polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 27 października 2014

Nauczanie języka polskiego w XXI w. Konferencja w Sydney

Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego w Sydney. Fot. P.Moczydlowski
Jako historyczne wydarzenie, można bez wielkiej przesady określić Konferencję Nauczycieli Języka Polskiego, która odbyła się w Sydney w dniach 17 – 19 października. Zorganizowane przez Zrzeszenie Polskich Nauczycieli trzydniowe obrady, po raz pierwszy zgromadziły bowiem przedstawicieli szkolnictwa polonijnego ze wszystkich Stanów Australii oraz z głównych ośrodków Nowej Zelandii. Konferencja odbyła się pod patronatem Konsul Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, pani Reginy Jurkowskiej.

Honorowym gościem Konferencji był prof. Jan Mazur, dyrektor Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Obcokrajowców przy Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie.
Obrady uczestników Konferencji rozpoczęły się w piątek po południu,  spotkaniem w Sali Lustrzanej Klubu Polskiego w Ashfield. Nauczycielki z Nowej Zelandii, z Perth, Hobart, Adelaide no i oczywiście z Sydney miały możliwość wymiany doświadczeń oraz posłuchania rad i wskazówek Profesora w przyjemnej atmosferze Restauracji Kameralnej. Goście z Brisbane oraz z Melbourne dojechali dopiero późniejszym wieczorem.

Dzień drugi, sobota, rozpoczął się wizytą klas Polskiej Szkoły w Randwick, która w tym roku celebruje swój jubileusz 10-lecia.  Pozostała część Konferencji przebiegała tego dnia w Konsulacie. W drodze ze szkoły do Konsulatu nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia  polskiej wystawy: „Od Solidarności do Okrągłego Stołu” zorganizowanej w Goethe Institut.
Oficjalne otwarcie Konferencji nastąpiło we wczesnych godzinach popołudniowych. Dokonała tej ceremonii Pani Konsul Generalna, Regina Jurkowska. Pani Konsul podkreśliła wagę tego spotkania, które można zaklasyfikować jako pierwszą Konferencję Nauczycieli Polonijnych tego Regionu.

Potem uczestnicy mieli możliwość wysłuchania pięciu referatów. Dokładnym omówieniem każdego z tych wystąpień zajmiemy się w kolejnych publikacjach pokłosia Konferencji. Teraz przytoczone zostaną jedynie tytuły wystąpień:
1.      Wychowanie, jako istotna i nierozłączna część nauczania – ks Tadeusz Przybylak SChr

2.       Glottodydaktyczne wyzwanie przed szkołą polską XXI wieku – profesor Jan Mazur UMCS - Lublin

3.       Hybrydowy eksperyment nauki języka polskiego – Grażyna Walendzik Szkoła Polska w Albion – Melbourne

4.      ‘Dzieci Sieci’ – nowe technologie w nauczaniu języka polskiego – Paulina Macianis – Polska Szkoła w Sydney / Randwick

5.      Rola nauczyciela w kształtowaniu motywacji ucznia – Marianna Łacek, Saturday School of Community Languages – Ashfield Centre

Po krótkiej przerwie głos otrzymali uczestnicy Konferencji. Każda osoba miała możliwość przedstawienia szkoły, którą reprezentuje. Była to niezwykle cenna część Konferencji.

Marianna Łacek o ralach nauczyciela w kształtowaniu
motywacji ucznia
O godz 6.00 wieczorem rozpoczęło się celebrowanie Dnia Nauczyciela. Gośćmi Konsulatu byli uczestnicy Konferencji a także nauczyciele wielu szkół i uniwersytetów oraz związane ze szkolnictwem osoby polskiego pochodzenia, lub przyjaciele Polski. Korzystając z obecności tak dużej grupy pedagogów, założyciele Fundacji Kresy – Syberia, Anna Pacewicz i Stefan Wiśniowski przedstawili w telegraficznym skrócie opracowany przez tę Fundację program edukacyjny dla australijskich i nowozelandzkich szkół.

Kulminacyjnym punktem celebrowania Dnia Nauczyciela, stała się prezentacja książki Petera Skrzyneckiego – Appointment Northwest. Jest to autobiograficzna powieść Poety, oparta na jego wspomnieniach z lat pracy w szkole, do której został skierowany po ukończeniu studiów.
Podczas, kiedy autor podpisywał dedykacje na zakupionych książkach, dalsze celebrowanie Dnia Nauczyciela przeniesione zostało na dziedziniec. Czekały tam już rozstawione stoły oraz dochodził smakowity zapach rożna. To królestwo pana Wieśka Paździora! Cóż może być wspanialszego niż placki ziemniaczane, bigos i smakowite wędzone kiełbaski z rożna, które serwowała zorganizowana przaz Pana Wieśka ekipa. A jeśli do tego dołożymy ogromne tace pulchnych, świeżutkich pączków z lukrem, to zachwyt biesiadników będzie całkowicie zrozumiały i uzasadniony.

Gość specjalny - prof. Jan Mazur (UMCS Lublin)
Na niedzielę, trzeci dzień Konferencji uczestnicy przenieśli się do Domu Polskiego w Ashfield. Obrady rozpoczęły się już od 9.00 rano. Pani Bożena Iwanowska z Melbourne, która przed parunastoma dniami wróciła z Polski (była uczestnikiem Konferencji Oświaty Polonijnej) przedstawiła najnowsze podręczniki i wydawnictwa multimedialne przydatne dla naszych szkół.

Potem głos znowu dano uczestnikom Konferencji. Tak jak poprzedniego dnia prezentowali swoje szkoły, tym razem prezentowali siebie jako nauczyciela. Pani Konsul Dorota Preda, która brała udział w obradach trzeciego dnia Konferencji podkreśliła prawdziwe zainteresowanie i satysfakcję z jaką wysłuchała tylu wspaniałych wypowiedzi nauczycieli z różnych szkół Australii i Nowej Zelandii. Również prof. Mazur, który nie tylko słuchał uważnie, ale także robił sobie notatki z niektórych wypowiedzi był bardzo zbudowany tą częścią Konferencji.

Po dwugodzinnej przerwie, podczas ktorej była możliwość wzięcia udziału we Mszy św celebrowanej przez wczorajszego prezentera, ks Tadeusza Przybylaka, uczestnicy Konferencji zgromadzili się powtórnie w Domu Polskim.
Prezentacja Pauliny Macianis - "Dzieci Sieci"
Do obrad popołudnia dołączył także ks. Tadeusz Przybylak. Rozpoczęło je podsumowanie Konferencji przygotowane przez prof. Mazura. Będzie ono także oddzielnie opublikowane w nieco późniejszym terminie.

Oficjalną część obrad zakończyła ożywiona dyskusja, w której poruszono m.in. nauczanie religii w szkołach języka polskiego.
Wręczono dyplomy uczestnikom Konferencji. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Niektóre osoby już musiały udać się na lotnisko. Pozostali uczestnicy, wraz z Księdzem oraz Profesorem przeszli do Restauracji Kameralnej, gdzie przy smacznie przyrządzonych i ładnie serwowanych daniach kontynuowano dyskusję oraz indywidualne i grupowe rozmowy.

Organizatorzy, Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w Australii i Nowej Zelandii obiecują, że była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia Konferencja zorganizowana na tak wielką skalę. Należą się słowa uznania i podziękowania wszystkim Uczestnikom Konferencji. To dzięki Wam, Waszej obecności i zaangażowaniu drodzy Nauczyciele polskich szkół, to historyczne spotkanie odniosło tak wielki skutek.
Dziękujemy serdecznie Profesorowi Mazurowi, który znosząc trudy podróży poświęcił kilka dni własnego czasu, aby swoim autorytetem, swoją wiedzą i doświadczeniem podnieść standard naszej Konferencji. Wdzięczni jesteśmy za poparcie, jakiego nie szczędził nam Polski Konsulat, z Panią Konsul Generalną, Reginą Jurkowską na czele. Dziękujemy Księdzu Tadeuszowi Przybylakowi za wszelką pomoc i zachętę dla naszej pracy oraz za aktywny udział w obradach. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem Pani Anny Sadurskiej, która przez cały czas organizowania Konferencji była naszym Patronem Medialnym, a także uczestniczyła w obradach, nagrywając wypowiedzi uczestników, aby potem wykorzystać fragmenty w radiowych programach.

Tak wielkie zaangażowanie społeczne,potwierdza jedynie konieczność organizowania tego rodzaju spotkań, mobilizując Zrzeszenie Polskich Nauczycieli do jeszcze intensywniejszej działalności.

Marianna Łacek
Zdjęcia: Piotr Moczydlowski

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->