polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

sobota, 29 listopada 2014

Jubileuszowy 10. Polish Christmas Festival w sercu Sydney

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 grudnia do Tumbalong Park na jubileuszowe 10. Polskie Boże Narodzenie w Darling Harbour -  barwny, wielopokoleniowy Festiwal.

 Stoiska będą czynne już od godziny 10:00 rano, a program na scenie rozpocznie się o godz. 11:00. Zakończenie Festiwalu planowane jest między 17:30 a 18:00.

W tym roku będzie łącznie ponad 30 stoisk prowadzonych przez organizacje polonijne, osoby prywatne i różne biznesy.  Na stoiskach znajdą Państwo przysmaki polskiej kuchni, polskie rzemiosło, biżuterię, kosmetyki, polskie wyroby tekstylne, ceramiczne i książki. Tradycyjnie szkoly polskie I harcerstwo będą miały swój namiot z niespodziankami dla młodszej generacji oraz informacjami o nauczaniu języka polskiego na różnych szczeblach. Organizacje polonijne będą promować swoją działalność, a biura turystyczne zachęcać ciekawymi ofertami do podróży dookoła świata i odwiedzenia interesujących miejsc w Polsce. Smakosze piwa będą mieli możliwość zakupu około 6 – 7 gatunków tego popularnego napoju. 

Na scenie wystąpią indywidualni artyści i zespoły muzyczne, zobaczymy polskie tańce regionalne w wykonaniu  pięciu  polonijnych zespołów folklorystycznych oraz legendarnego, najstarszego góralskiego zespołu “Istebna” z Polski.  Generalnie program ułożony jest w ten sposób, że pierwsza faza do około godziny 15:30 ma charakter tradycyjny  - oglądanie korowodów tanecznych, słuchanie muzyki w wykonaniu indywidualnym i zespołowym, prezentacje, wywiady, konkursy, itd, a w drugiej fazie będziemy słuchać nowoczesnej muzyki w wykonaniu  Asi Lunarzewskej i jej zespołu. Przy tej muzyce będzie można również potańczyć.  Asia już od kilku miesięcy przygotowuje specjalny program na Polish Christmas Festival. W ostatnim punkcie programu – śpiewaniu kolęd po polsku i po angielsku -  będzie  okazja wspólnego śpiewania z publicznością.

 Szczegółowe informacje można znależć na witrynie organizatorów Festiwalu,  Polish Community Christmas Festival Inc: www.polishchristmas.org.au.

  Program artystyczny Polskiego Bożonarodzeniowego Festiwalu:

 11.00am – 12:00pm
♦ Master Of Ceremonies – Welcome
♦ “L’estro Armonico” – String Orchestra
♦ Gabriela Zychowski & Amelia Gnatek  – New Talent
♦ “Wawel” – Polish Song and Dance Ensemble

12.00pm – 1.00pm
♦ Polish bugle call (HEJNAŁ)
♦ Fr Tadeusz Przybylak – Welcome

♦ Arek Buczek - RiDoo- Traditional Didgeridoo Solo

♦ Wanda Skowronska – Special Guest Welcome

♦ Lucy Jakubowski and cellist Christopher Pidcock – Christmas and Opera Songs

♦ “Lajkonik” - Polish Song and Dance Ensemble

1.00pm – 2.00pm
♦ Official Opening – Consul General of the Republic of Poland – Ms Regina Jurkowska
♦ Official Speakers:

   Mr Matt Kean MP, Member for Hornsby, Parliamentary Secretary

   Mr Charles Casuscelli MP, Member for Strathfield

   Mr Leszek Wikarjusz, President of the Polish Community Council of Australia Inc.

   Ms Michelle Weiss, Executive Director, Strategic Engagement & Visitor Experience, 

                                    Sydney Harbour Foreshore Authority

♦ “Syrenka” – Polish Song and Dance Ensemble
♦ Maja Stempien – New Talent

♦ “Kujawy ” – Polish Song and Dance Ensemble


2.00pm – 3.00pm
♦ “Podhale”- Polish Song and Dance Ensemble
 
Slawek Kazan - Own Compositions
  “Istebna” – Legendary Folk, Song and Dance Ensemble from Poland


3.00pm – 4.00pm
♦ SBS Team - Presentation and Competitions

♦ Arkadiusz Buczek – Lord of the electron
♦ Eurosky Media - Competitions
♦ Asha and band – Star Performers

4.00pm – 5.30pm
♦ Asha and band – Star Performers (continued)
♦ Carols

Listen to the most beautiful carols from Poland and from around the world performed by Maja Kedziora, Dorota Banasiak, Adam Pitra & Eugeniusz Kedziora.

Join us in the traditional Christmas carol sing-along.

♦ Final Farewell

Zapraszamy wszystkich z rodzinami na uroczyste prezentowanie, już  po raz dziesiąty,  polskiej kultury, tradycji i osiągnięć w sercu Sydney w Darling Harbour. Wszystkim,  którzy tego dnia zawitają do Tumbalong Park życzymy miłej atmosfery i atrakcyjnego, niezpomnianego spędzenia czasu.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego,
Małgorzata Kwiatkowska

Bumerang Polski jest patronem medialnym imprezy. Zobacz nasze wszystkie relacje z  Polish Christmas Festival

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy