński, Zosia Romanowska, Maria Bukowska,
 Michał Kempisty i Tomasz Romanowski. Fot. T. Koprowski

Odczytany został wzruszający list od wielkiej australijskiej aktorki Julie Forsyth, która wykonała światową prapremierę "Białych Drzwi" 32 lata temu. Trudno jest wymienić wszystkich którzy przysłali listy z gratulacjami i życzeniami, z Polski i z Australii, lista jest zbyt długa.

Jednakoż nie można nie wspomnieć obecności znakomitego sydneyskiego fotografa, Tomasza Koprowskiego, który wraz z nadwornym fotoreporterem teatru Miniatura, Zbigniewem Ślifierzem, przygotował dokumentację całego wydarzenia, za co organizatorzy uroczystości są im ogromnie wdzięczni.

Również nie można pominąć milczeniem autorek wystroju sali, Hanny Nagórskiej i Marzeny Solnickiej, które napełniły banalną salę restauracji hotelowej ciepłą atmosferą teatru. A także Andrzeja Grocholskiego, który podjął się arcytrudnego zadania operowania aparaturą audiowizualną.
Wieczór zakończył toast na cześć Jubilata . Fot. T.Koprowski.

Wieczór zakończył toast na cześć Jubilata wygłoszony w formie zabawnego skeczu przez członków teatru Miniatura Marzenę Solnicką i Jerzego Krysiaka
Od lewej: Małgorzata Kostrzewa, Krystyna Mrozik, Andrzej Dorecki, Michał Kempisty, Grażyna Krajewska, Maria Bukowska,
 Stefan Mrowiński,Marzena Solnicka, Jolanta Supel, Jerzy Krysiak, Zosia Romanowska, Tomasz Romanowski,
Elżbieta Romanowska, Małgorzata Mikulicz, Hanna Nagórska i Krystyna Kuszner. Fot. Zb. Ślifierz.

A wszyscy uczestnicy życzą Maestro Mrowińskiemu 150 lat życia w dobrym zdrowiu i weny do dalszej działalności artystycznej dla krzewienia kultury polskiej w Australii.
Elżbieta Romanowska
Zdjęcia: Tomek Koprowski, Zbigniew Ślifierz












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy