polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 26 września 2014

Polacy w Australii: Zofia Krzyszkowska-Kingsley

Zofia Krzyszkowska-Kingsley. Fot.K.Bajkowski
Zofia  Krzyszkowska-Kingsley, 84-letnia poznanianka  mieszka  w Sydney od 1959 roku. Tu niemal od początku zangażowała się w działalność polonijną a szczególnie w Polskiej Macierzy Szkolnej.  Dziś  w nagraniu wideo Bumeranga Polskiego opowiada o swoim życiu i pracy społecznej w Australii.

W Australii wyszła za Polaka. Tu urodziły się  jej dwie córki. Zadbała aby mówiły dobrze po polsku. Posylała je do polskiej szkoły. W Ashfield była przez ponad 10 lat przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego tamtejszej szkoły sobotniej. Była członkiem Komisji Oświaty Polonii Australijskiej, prowadziła kolonie letnie dla dzieci polskich na Bielanach. Potem pracowała  w Federacji Szkól Etnicznych, gdzie w latach 2004-2005 byla jej wiceprezeską.

 Za swoją działalność  otrzymała  australijskie wyróżnienia m.in.  nagrodę za 30 lat pracy spolecznej  w  The NSW Federation of  Community Language Schools  oraz polskie:  Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Medal Skarbu Narodowego oraz Dyplom Uznania za zasługi położone na rzecz zachowania i promowania polskiej oświaty w Australii. Na uroczystości jubileuszu 60- lecia Polskiej Szkoły w Ashfield otrzymała Excellence Award w dowód uznania za wielki wkład pracy na rzecz tejże szkoły.

Bumerang Polski w nowym cyklu nagrań wideo  - „Polacy w Australii” przedstawia  Panią Zofię Krzyszkowską-Kingsley i jej wspomnieniową opowieść:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy