polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 30 listopada 2014

Tusk na solonach Europy


Polski premier Donald Tusk od 1 grudnia br. będzie „prezydentem” Unii Europejskiej. Tego dnia obejmuje na 2,5 roku urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Traktat z Lizbony w sposób bardzo ogólny określa jego kompetencje. To przede wszystkim mediator i organizator szczytów unijnych.

Na pytanie jakim „prezydentem” będzie Donald Tusk, uczciwie odpowiadam – nie wiem…
Media, komentatorzy i politycy w Polsce nie do końca orientują się w kompetencjach dwóch unijnych organów: Rady Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej, głównego organu decyzyjnego Unii. Na dodatek często myląc obie Rady z Radą Europy, międzynarodową organizacją rządową, która skupia 47 państw Europy, łącznie z Rosją. Stąd też wiele nierealnych nadziei i oczekiwań kierowanych pod adresem Donalda Tuska.

sobota, 29 listopada 2014

Jubileuszowy 10. Polish Christmas Festival w sercu Sydney

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 grudnia do Tumbalong Park na jubileuszowe 10. Polskie Boże Narodzenie w Darling Harbour -  barwny, wielopokoleniowy Festiwal.

 Stoiska będą czynne już od godziny 10:00 rano, a program na scenie rozpocznie się o godz. 11:00. Zakończenie Festiwalu planowane jest między 17:30 a 18:00.

W tym roku będzie łącznie ponad 30 stoisk prowadzonych przez organizacje polonijne, osoby prywatne i różne biznesy.  Na stoiskach znajdą Państwo przysmaki polskiej kuchni, polskie rzemiosło, biżuterię, kosmetyki, polskie wyroby tekstylne, ceramiczne i książki. Tradycyjnie szkoly polskie I harcerstwo będą miały swój namiot z niespodziankami dla młodszej generacji oraz informacjami o nauczaniu języka polskiego na różnych szczeblach. Organizacje polonijne będą promować swoją działalność, a biura turystyczne zachęcać ciekawymi ofertami do podróży dookoła świata i odwiedzenia interesujących miejsc w Polsce. Smakosze piwa będą mieli możliwość zakupu około 6 – 7 gatunków tego popularnego napoju. 

piątek, 28 listopada 2014

Spotkanie z Joanną Hempel, autorką "Feet of Wax"

Joanna Hempel. Fot. A.Hempel
W piątek, 24 października w Konsulacie Polskim w Sydney miało miejsce spotkanie z autorką książki  ‘Feet of Wax’ Joanną Hempel.

 Nazwisko Joanny Hempel dla wielu anglojęzycznych Polaków nie jest obce. Jest ona bowiem autorką kilkunastu opublikowanych sztuk, z których szczególne uznanie zyskały te dla nastolatków.  Uczniowie studiują je podczas lekcji języka angielskiego, a w niektórych szkołach nawet te sztuki wystawiają, korzystając często z cennych wskazówek autorki.  Każdy z tych utworów scenicznych, pisany o młodzieży i dla młodzieży, oprócz bogactwa i precyzji  języka zawiera także głębokie przesłanie.  Na pewno jest to wynik osobistej wrażliwości autorki, popartej jeszcze studiami psychologicznymi, jakie Joanna ukończyła z wyróżnieniem. Wszystko wskazywało na to, że właśnie pracy naukowej w dziedzinie psychologii, lub nauk społecznych  poświęci się ta młodziutka wówczas absolwentka Uniwersytetu Sydnejskiego.

 Los chciał jednak inaczej. Jako matka czterech synów, postanowiła wyjść na przeciw ich zainteresowaniom, włączając w to także swoje umiłowanie teatru. Ukończyła więc podyplomowe studia z tej dziedziny -  była aktorką, reżyserem a także została cenioną dramatopisarką.

czwartek, 27 listopada 2014

Wizyta Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP

Uhonorowani odznaczeniami polscy kombatanci podczas uroczystości w Konsulacie RP w Sydney wraz z Konsul
 Generalnąą Reginą Jurkowską i ministrem Janem Ciechanowskim  Fot. T.Koprowski
W dniach 3-8 listopada br. przebywała w Australii delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w składzie: min. Jan Stanisław Ciechanowski, Szef Urzędu, p. Monika Lelejko p.o. Dyrektora Gabinetu Szefa Urzędu oraz p. Radosław Dubisz, pracownik Gabinetu Szefa Urzędu. Delegacja przybyła do Australii z Nowej Zelandii, gdzie brała udział w obchodach 70-lecia przyjazdu polskich sierot syberyjskich do Nowej Zelandii.

Wizyta Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych była w Australii bardzo oczekiwana i potrzebna. Do Australii przybyła po wojnie znaczna liczba zdemobilizowanych żołnierzy Polskiej Armii, którzy nie mogli powrócić do kraju i którzy żyli w przeświadczeniu krzywdy doznanej od swoich rodaków w Polsce. Uhonorowanie ich i docenienie ich wkładu w odzyskanie wolności przez Polskę było gestem z wielkim wzruszeniem przyjętym przez miejscowe środowiska kombatanckie i polonijne.

środa, 26 listopada 2014

Amelka w Polskiej Szkole Internetowej "Libratus"

Amelka Zwolak opowiada o swoich nietypowych wakacjach
Fot. E.Szczerbiak-Zwolak
Cześć, mam na imię Amelia. Mam 11 lat i chodzę do piątej klasy. Do Australii przyjechałam jak miałam pięć lat. Wkrótce po przyjeździe, rozpoczęłam naukę w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpoolu. Niedawno wróciłam z wakacji w Polsce. Tym razem, moje wakacje w Polsce nie były typowymi wakacjami. Zaraz Wam opowiem dlaczego.
 
Wszystko się zaczęło od tego, kiedy moja mama znalazła stronę internetową  Polskiej Szkoły Internetowej Libratus. Zaproponowała mi, żebym wzięła w tym udział. Zgodziłam się nie wiedząc, co mnie czeka?!

wtorek, 25 listopada 2014

Program Dnia Sportu dla dzieci i młodzieży w Marickville

W najblizsza niedzielę czeka nas a szczegolnie naszych najmłodszych nowa atrakcyjna impreza polonjna – Dzień Sportu dla dzieci i młodzieży.  Mamy już jej szczególowy program.

Przypominamy, że impreza odbędzie się w niedzielę 30 listopada na terenie  Fraser Park Football Club w Marickville. Organizatorem jest Polski Konsulat w Sydney i organizacja Sports Masters. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są  tylko do jutra, 26 listopada na nr tel. Konsulatu: 9363 9816 lub e-mailem:  [email protected] . Wstęp wolny!
PROGRAM DNIA SPORTU:

poniedziałek, 24 listopada 2014

Baltic Deli & Liquor Opening - "dla każdego coś dobrego"

Teresa Wolak i Piotr Durczak - otwierają polskie delikatesy
w Quakers Hill. Fot K.Bajkowski
Nowa odsłona sklepu   z polskimi delikatesmi  w Sydney może szokować.  Pełny wybór  polskich smakowitości  w tym unikatowych polskich trunków.  W sobotę, 15 listopada odbyło się oficjalne otwartcie Baltic Deli and Liquor w zachodniej dzielnicy Quakers Hill, na którym Bumerang Polski był z kamerą.

Twórcami tego niezwykłego w swoim rodzaju polskiego sklepu są Terasa Wolak i Piotr Durczak – znani  australijscy importerzy polskiego piwa, miodów pitnych i najlepszych wyrobów spirytusowych z Polski. Dotychczas swoje biznesy prowadzili oddzielnie - Teresa w Sydney, Piotr w Perth. Teraz postanowili przybliżyć  się bezpośrednio do konsumentów i otworzyli spektakularnie urządzony sklep, którego przyciagający wystrój  oraz  bogactwo produktów na półkach  znanych szczególnie Polakom nie pozwala  wyjść odwiedzającym z pustym koszykiem.

niedziela, 23 listopada 2014

Wielkie przesilenie w grze o prymat nad światem

 Patrząc się na globalną scenę polityczną i relacje między Rosją a Zachodem, można stwierdzić, że obserwujemy wielkie przesilenie w grze sił o prymat nad światem. Zarówno w skali makro, co unaocznił szczyt państw APEC w Pekinie i obrady szefów państw G20 w Australii, jak i w samej UE, która szuka obecnie wyjścia z nikomu niepotrzebnej ukraińskiej awantury.

 
Na naszych oczach zmieniają się bieguny polityczne na globie, ulega erozji hegemonia USA na rzecz świata wielobiegunowego. Rośnie potęga gospodarcza i militarna, a co za tym idzie – polityczna, krajów rozwijających się, takich jak Rosja i Chiny, które odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę na globalnej scenie politycznej i nie mają zamiaru ulegać USA i ich dolarowi czy też wojskowemu satelicie Stanów Zjednoczonych – NATO.

 Wielkie konwulsje polityczne przy takich zmianach są zjawiskiem nieuchronnym, szkoda tylko, że dzieją się one z woli hegemonów, kosztem życia i tragedii wielu ludzi, jak to ma miejsce we wschodniej Ukrainie.

sobota, 22 listopada 2014

Okupacja siedziby PKW. Alegoria wolności czy anarchia?

Okupacja pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP.
Fot. screenshoot/YouTube
Sytuacja, jaką obserwujemy w związku z problemami funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej przybrała dramatyczny obrót, Komisja podjęła uchwałę o przerwaniu pracy do czasu usunięcia zagrożenia spowodowanego przez wtargnięcie dużej grupy osób do pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP zajmowanych przez Krajowe Biuro Wyborcze, właśnie dla potrzeb jej działalności.
______________
Z OSTATNIEJ CHWILI: PKW ogłasza z opóźnieniem ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych w Polsce: Relacja TVN24 NA ŻYWO. Powodem opóźnień ogloszenia wyników jest awaria systemu informatycznego PKW. Część komisji terytorialnych zdecydowała się na ręczne sumowanie oddanych głosów. Poza tym doszło do ataku hakerskiego na strony Pańswowej Komisji Wyborczej. Ta jednak zapewnia, że podjęła środki ostrożności, a wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone. Tymczasem szefowie partii  SLD i PiS, Leszk Miller i Jarosław Kaczyński postulują o powtórzenie wyborów. Zob. komentarz: Czy należy powtórzyć wybory?
______________
Doszło do naruszenia prawa i zniszczenia mienia publicznego w trakcie wtargnięcia – prawdopodobnie zorganizowanej grupy do środka budynków Kancelarii Prezydenta! To samo w sobie jest nowością, zwłaszcza w okresie, gdy tyle mówi się o bezpieczeństwie i zagrożeniu terroryzmem!

piątek, 21 listopada 2014

Link to Poland pokazuje kreatywną stronę Polaków za granicą

Fot. A.Wiktor/PAP, Archiwum
Czy ktokolwiek czyta w sieci o polskich przedsięwzięciach za granicą? Portal Link to Poland przekonuje, że ma czytelników, którzy czytają i wracają. - Chodziło o stworzenie miejsca pokazującego, co ciekawego robią nasi rodacy poza granicami kraju - mówi Polskiej Agencji Prasowej Mariusz Soltanifar, pomysłodawca portalu.

On sam opuścił Polskę pięć lat temu, najpierw wyjechał do Malezji, by po roku zamieszkać w Holandii. Tam dwa lata temu wpadł na pomysł założenia portalu skierowanego do Polonii i Polaków za granicą oraz obcokrajowców zainteresowanych Polską. Udało mu się zarazić tym pomysłem kilku przyjaciół oraz zwrócić uwagę na tę inicjatywę b. prezydenta Polski i przywódcy "Solidarności" Lecha Wałęsy, który objął patronat honorowy nad portalem. I tak po kilku miesiącach przygotowań pojawił się w sieci portal Link to Poland.

czwartek, 20 listopada 2014

Vademecum Prawne Emigranta: Zapis windykacyjny

Iwona Pruszyńska będzie udzielać bezpłatnych porad prawnych
czytelnikom Bumeranga Polskiego. Fot. Kancelaria Concordia
W Bumerangu Polskim rozpoczynamy cykl artykułów prawnych w ramach którego mec. Iwona Pruszynska przybliża i wyjasnia najistotniejsze z punktu widzenia Polonii zagadnienia prawa polskiego. W najblizszych trzech miesiacach bedzie pisać o  prawie spadkowym w cyklu  "Nowości w polskim prawie spadkowym" a raz w miesiącu będzie bezpłatnie udzielać naszym czytelnikom porad prawnych.  Zapraszamy! 
   
Nowości w prawie spadkowym. Zapis windykacyjny
Od chwili unifikacji prawa spadkowego w 1946 oku upłynęło juz ponad pół wieku. Jakkolwiek na przełomie dekad nowelizowano nieznacznie przepisy, eksperci są zgodni co do tego, że polskie prawo spadkowe nie nadąża za zmianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i pokoleniowymi naszego społeczeństwa. Mówiąc wprost, jest archaniczne. Dlatego też Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego wprowadząc w 2009 r. pierwsze, najpotrzebniejsze zmiany, zapoczątkowała powolny i trwający do dzisiaj proces gruntownej reformy prawa spadkowego. Reforma ma dostoswać prawo dziedziczenia do współczensych realiów.

środa, 19 listopada 2014

Jak pokonać tzw. "Państwo Islamskie"?


Aktualna mapa Syrii i Iraku. Tereny kontrolowane przez
ISIL (czerw.)Tereny zdobywane przez ISIL (różowy)
Rys. Wikipedia/BBC CC BY-SA 3.0
Jak pokonać tzw. Państwo Islamskie? To jest problem nad jakim obecnie głowią się Amerykanie i wszyscy władcy na Bliskim Wschodzie.

Dotychczasowe niepowodzenia w walkach z islamistami wynikają z trzech powodów: po pierwsze złego zdefiniowania charakteru tej organizacji. Państwo Islamskie (ISIL -The Islamic State of Iraq and the Levant- przyp. red.) to nie jest ugrupowanie terrorystyczne w takim rozumieniu jak inne globalne ruchy islamskie np. al-Qaeda (Jabhat al-Nusra). To coś o wiele więcej, to jest przede wszystkim najpotężniejsze powstanie ludności sunnickiej z jakim Irak ma do czynienia od początku zachodniej interwencji. Po drugie problemem jest to, że do Sunnitów irackich dołączyli ich syryjscy sąsiedzi oraz goście z innych krajów. Po drugie nie doceniono szybkości i skuteczności działania bojowników islamskich oraz słabości struktur irackich, które po prostu nie umieją walczyć. Po trzecie zawinili Amerykanie, którzy uparli się, żeby usunąć legalnego prezydenta Syrii, co im blokuje ruchy oraz przede wszystkim spowodowało błędy strategiczne związane z dozbrajaniem tzw. liberalnych ruchów, które bardzo szybko przyłączyły się do Państwa Islamskiego nie mając innej alternatywy poza śmiercią.

wtorek, 18 listopada 2014

Ks. Przybylak: Dojrzała duchowość - szukanie obiektywnej prawdy

Ks.Tadeusz Przybylak i Marianna Łacek.
 Fot. K.Moczydłowski
Nauczanie języka polskiego w XXI w. Pod takim tytułem odbyła się w Sydney Konferencja, która zgromadziła nauczycieli ze wszystkich stanów Australii oraz z głównych ośrodków polskości na Nowej Zelandii. Trzydniowa Konferencja (17, 18 i 19 października) zorganizowana została staraniem  Zrzeszenia Polskich Nauczycieli w Australii, z pomocą Konsulatu Polskiego oraz pod patronatem Pani Konsul Generalnej Reginy Jurkowskiej. Oto ciag dalszy sprawozdania Marianny Łacek:

Fakt, że Konferencję, zorganizowaną przez Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w Australii można zaklasyfikować jako udaną, zawdzięczać należy obecności i zaangażowaniu aż tylu uczestników, ale także, a może nawet przede wszystkim, poziomowi przygotowanych i wygłoszonych prelekcji.

poniedziałek, 17 listopada 2014

G20, ruskie wojska na Ukrainie i "shirtfront" z koalami

Tony Abbott i Wladimir Putin. Fot.Twitter
Nie było „shirtfrontu”  z Putinem – jak niefortunnie sugerował wcześniej premier Tony Abbott na wieść o przybyciu prezydenta Rosji  na szczyt G20 w Brisbane.  Za to był "shirtfront" z... koalami. Przywódca rosyjski i premier Australii na przyjęciu na cześć uczestników G20 sfotografowali się z miśkami.
 

Liderzy krajów G20 na podstawie wyników szczytu w  Brisbane zatwierdzili komunikat końcowy. Tekst opublikowano na stronie G20. Jednym z głównych celów jest zwiększenie światowego PKB  o 2% do 2018 roku, co według prognoz wzmocni światową gospodarkę o ponad 2 tryliony dolarów i przyczyni się do powstania milionów miejsc pracy. W celu realizacji tego planu liderzy „dwudziestki” zamierzają zwiększyć wielkość handlu i inwestycji, a także wzmocnić konkurencję.

niedziela, 16 listopada 2014

Między "polem" a "dworem" czyli spór Krakowa z resztą kraju

Krakow. Zamek królewski na Wawelu.
 Fot. J.Ochoński/PAP
„Zawsze będę wychodził na pole. Niech se inni wychodzą na dwór” - mówi w swoim wierszu Andrzej Sikorowski, piosenkarz i autor tekstów zespołu Pod Budą. Bo spór między krakowskim „polem” i warszawskim „dworem” trwa od wieków.

Która forma jest lepsza? Która poprawniejsza? Zdaniem prof. Bogusława Dunaja, językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, obie są prawidłowe, a różni je zasięg występowania. Nie jest błędem więc, jeśli napiszemy „na pole" zamiast dominującego „na dwór".

sobota, 15 listopada 2014

Świat zgromadził się w Brisbane

W stolicy Queenslandii, Brisbane rozpoczyna się dziś szczyt przywódców najbogatszych państw świata – G20 summit. To największe wydarzenie w tym mieście od 1988 r. Brisbane gościło wtedy Światową Wystawę Expo 88. W szczycie wezmą udział m.in. Wladimir Putin i Barak Obama.

Tegoroczny szczyt G20 odbywa się po raz pierwszy od  upadku Muru Berlińskiego w atmosferze na pograniczu zimnej wojny w związku z wywołaniem kryzysu na Ukrainie. Przywódców światowych interesować będą też problemy globalnej gospodarki,  pracy , walki z Państwem Islamskim oraz zagrożeniem epidemią Ebolii.

piątek, 14 listopada 2014

Balladowa niedziela z Andrzejem Sikorowskim

Lider zespłu "Pod Budą'" - Andrzej Sikorowski przebywa aktualnie w Sydney. Autor  takich  przebojów jak " Kap, kap płyną łzy","Ale to już było" czy "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa", których nuci drugie pokolenie Polaków wystąpi w najbliższą niedzielę w Marayong i Bankstown.

 Urodził się w Krakowie w 1949 roku. Jest absolwentem wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piosenki pisze od 40 lat. Jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce klasycznym przykładem barda z gitarą. W 1970 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za piosenkę "Nowy rok". Otrzymał też m. in. wyróżnienie na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu w 1971 (piosenka "Czemu?"), II nagrodę tejże imprezy w 1972 ("Niedokończona myśl") i III nagrodę na FAMIE w Świnoujściu w 1971. Od 1977 jest liderem zespołu "Pod Budą", grupy wywodzącej się z kabaretu o tej samej nazwie, funkcjonującego w Krakowie do połowy lat siedemdziesiątych i autorem wszystkich jego tekstów oraz  większości kompozycji. Współpracuje także z innymi wykonawcami m.in. z córką, Mają Sikorowską oraz z Grzegorzem Turnauem, z którym koncertuje od 1999 roku. Jest także autorem piosenek dla innych wykonawców, m.in. dla Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Gaygi, Danuty Rin.

czwartek, 13 listopada 2014

Polska inżynieria dotarła na powierzchnię komety

Philae over a comet (crop)CC-BY-3.0-de (Wikipedia)
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o udanym lądowaniu próbnika Philae na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko we wtorek 12 listopada o godz. 17:20 czasu warszawskiego. Po 7-godzinnym swobodnym opadaniu próbnik dotarł do jądra komety i potwierdził fakt lądowania. To pierwsze tego typu wydarzenie w historii. Wkrótce zostaną podjęte pierwsze w dziejach prace geologiczne na powierzchni komety. W  jej podłoże wbije się penetrator MUPUS, zbudowany w Polsce!
W godzinie po laądowaniu próbnika Philae na komecie Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wydał komunikat, w którym czytamy:
Polska inżynieria powierzchni dotarła na powierzchnię komety
W nadchodzących dniach lądownik Philae europejskiej misji Rosetta podejmie
pierwsze w historii ludzkości badania geologiczne na powierzchni komety.
W podłoże wbije się penetrator MUPUS, skonstruowany specjalnie do prac
w mikrograwitacji. Wyjątkowe parametry mechaniczne elementów penetratora,
gwarantujące jego działanie w ekstremalnych warunkach panujących na komecie, osiągnięto dzięki metodzie inżynierii powierzchni opracowanej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

środa, 12 listopada 2014

Dzień Sportu w Marickville. Zaproszenie


W niedzielę, 30 listopada Konsulat Generalny RP i Stowarzyszenie Sport Masters organizuje Dzień Sportu z okazji zakończenia roku szkolnego. Impreza przeznaczona dla dzieci i młodzieży odbędzie się na terenie Fraser Park Football Club w Marickville.

W programie przewidziane są m.in.  zawody lekkoatletyczne, turniej piłki nożnej, turniej tenisa stołowego,  przeciąganie liny oraz gry i zabawy dla dzieci. Przewidziane są też medale i upominki dla zwycięzców zawodów. Imprezę będzie prowadził Michał Macioch a same zawody organizuje grupa weteranów sportu ze Sport Masters i działacze sportowi:  Albin Mikulski, Małgorzata Kwiatkowska, Krzysztof Frankowski, Jerzy Maciejak Jarosław Pacholski i Andrzej Pacholski. Oficjalne otwarcie odbędzie się o godz. 13:45 a zapisy do drużyn już  od 13:00.  Organizatorzy prosza o potwierdzenie zprzybycia do dnia 26 listopada na nr tel. Konsulatu: 9363 9816 lub e-mail:  [email protected] .Wstęp wolny!
Na Dzień Sportu zaprasza wicekonsul RP w Sydney Dorota Preda:

wtorek, 11 listopada 2014

Święto Niepodległości. Obchody w Sydney i Warszawie

Na akademii Świeta Niepodległości wystąpil zespól Kujawy.
Fot. K.Moczydłowski
W Australii 11 listopada to dzień pamięci Remembrance Day z okazji zakończenia I wojny światowej. Dla nas ten dzień to radosne święto odzyskania niepodległości Polski po 123 latach zaborów. W Warszawie odbywają się dziś liczne upamiętniające ten fakt  imprezy i patriotyczne marsze. W Sydney przedstawiciele Polonii uczcili  Święto Niepodległości akademią w Klubie Polskim w Ashfield o czym pisze Marysia Nowak.

Wczorajsza uroczystość 11 Listopada w 96 rocznice odzyskania niepodległości zalicza się do tych sprężystych i bardzo podniosłych akademii. Wszystko wskazywało, ze przy tak zapełnionym programie wydarzeń odbywających się w Sydney w niedziele 9 listopada konsulat miał uroczystości związane z Tuwimem, w Bankstown była pierwsza komunia święta, ale mimo wielu jeszcze innych imprez według tradycji w Klubie Polskim w Ashfield Akademia 11 Listopada odbyła się punktualnie o 2.30pp. Wprowadzono sztandary i odśpiewano Polski i Australijski Hymn.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Tuwim w Australian Maritime Museum czyli czytanie dzieciom

Eryk i Roger wraz z wydawcą angielskiej wersji wiersza
Tuwima "Pan Maluśkiewcz i wieloryb", Greet Pauwelijn.
na spotkaniu "Konsulat czyta dzieciom". Fot.K.Bajkowski
Na wzór prowadzonej w kraju  kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w Sydney zainaugurowano wczoraj w Australian National Maritame Museum cykl Konsulatu Generalnego  pn. „Konsulat czyta dzieciom”. Pierwszym przeczytanym utworem był wiersz Juliana  Tuwima pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.

Ok 50-cioro dzieci wraz z rodzicami i dziadkami przybyło do Maritme Museum na Darling Harbour, gdzie Konsulat RP w Sydney zorganizował pierwsze spotkanie zatytułowane „Konsulat czyta dzieciom”. W programie Marta Kieć-Gubała  oraz uczennica szkoły polskiej w Randwick Natalka Pruszyńska przeczytały znane kilku pokoleniom Polaków wiersze Juliana Tuwima „ Pan Maluśkiewicz i wieloryb”  oraz „Lokomotywa”  po polsku a potem po angielsku.  Angielska wersja wierszy Tuwima zostala wydana w formie książkowej w oryginalnej oprawie ilustracji Bohdana Butrenko przez  Greet Pauwelijn z Nowej Zelandii.  Wydawczyni zafascynowana polską literaturą jest z pochodzenia Belgijką ale świetnie mówi po polsku.  Wraz z nowo wydanymi ksiązkami była obecna na niedzielnym spotkaniu z dziećmi. Cykl  czytań polskich opowiadań i wierszy dla dzieci zainaugurowała wicekonsul RP w Sydney, Dorota Preda.

niedziela, 9 listopada 2014

Co łączy i dzieli USA, Arabię Saudyjską i Rosję a cieszy Chiny?

USA, Arabię Saudyjską i Federację Rosyjską łączy pewna wspólna sprawa, zresztą o tyle łączy o ile zarazem aktualnie bardziej dzieli. Do tej trójki graczy dochodzi jeszcze beneficjent ich gry – Chiny – wielki wygrany, który może zbudować swoją trwałą przewagę właśnie na tym, że obecni możni się kłócą.

Kurs ropy naftowej na światowych giełdach jest dzisiaj w centrum uwagi tych państw, ponieważ jest przedmiotem chyba najpoważniejszej gry strategicznej, jakiej doświadczamy od czasów negocjacji ograniczających zbrojenia jądrowe pomiędzy USA i ZSRR w XX wieku.

 Dzisiejsza strategiczna gra o cenę ropy naftowej jest chyba nawet bardziej fascynująca, ponieważ właśnie oto Zachód pod przewodnictwem najsłabszego przywódcy, od co najmniej pół wieku, zdecydował się na przeprowadzenie gry strategicznej mającej na celu osłabienie gracza centralnego, jakim jest Rosja – tak, żeby nie mogła ona samodzielnie rozgrywać.

sobota, 8 listopada 2014

Gęsina na św. Marcina, czyli polski hit eksportowy

Fot. T.Wojtasik/PAP
Choć Polska jest największym w Europie producentem gęsiny, to sami jemy jej mało - w ponad 90 proc. trafia na eksport, głównie do Niemiec. Dietetycy podkreślają, że na polskich stołach zbyt rzadko gości delikatne, lekkostrawne mięso tzw. gęsi owsianej. A przecież spożywanie gęsiny nie tylko w dniu św. Marcina, czyli 11 listopada, to staropolska tradycja.

O jej wskrzeszenie walczą nie tylko producenci gęsiny czy samorządy, ale też m.in. organizacja Slow Food Polska we współpracy z restauratorami w ramach prowadzonej od kilku lat akcji "Gęsina na św. Marcina".

piątek, 7 listopada 2014

Konsul Jurkowska: Nauczanie języka polskiego priorytetem działań MSZ

Konferencję otworzyła Konsul Generalna RP w Sydney,
Regina Jurkowska. Fot.P.Moczydłowski
Pierwsza w historii polskiego szkolnictwa na Antypodach, zakrojona na tak szeroką skalę Konferencja zorganizowana została staraniem Zrzeszenia Polskich Nauczycieli w Australii przy współpracy z Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney.

Oficjalne otwarcie Konferencji odbyło się w sali Konsulatu RP w sydnejskiej dzielnicy Woollahra. Uczestniczący w tej uroczystości nauczyciele mieli już za sobą nieformalne spotkanie poprzedniego dnia w Klubie Polskim w Ashfield, wizytę w polskich szkołach oraz zwiedzenie polskiej wystawy w Goethe Institut „Od Solidarności do Okrągłego Stołu”.
Otwierając Konferencję, Konsul Generalna RP, pani Regina Jurkowska zwróciła się do zebranych następującymi słowami:

czwartek, 6 listopada 2014

"Damy i Huzary" - sztuka Fredry w Sydney


Sydnejski Teatr Fantazja przygotowuje kolejna sztukę. Tym razem „Damy i Huzary”- jedną z pierwszych komedii  Aleksandra Fredry napisaną prozą.
 
Temat stary jak swiat : na miłość nigdy nie jest za późno, a jednocześnie każdy wiek ma swoje prawa. Huzarzy wracają do cichej wiejskiej rezydencji swego dowódcy Majora, spokój i porzadek zostaje jednak szybko  naruszony przyjazdem siostr Majora, które nie tylko wprowadzają ogromne zamieszanie do spokojnego życia żołnierzy, ale też mają pewien plan: chcą go ożenić z mlodziutką siostrzenica Zosią. Czy sie ten plan uda? Zobaczycie państwo sami...
Pełna humoru sztuka, po mistrzowsku nakreślone postaci, w "Damach i Huzarach" występuje caly zespół Teatru Fantazja a finezyjne  elementy taneczne zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Kujawy Sydney.

Damy i Huzary będą grane w dniach 28 i 29-go listopada 2014 roku w Playhouse Parades w NIDA, a następnie 6 grudnia w Klubie Polskim w Bankstown. Wiecej informacji na stronie  internetowej www.teatrfantazja.org .
 
 Joanna Borkowska-Surucic 
 

środa, 5 listopada 2014

Polski Festiwal na Federation Square po raz 10. Zaproszenie

Na jubileuszowy, dziesiąty już „POLSKI FESTIWAL NA FEDERATION SQUARE” w niedzielę, 16 listopada zaprasza serdecznie Komitet Organizacyjny Festiwalu. 

 Na estradzie wystąpią polskie szkoły sobotnie oraz 6 zespołów folklorystycznych z Melbourne, Sydney, Hobart i Brisbane. Jubileuszową ucztę polskiego folkloru zamknie występ „Istebnej” z Polski. Nie zabraknie festiwalowych atrakcyjnych stoisk, atrakcji dla dzieci, polskiej karczmy i polskich przysmaków kulinarnych.

wtorek, 4 listopada 2014

Krzysztof Frankowski ciągle Nr 1 na świecie

Krzysztof Frankowski z pokonanym Japończykiem w finale
turnieju w Kokodanie
W ekspresowym tempie pięciu dni zaliczył dwa największe turnieje judo na świecie w Japonii i w Hiszpanii, rozegrał 7 walk, z czego 6 wygrał. Zdobył złoto i brąz. Taki  jest bilans ostatniej wyprawy sportowej Krzysztofa Frankowskiego, członka Australijsko-Polskiego Stowarzyszenia Sports Masters.   
 
Krzysztof Frankowski, nasz czołowy weteran w judo, tradycyjnie z zawodów wraca z medalami. Tym razem też przywiózł dwa, ale nie był w pełni usatysfakcjonowany.

 Pierwszy „Grand Masters Asia” odbył się w Japonii w Kodokanie, kolebce judo, którego twórcą był  Jigoro Kano. Każdy szanujący się judoka marzy, aby tam się znaleźć  – przyjechać, trenować i wziąć udział  w zawodach, a wygrana jest szczytem marzeń. Krzysztof jest pierwszym Polakiem i Australijczykiem, który wygrał w Kodokanie 2 razy! Pierwszy raz w roku 2013 i teraz we wrześniu 2014 roku. Wszystkie walki wygrał na ippon (przed czasem).

poniedziałek, 3 listopada 2014

Przypływ nacjonalizmu na Ukrainie. Niemcy już o tym wiedzą

Przed parlamentem Ukrainy w momencie zwrotnym 22 lutego
2014 r. Fot. M.Czernov (Wikimedia)
Wybory parlamentarne na Ukrainie zostały  przyjęte bardzo pozytywnie przez polski establishment polityczny. Generalnie politycy uznali, że na Ukrainie zwyciężyły tendencje proeuropejskie, demokratyczne. „Wynik wyborów parlamentarnych na Ukrainie świadczy o tym, że wygrały siły proeuropejskie i pro-rozwojowe” oceniła premier Ewa Kopacz w dzień po głosowaniu na Ukrainie.
 Ale czy na pewno?
Polscy politycy oraz media – nie do końca orientują się, jakie siły na Ukrainie prowadziły walkę wyborczą i sięgają po władzę. Na pewno rzeczywistość jest daleka od ich mniemania. Niemcy już o tym wiedzą, Polacy nie chcą przyjąć faktów do wiadomości.

Niemieccy eksperci, zajmujący się sprawami międzynarodowymi nie mają żadnych złudzeń. Kampanię wyborczą ocenili, jako cechującą się „ekstremalnym nacjonalizmem”, co wszak wartością cywilizowanej Europy nie jest.

niedziela, 2 listopada 2014

70 lat temu Nowa Zelandia przyjęła ponad 700 polskich dzieci - ofiar wojny

70 lat temu ponad 700 polskich sierot przyjęła Nowa Zelandia.
 Fot. screenshop You Tube
70 lat temu z Iranu do Pahiatua w Nowej Zelandii przybyła grupa 732 dzieci-uchodźców wojennych z terenów Rzeczypospolitej zajętych przez armię sowiecką. Były one ofiarami kilku masowych deportacji z ziem wschodnich RP, zaanektowanych przez ZSRR w wyniku agresji rozpoczętej 17 września 1939 r. 
 
Pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich władze sowieckie przeprowadziły 10 lutego 1940 r. Według danych NKWD, do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono wówczas około 140 tys. ludzi. Kolejną wielką wywózkę podjęto w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. W sumie w wyniku deportacji dokonanej w kwietniu 1940 r. z ziem wschodnich RP wywieziono około 61 tys. obywateli polskich.

sobota, 1 listopada 2014

Tym, których nie kochano za życia

Tym których nie kochano za życia


 zniczkę zapal

a postaw na grobie

 na grobie bliskich

 bliskich co dalecy tobie

 co w sercu twoim

 jak grób ciemnym i zimnym

 nie znajdą gościny

 co zadrą w oku byli ci za życia

źródłem kpiny po śmierci

 

ale cicho

 ale sza

 zniczka stoi

 ogień płonie

 

oto zniczka stoi

 oto ogień w zniczce płonie

 zeszłoroczne liście

 sprzątasz wczesną szarą porą

o zimnym świcie w głuchej mgle

 przemykając chyłkiem w tę i tamtą stronę