polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 28 października 2014

Prace sydnejskich dzieci w wielkim bajkowym konkursie

Na konkurs wpłynęło ponad 1400 prac w tym trzy z Sydney.
Fot.scrrenshot
Kiedy informowaliśmy pod koniec sierpnia o konkursie "Bajka i legenda świata w życie nam się wplata"   organizowanym przez portal egminy.eu, nie spodziewaliśmy sie, że projekt ten spotka się z szerokim zainteresowaniem w Polsce i  w środowiskach polonijnych na świecie.  Organizatorzy zebrali ponad 1400 prac. Trzy prace wpłynęly też z Australii, z Polskiej Szkoły Sobotniej w North Shore (Sydney).

Konkurs ma pokazać, jak w różnych stronach świata bajkami, legendami „wprowadza się” dzieci w zawiłe meandry dorosłego życia.  Organizatorzy  chcą przez to  przybliżyć bohaterów z innych stron świata,  poznać  ich i pokazać innym. Po prostu nasz  świat widziany oczami dziecka ale nie tylko. Konkurs był otwarty dla wszystkich od przedszkolaków po studentów  Uniwersytetu III Wieku, dla dzieci i tych, którzy czują się dziećmi.

- Nasi uczniowie, ktorzy z wielkim entuzjazmem pracowali nad swoimi pracami – pisze do nas Marzena Stankiewicz , nauczycielka najstarszej klasy North Shore Polish Saturday School.  Klasa p. Edyty Weber namalowała Bajeczną Mieszankę o swoich ulubionych postaciach z bajek,  klasy 1/2/3 przedstawiły w obrazkach aborygeńską legendę "Dlaczego motyl ma kolorowe skrzydła, a ptak wije gniazdo" a przedszkolaki i uczniowie klasy 4/5/6 przygotowały inscenizację „Legendy o Piaście Kołodzieju”, która została nagrana  przez rodziców na video. Prace można zobaczyć na stronie szkoły:
Prace te są również umieszczone  na stronie organizatorów pośród setek nadesłanych projektów z całej Polski i z zagranicy. Z poza Polski w konkursie udzial wzięły osoby m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanady, Włoch, Szwajcarii, Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czech i Francji,.  Prace dzieci z sydnejskiej szkoły są pod numerami  pozycji:  1169, 1170 & 1376. Przy każdej pracy internauci mogą dodawacć „ lajki”. Z naszych wstępnych obserwacji projekty sydnejskich dzieci mają już dość pokaźną ilość polubień z wyglada na to ,ze mają szanse dotac sie do pierwszej dwudziectki najbardziej popularnych .  Link do kolekcji wszystkich prac: Galeria prac konkursowych .
Pod każdą z nich jest łapka, na którą można kliknąć jako „Like”.  Polecamy i zapraszamy do oglądania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy