polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 14 września 2014

Quo Vadis ponownie w Australii

Zapoczątkowana  w 2009 roku w Kanadzie  i USA Konferencja Quo Vadis  gromadząca studentów, absolwentów oraz młodych specjalistów w celu stworzenia trwałej, ogólnoświatowej sieci młodzieży polonijnej po raz drugi odbędzie się w Australii. W ubiegłym roku miała miejsce w Sydney (zob. relacje BP: Quo Vadis Sydney2013). W październiku br. Konferencja będzie organizowana w Melbourne.

“Quo Vadis?” to po łacinie “dokąd idziesz?”, ale słowa te oznaczają również nazwę konferencji, która, jako zasadnicze stawia sobie pytanie w jakim kierunku idą dążenia mieszkającej poza granicami Kraju polskiej społeczności, a zwłaszcza jej młodego pokolenia.

 QV to doroczna konferencja studentów, absolwentów i młodych profesjonalistów polskiego pochodzenia, w wieku od 18-ego do 35-tego roku życia, w której mogą uczestniczyć osoby z całego świata. Główne filary konferencji to trzy kluczowe pojęcia: dziedzictwo, przywódstwo i jedność.

 Na trzydniowe spotkania składają się wykłady, zajęcia warsztatowe i spotkania towarzyskie. Jest to unikalna okazja zarówno do wzajemnego poznania się, wymiany informacji oraz dzielenia się posiadaną już wiedzą i doświadczeniami, jak i do porozmawiania o swojej wsłasnej przyszłości, a także o przyszłości Polonii jako grupy społecznej.

 Organizatory konferencji zapraszają też na nią specjalnych gości. Są to osoby posiadające szeroki zakres wiedzy fachowej w różnych dziedzinach i bogate doświadczenie życiowe. To własnie ich wystąpienia dają szansę zarówno pogłębienia posiadanej wiedzy, jak i poszerzenia horyzontów umysłowych.

 Pierwsza światowa edycja QV miała miejsce w roku 2009-tym w Windsor w Kanadzie, a zorganizowana została przez grupę ambitnych polskich studentów z Ottawy. Od tej pory w Kanadzie, USA i Australii odbyło się już 10 takich konferencji.

 Pierwsza Konferencja QV w Australii zorganizowana została w roku 2013-stym w Sydney, a obecni na niej byli młodzi ludzie zarówno z Australii jak i z zagranicy, a jej hasło brzmiało: “Łączymy przyszłość”. Wśród zaproszonych gości byli między innymi doktor Seweryn Ozdowski - były australijski Komisarz Praw Człowieka, Matthew Michalewicz - przedsiębiorca i mówca motywacyjny, Joanna Borysewicz - kierownik w jednej z firm Top 200 ASX oraz Magda Dejneka - dziennikarka polskiej sekcji radia SBS.

 Jednym z głównych celów QV Sydney 2013 było zachęcić do udziału w niej jak najwięcej tych młodych ludzi polskiego pochodzenia, którzy w żaden sposób nie uczestniczą w życiu polskiego społeczeństwa. Polskie nastolatki uczęszczają do polskich szkół sobotnich, działają w polskim harcerstwie, w grupach folklorystycznych, odpoczywają na polskich koloniach i obozach. W miarę jednak dorastania bardzo wyrażnie widoczna jest tendencja do oddalenia się od tej działalności i oddalenia się od polskiej społeczności, bardzo często zresztą tylko z powodu braku czasu, wynikającego z wielu nowych obowiązków w pracy, czy też w rodzinie.

 Istniejące przez wiele lat więzi słabną, albo wręcz zanikają, nie było dotąd bowiem jednolitej płaszczyzny porozumiewania dla tego pokolenia Polonii. Organizowane konferencje QV rozwiązują ten problem. Stare kontakty są odnawiane, nowe nawiązywane, a doroczne spotkanie w tym samym miejscu i czasie spełniają potrzebę kontaktów osobistych, jeżeli w międzyczasie takie nie mają miejsca.

 QV Sydney 2013 zdaniem przede wszystkim jej uczestników, ale również i organizatorów było wielkim sukcesem i dlatego już w tym roku odbędzie się kolejna australijska edycja QV, tym razem w Melbourne, w dniach od 17-ego do 19-ego października. Jej hasło to: “Angażowanie nowoczesnych umysłów”. Główny cel tej konferencji to zaangażowanie umysłów młodych ludzi polskiego pochodzenia na rzecz polskiej społeczności. Realizacja dobrych pomysłów i pasji przy równoczesnym otwartym dialogu z wszystkimi kręgami australijskiej Polonii będzie sukcesem zarówno młodego człowieka, jaki i polskiej społeczności jako całości.

 Logo QV Melbourne 2014 jest zaprojektowane przez Anią Lukjanów, która jest utalentowanym grafikiem. Biało-czerwone kolory nawiązują do polskich barw narodowych, ale również do kolorów flagi miasta Melbourne. Symbol w środku  logo obrazuje mózgi falowe, co ma związek z tegorocznym hasłem konferencji. Z kolei logo jako całość nawiązuje do architektury miasta, gdzie charakterystycznym są ostre geometryczne kształty jak np. Federation Square.

 QV to nie tylko konferencja, jest to też droga do wspólnego celu. To dążenie do tego, aby nasza polska społeczność nie tylko przetrwała, ale i w ciągu następnych lat wyrażnie rozkwitła.

 Rejstracja na konferencję Quo Vadis Melbourne 2014 już otwarta! Więcej informacji na temat Quo Vadis Melbourne 2014 można uzyskać na stronie www.quovadismelbourne2014.org.au 
 
 Sandra Kowalski 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy