polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 9 października 2014

Zbigniew Sobota: Rada Radzie

Zbigniew Sobota, dyr. Polskiej Szkoły w Randwick.
Fot.K.Bajkowski
Artykuł  zatytułowany „Wieści z RNPA”, zawierający treść  biuletynu  Prezydium Rady Naczelnej  Polonii Australijskiej wspomina o wręczeniu nagród za  promocję szkolnictwa etnicznego. Nazwisko niżej podpisanego jest wymienione pośród innych. Czytelnikowi Bumeranga należy się jednak wyjaśnienie bo ta część biuletynu podając prawdziwe fakty wprowadza czytelnika w błąd.

W czym jest więc problem?
Każdy czytelnik wspomnianego  Biuletynu zakłada że opisywane są dokonania organizacji należących do Rady Naczelnej,  po to się przecież pisze biuletyny organizacji.  Nie jest wyjaśnione, że osoby moja i p. Gosi Vella reprezentują organizację The Polish School of Sydney (www.polishschool.org.au), której od kilku lat ODMAWIA się przystąpienia do Rady Naczelnej i Funduszu Wieczystego. Prawda, że taka informacja zupełnie zmienia kontekst tej części  biuletynu?

Chcę dodać że w podobnej sytuacji są inne organizacje polonijne w Australii w tym największe szkoły polskie w NSW (sic !): szkoła w Liverpool i nasza szkoła w Randwick. Ten sam los spotyka inne organizacje.
Skorzystam z okazji i opiszę sposób przyjmowania nowych członków Rady i wyjaśnić chcę dlaczego tak wiele organizacji pozostaje poza Radą. Wiem że jest potrzeba wyjaśnień bo prawie KAŻDY spytany przeze mnie Polonus a także pracownik polskiego MSZ  nie  zna tych relacji i ma o nich błędne mniemanie.

Skoncentruje się na szkolnictwie polonijnym,  bo sytuacja jest mi znana  z pierwszej ręki i korespondencji z Radą.
Wymienione wyżej szkoły w NSW  wielokrotnie przewyższają liczebnością większość organizacji przynależnych do Rady w tym inne organizacje edukacyjne oraz wielorakie organizacje , których członkowie mieszczą się na pojedynczej kanapie oraz organizacje, które nie składają sprawozdań z ilości członków. Odmawia się nam jednak przynależności  i  oddania głosów adekwatnych do stanu liczebnego naszych  szkół.

Rada Naczelna odmowę swoją od lat uzasadnia punktem swojego statutu, mówiącego że członkiem Rady może być ( między innymi) organizacja międzystanowa. Np. organizacja kanapowa, której połowa kanapy jest w NSW a połowa w Victorii może być członkiem Rady a szkoła reprezentująca ponad 70 uczniów i dwa razy tyleż rodziców plus nauczycieli nie może.
Rozpadał się ZSRR, zmieniają się granicę państw, pisze się nowe konstytucje nowych  państw  a  Rada Naczelna nie może zmienić tego punktu. Czy Rada zdaje sobie sprawę że w NSW edukacja  w większości jest prowadzona przez organizacje którym odmawia się przyjęcia?

Po cóż  moje pretensje  do działalności  organizacji, do której nie przynależę?
Przecież każdy może sobie założyć organizację i napisać status taki jaki chce ( w ramach obowiązującego prawa).

Blondyni mogą sobie założyć klub i zbierać pieniądze tylko dla blondynów i to jest OK gdy takie zasady są jawne i znane wszystkim.
W przypadku Rady i ich obecnych członków jednak mamy do czynienia z niedomówieniami   i tak np. byłem świadkiem gdy organizacja w NSW zbierała pieniądze na polskie szkoły ( w domyśle wszystkie) a w rzeczywistości  tylko dla szkół należących do Rady Naczelnej.  Wysyła się do Polski na różne sympozja osoby,  które też nie "chwalą" się tam że nie reprezentują  znacznej części Polonii a tylko tych z Rady a uzurpują sobie prawo reprezentowania całej Polonii.  I tak KAŻDA osoba, która wie o istnieniu Funduszu Wieczystym nie może uwierzyć,  że szkoła taka jak nasza nie ma do niego dostępu bo przecież wszyscy domniemają że Fundusz pomaga całej edukacji polonijnej.

Oczywiście nikt nie kłamie w sprawie Funduszu Wieczystego czy w cytowanym artykule/biuletynie ale nikt nie wyjaśnia dokładnie istotę rzeczy.
Taka "miękka" manipulacja jest wystarczająco skuteczna w przypadku gdy większość Polonii i urzędników MSZ w Australii nie zna całołokształtu sytuacji lub nie przypuszcza nawet że Rada może mieć taki wykluczający statut.

Oczywiście uprzedzając odpowiedź, że nasza szkoła i inne mogą zapisać się do organizacji szkolnych już istniejących a należących do Rady odpowiadam, że organizacje te nie odpowiadają naszym wymaganiom co też widać w liczbach studentów szkół należących do Rady i szkół pozostających poza.
Wierzę, że Rada, której członkowie ciężko pracują społecznie są zakładnikami ustaleń/statutu z poprzedniej epoki a nie wynika to z ich złej woli. Czas zmieniać to co nie działa. Obecny statut jest powolnym samobójstwem.

Zbigniew Sobota
Dyrektor The Polish School of Sydney, Randwick

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy