polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 17 listopada 2014

G20, ruskie wojska na Ukrainie i "shirtfront" z koalami

Tony Abbott i Wladimir Putin. Fot.Twitter
Nie było „shirtfrontu”  z Putinem – jak niefortunnie sugerował wcześniej premier Tony Abbott na wieść o przybyciu prezydenta Rosji  na szczyt G20 w Brisbane.  Za to był "shirtfront" z... koalami. Przywódca rosyjski i premier Australii na przyjęciu na cześć uczestników G20 sfotografowali się z miśkami.
 

Liderzy krajów G20 na podstawie wyników szczytu w  Brisbane zatwierdzili komunikat końcowy. Tekst opublikowano na stronie G20. Jednym z głównych celów jest zwiększenie światowego PKB  o 2% do 2018 roku, co według prognoz wzmocni światową gospodarkę o ponad 2 tryliony dolarów i przyczyni się do powstania milionów miejsc pracy. W celu realizacji tego planu liderzy „dwudziestki” zamierzają zwiększyć wielkość handlu i inwestycji, a także wzmocnić konkurencję.

Światowi przywódcy przyjęli  też deklarację w sprawie walki z wirusem Ebola, w której zaapelowali do społeczności międzynarodowej, aby wsparła finansowo walkę z epidemią.

Media zwracają uwagę na  wymianę zdań o jakiej miało dojść w czasie oficjalnych powitań,  w sobotę podczas rozpoczęcia  szczytu G20. Premier Kanady  Stephen Harper miał powiedzieć  do prezydenta Rosji Władimira Putina: - A więc, zdaje się, że teraz uścisnę panu dłoń, ale mam też tylko jedno do przekazania: musi pan opuścić Ukrainę.

Informację o tym zdarzeniu przekazał Reutersowi rzecznik kanadyjskiego rządu, Jason MacDonald w e-mailu do dziennikarzy. Według MacDonalda, którego komentarz referuje agencja, „odpowiedź Putina miała nie być miła”. MacDonald  nie ujawnił jednak słów prezydenta Rosji.

Odpowiedź streścił tymczasem rzecznik Kremla. Putin w odpowiedzi „odparł, że niestety to jest niemożliwe do wykonania, ponieważ nas  tam nie ma” - powiedział agencji Interfax Dmitrij Pieskow.

Tego samego dnia brytyjski premier David Cameron w wywiadzie dla BBC ustami swego rzecznika poinformował, że Rosję czekają kolejne sankcje, jeżeli nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy. Grożby pod adresem Rosji wysuwał  na forum G20 równiez prezydent USA Barak Obama.

Czy rzeczywiście na Ukrainie są wojska rosyjskie sprawdzał amerykański filmowiec, autor „Crimea for Dummies” Miguel Francis, którego dziadek jest z pochodzenia Ukraincem.  Z ekipą filmową jako jeden z nielicznych niezależnych reporterów dostał się do ostrzeliwanego ciągle przez wojska kijowskie Doniecka. Rozmawiał z mieszkańcami metropolii, powstańcami  Donbasu  (terrorystami wg Poroszeniki i Jacyniuka ) oraz artystami z Donbaskiej Opery . Był też w ruinach zniszczonego najnowocześniejszego ukraińskiego portu lotniczego  pod Donieckiem.  Jakie są jego rezultaty tych poszukiwań?  Zobaczcie sami:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy