polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 17 listopada 2014

G20, ruskie wojska na Ukrainie i "shirtfront" z koalami

Tony Abbott i Wladimir Putin. Fot.Twitter
Nie było „shirtfrontu”  z Putinem – jak niefortunnie sugerował wcześniej premier Tony Abbott na wieść o przybyciu prezydenta Rosji  na szczyt G20 w Brisbane.  Za to był "shirtfront" z... koalami. Przywódca rosyjski i premier Australii na przyjęciu na cześć uczestników G20 sfotografowali się z miśkami.
 

Liderzy krajów G20 na podstawie wyników szczytu w  Brisbane zatwierdzili komunikat końcowy. Tekst opublikowano na stronie G20. Jednym z głównych celów jest zwiększenie światowego PKB  o 2% do 2018 roku, co według prognoz wzmocni światową gospodarkę o ponad 2 tryliony dolarów i przyczyni się do powstania milionów miejsc pracy. W celu realizacji tego planu liderzy „dwudziestki” zamierzają zwiększyć wielkość handlu i inwestycji, a także wzmocnić konkurencję.

Światowi przywódcy przyjęli  też deklarację w sprawie walki z wirusem Ebola, w której zaapelowali do społeczności międzynarodowej, aby wsparła finansowo walkę z epidemią.

Media zwracają uwagę na  wymianę zdań o jakiej miało dojść w czasie oficjalnych powitań,  w sobotę podczas rozpoczęcia  szczytu G20. Premier Kanady  Stephen Harper miał powiedzieć  do prezydenta Rosji Władimira Putina: - A więc, zdaje się, że teraz uścisnę panu dłoń, ale mam też tylko jedno do przekazania: musi pan opuścić Ukrainę.

Informację o tym zdarzeniu przekazał Reutersowi rzecznik kanadyjskiego rządu, Jason MacDonald w e-mailu do dziennikarzy. Według MacDonalda, którego komentarz referuje agencja, „odpowiedź Putina miała nie być miła”. MacDonald  nie ujawnił jednak słów prezydenta Rosji.

Odpowiedź streścił tymczasem rzecznik Kremla. Putin w odpowiedzi „odparł, że niestety to jest niemożliwe do wykonania, ponieważ nas  tam nie ma” - powiedział agencji Interfax Dmitrij Pieskow.

Tego samego dnia brytyjski premier David Cameron w wywiadzie dla BBC ustami swego rzecznika poinformował, że Rosję czekają kolejne sankcje, jeżeli nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy. Grożby pod adresem Rosji wysuwał  na forum G20 równiez prezydent USA Barak Obama.

Czy rzeczywiście na Ukrainie są wojska rosyjskie sprawdzał amerykański filmowiec, autor „Crimea for Dummies” Miguel Francis, którego dziadek jest z pochodzenia Ukraincem.  Z ekipą filmową jako jeden z nielicznych niezależnych reporterów dostał się do ostrzeliwanego ciągle przez wojska kijowskie Doniecka. Rozmawiał z mieszkańcami metropolii, powstańcami  Donbasu  (terrorystami wg Poroszeniki i Jacyniuka ) oraz artystami z Donbaskiej Opery . Był też w ruinach zniszczonego najnowocześniejszego ukraińskiego portu lotniczego  pod Donieckiem.  Jakie są jego rezultaty tych poszukiwań?  Zobaczcie sami:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy