polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 30 września 2014

"Ida" - jeden z największych sukcesów w historii polskiego kina

"Ida" - polski kandydat do Oscara. Fot.LSzymanski/PAP
Jeden z największych sukcesów w historii naszego kina - tak Polski Instytut Sztuki Filmowej określa "Idę". Obraz Pawła Pawlikowskiego we Francji obejrzało 500 tys. widzów, a prawie drugie tyle w USA. Pokazywano go też m.in. w Argentynie, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

"Ida", wybrana na polskiego kandydata do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny, trafiła do kinowej dystrybucji w prawie 60 krajach. Wprowadzono ją do programów ok. 50 festiwali, ostatnio - wymienia producentka filmu Ewa Puszczyńska - w Sarajewie w Bośni i Hercegowinie (20. edycja Sarajevo Film Festival, 15-23 sierpnia) i chorwackim mieścieZadar (5. Avvantura Festival-Film Forum Zadar, 23-29 sierpnia). W październiku będzie prezentowana na izraelskim festiwalu w Hajfie (30. Haifa International Film Festival, 9-18 października).

poniedziałek, 29 września 2014

Ukraina za Czerwoną Linią

Fragment wystawy zdjęc rosyjskiego fotoreportera
Andrei Stenina (*) , który zginął w czasie wojny ukrainskiej
 w sierpniu br. Fot. screenshot
Chyba najlepszym symbolem obecnego załamania systemu ochrony praw człowieka i obywatela na Ukrainie – jest „afera” z wystawą „Ukraina za Czerwoną Linią”, pokazaną w warszawskim hotelu Victoria przy okazji kolejnego spotkania OBWE. Nie dość, że podczas dyskusji konferencyjnych starano się unikać wszelkich odniesień do katastrofy humanitarnej w Noworosji – to jeszcze postarano się usunąć wszelkie ślady zbrodni wojennych, dokonywanych przez armię ukraińską.


Paradoksalnie jednak, osiem miesięcy po Euromajdanie, pora na rozmowę o poszanowaniu praw człowieka na Ukrainie – jest wyjątkowo dobra. Pomimo bowiem cenzorskich zapędów „Gazety Wyborczej”, stacji telewizyjnych, czy samych zachodnich właścicieli stołecznego hotelu – na świecie poza Polską na jaw wychodzą kolejne fakty związane ze zbrodniami i naruszeniami podstawowych praw i wolności, dokonywanymi pod egidą władz kijowskich.

niedziela, 28 września 2014

Znowu będziemy w Iraku...

Problemy z tzw. „Państwem Islamskim” w Iraku i Syrii są o wiele bardziej skomplikowane niż proste zrzucanie bomb nawet kierowanych laserowo. Zachód i nieskończenie bogate monarchie Zatoki Perskiej bombardując terrorystów zdecydowały się na skrócenie dystansu do sumy wszelkich możliwych strachów, ponieważ ci niebezpieczni ludzie mogą zaatakować cele w krajach należących do koalicji.

 Niestety to wszystko to znowu jest walka z objawami, a nie z przyczynami terroryzmu. Niszczenie organizacji terrorystycznych jest niesłychanie skomplikowane, jeżeli nie prowadzi się jej metodami o wiele bardziej brutalnymi od samych terrorystów. To może zabrzmieć przerażająco, ale niestety trzeba się zdecydować – czy godzimy się na zabijanie kobiet, starców i dzieci? Proszę się nie oburzać – tu nie chodzi o odpowiedzialność zbiorową, ale o realia – bomba nie wybiera, wybucha i giną ludzie. Izrael udręczony przez lata arabskiego terroryzmu dokonał takiego wyboru i każdy, kto go zaatakuje ma pewne jak to, że słońce wstaje rano, że na jego dom spadnie bomba lub wejdą do niego służby bezpieczeństwa, – jeżeli tylko jest tam broń. No, a że giną ludzie? Zawsze giną jacyś ludzie, – jeżeli jest wojna. Mamy prosty wybór, albo zabijać – licząc ofiary, albo w końcu będziemy mówili o walkach z islamskim terroryzmem w Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii.

sobota, 27 września 2014

"Ty, Miłość i Wiosna" - nowy koncert Adrii Nostalgii

Orkiestra Adria Nostalgia pod kierownictwem Adama Wąsiela zaprasza na nowy ekscytujący koncert zatytułowany” Ty, Miłość i Wiosna” w sali koncertowej „Music Workshop” Sydney Conservatorium of Music, 25 października. Bumerang Polski ma do rozlosowania podwójny bilet na koncert.

 Miłośnikom rozrywkowej muzyki amerykańskiej lat 30-tych wykonawcy zaprezentują utwory takich artystow jak Cole Portera (niezapomniane dzieła „It’s De-Lovely”, „Night and Day” i „You’re the Top”) oraz Irvinga Berlina i jego majestatryczne „Puttin’ on the Ritz”, „Top Hat, White Tie and Tailos”, „Cheek to Cheek”. Dodatkowo zaprezentowane będą rytmiczne tanga Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.
Koncert odbędzie się w sobotę, 25 października o godz. 16:30 w Sydeny Conservatorium of Music.

piątek, 26 września 2014

Polacy w Australii: Zofia Krzyszkowska-Kingsley

Zofia Krzyszkowska-Kingsley. Fot.K.Bajkowski
Zofia  Krzyszkowska-Kingsley, 84-letnia poznanianka  mieszka  w Sydney od 1959 roku. Tu niemal od początku zangażowała się w działalność polonijną a szczególnie w Polskiej Macierzy Szkolnej.  Dziś  w nagraniu wideo Bumeranga Polskiego opowiada o swoim życiu i pracy społecznej w Australii.

W Australii wyszła za Polaka. Tu urodziły się  jej dwie córki. Zadbała aby mówiły dobrze po polsku. Posylała je do polskiej szkoły. W Ashfield była przez ponad 10 lat przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego tamtejszej szkoły sobotniej. Była członkiem Komisji Oświaty Polonii Australijskiej, prowadziła kolonie letnie dla dzieci polskich na Bielanach. Potem pracowała  w Federacji Szkól Etnicznych, gdzie w latach 2004-2005 byla jej wiceprezeską.

czwartek, 25 września 2014

Polish Christmas Festival w Sydney po raz 10.

O tym, że pierwszy weekend grudnia należy sobie rezerwować na udział w największej polskiej imprezie kulturalnej Nowej Południowej Walii, wiemy już od lat. Wiemy również, że tegoroczny Festiwal Bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę, 7 grudnia.

Organizatorami imprezy jest ta sama grupa społeczników, którzy z prawdziwym sukcesem przygotowali poprzednie  Festiwale „Polish Christmas”.

W tym roku Polski Festiwal Świąteczny będzie jeszcze lepszy niż poprzednio! Jak informuje nas Wiesław Paździor, już zarezerwowane zostały stoiska z polskimi produktami spożywczymi. Będzie tych stoisk wiele – z pierogami, kiełbasą na gorąco, z plackami ziemniaczanymi i innymi polskimi przysmakami. Będą oczywiście polskie ciasta i pączki.
A dla tych, którzy wiedzą co polskie i co dobre, będzie także doskonale zaopatrzony ogródek piwny.
Na wielu rozstawionych wokół parku stoiskach będzie można zaopatrzyć się w ciekawe prezenty gwiazdkowe dla siebie, rodziny oraz polskich i niepolskich przyjaciół. Będą tam bowiem przedmioty rzemiosła artystycznego, będą obrazy, książki, ozdoby, kosmetyki oraz wiele innych atrakcyjnych towarów.

środa, 24 września 2014

Rząd ocalenia partyjnego

Przedstawienie kandydatów do rządu Ewy Kopacz. Fot. Wikipedia (Platforma Obywatelska RP CC BY-SA 2.0 )
Lubię nowy rząd Ewy Kopacz. Jest chytry w konstrukcji i zabawny w składzie. Powstał nie dla Polski i Polaków, lecz dla rządzącej Platformy Obywatelskiej. Udowadnia, że to Polacy są dla tej partii, a nie partia dla Polaków.

Rację miał Michał Gradzki, pisząc na początku sierpnia br., że jedynym celem rządu Donalda Tuska było „trwanie”. Kiedy Tuska zabrakło, zmienił się premier, lecz nie priorytety rządu – trwanie. Po co trwać? By „być”. A po co „być”? By „trwać”! Nowy rząd, rząd Ewy Kopacz, też będzie jedynie trwał – nikt przytomny nie ma co do tego złudzeń. Będzie próbował trwać aż do wyborów parlamentarnych, czyli przez rok. To, co w nowym polskim gabinecie może szokować, to stopień kpiny z elektoratu czyli – narodu.

wtorek, 23 września 2014

"Od Solidarności do Okrąglego Stołu" - wystawa w Sydney

Konsulat Generalny RP w Sydney serdecznie zaprasza  na otwarcie wystawy „Od Solidarności do Okrągłego Stołu”, w czwartek 2 października o godzinie 18.00 w Goethe Institut, 90 Ocean Street, Woollahra.

Wystawa zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Sydney prezentuje  najważniejsze wydarzenia, które odbyły się latach 80-tych ubiegłego wieku. Zebrane dokumenty, zdjęcia i plakaty przypominają o wizycie papieża Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku, strajki pracowników i utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, wzrost niezadowolenia społecznego i wprowadzenie stanu wojennego, a także spotkania Okrągłego Stołu i wygraną „Solidarności” w wyborach w 1989 roku, po których Rzeczypospolita Polska weszła na drogę  demokratycznych przemian.
Wstę wolny.

poniedziałek, 22 września 2014

Złota siatka i zakodowane mistrzostwa

Polscy siatkarze mistrzami świata. Jak w eliminacjach, tak w finale pokonali Brazylię. Wcześniej 3:2, w finale 3:1. Efektownie, pewnie. Za Antigi, jak w dawnym pokoleniu – za Wagnera… Dzięki dzisiejszej reprezentacji przypomnianego…

 Drużyna świetna. Sportowo – jakby faszerowana dynamitem. Kapitalnie wyszkolona, zgrana, odporna na stres – w każdej z trudnych sytuacji, zawsze gotowa do ataku, albo kontrnatarcia. Prezentująca impet, ale też jakże często – okraszony na boisku uśmiechem. Napięcie a równocześnie luz. Pewność siebie, a nic z zarozumialstwa. Sportowa złość, a nic z histerii, gdy trudne chwile…A przecież takiego turnieju truchtem się nie przebiega…
Ładne obrazy. I spokojny trener. Też na swój sposób fenomen. W szkoleniu – debiut, a w debiucie – mistrz. Umiał p. Antiga dobrze dobrać ludzi do zespołu (tu np. – as nad asami, Mariusz Wlazły, przez kilka lat pomijany przez trenerów i zarząd wykonał życiowy koncert), potrafił ich zjednoczyć mentalnie i wydolnościowo świetnie przygotować.

niedziela, 21 września 2014

Nominacja Franciszka: Dominikanin arcybiskupem Sydney

Sydnejski arcybiskup-elekt , Anthony Fisher. Fot. ACBC
Papież Franciszek ogłosił  w czwartek nominację 54-letniego dominikanina, biskupa Parramatty, Anthonego Fishera na metropolitę Sydney.  Nowy arcybiskup sydneyjski zajmie miejsce najbardziej wpływowego  hierarchy katolickiego w Australii, kard. George’a Pella, mianowanego kilka miesięcy temu prefektem  watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

Anthony Fisher urodził się w Sydney w 1960 roku. Na tutejszym uniwersytecie studiował historię i prawo, a potem pracował jako prawnik w jednej z australijskich firm.
W 1985 roku wstąpił do dominikanów. Przygotowywał się do kapłaństwa w Melbourne, gdzie skończył studia teologiczne. Przez pewien czas zajmował się sprawami imigrantów i uchodźców w ośrodku badań społecznych w sydnejskiej dzielnicy Kings Cross. 14 września 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Dalsze studia zwieńczył doktoratem z bioetyki na uniwersytecie w Oxfordzie. W latach 1995-2000 był wykładowcą na Australijskim Uniwersytecie Katolickim. Przez kolejne trzy lata kierował Instytutem ds. Małżeństwa i Rodziny im. Jana Pawła II w Melbourne. Do dziś pozostaje profesorem teologii moralnej i bioetyki w tym właśnie Instytucie.

sobota, 20 września 2014

Medialny kac ukraiński

Fot. FreeDigitalPhotos.net
Media w Polsce, ale także i liczne na Zachodzie nie bardzo mogą się pozbierać po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie.
Najpierw dostały mentalnego kociokwiku z powodu wymuszonego przez prezydenta Putina na prezydencie Poroszence - rozejmu między walczącymi stronami w wojnie domowej. Nieco wcześniej dostawały histerii z powodów rosyjskich konwojów z pomocą humanitarną dla wschodnich regionów Ukrainy.


 Putin - gołąbkiem pokoju? To było już za wiele dla mediów, które od miesięcy uprawiały na kanwie wydarzeń ukraińskich antyrosyjską propagandę, wmawiając światu, iż to Rosja napadła na Ukrainę, że ”zielone ludziki” walczą z „terrorystami” ramię w ramię przeciwko „europejskim” i „demokratycznym” władzom z Kijowa.
Potem dobiło je podpisanie układu stowarzyszeniowego z UE na warunkach, o jakie zabiegał wygnany z Ukrainy prezydent Janukowicz. W międzyczasie szczyt NATO nie spełnił oczekiwań Kijowa i armia Ukrainy nie dostała upragnionej broni i wojskowego wyposażenia ofensywnego.

piątek, 19 września 2014

Jubileusz najmłodszej polskiej szkoły w Sydney

Gosia Vella i Zbyszek Sobota - twórcy The Polish School of
Sydney. Fot K.Bajkowski
Właśnie skończyła 10 lat. Najmłodsza i prawdę mówiąc nieplanowana. Powstała jako wynik zbiegu okoliczności.  Ale kiedy już wiadomo było, że będzie, to poczynione zostały wszelkie możliwe przygotowania, aby od samego początku stała się wzorem – i tak jest do dziś. Mowa tu oczywiście o Polskiej Szkole w Sydney.

Wszystko zostało dokładnie i rozsądnie zorganizowane - zaczynając od procedury rejestracji szkoły, poprzez dobór kadry pedagogicznej, opracowania programów, a nieco później serii własnych, kolorowych podręczników dla wszystkich poziomów nauczania. Nic więc dziwnego, że rodzice zaczęli przywozić do tej szkoły  dzieci nawet z odległych dzielnic Sydney.

Jakim premierem będzie Ewa Kopacz?

Ewa Kopacz - nowy premier rządu polskiego.
Fot. E.Dinka (Wikipedia CC BY-SA 2.0 )
Oszałamiająca kariera Ewy Kopacz to kolejny dowód, że sukces kobiety w polskiej polityce nieodmiennie wynika ze związku z mężczyzną. Jeżeli p. Kopacz ma jakieś cechy osobowości, które predestynują ją do objęcia stanowiska kanclerza – bo tym, w istocie rzeczy, jest w polskim systemie konstytucyjnym prezes Rady Ministrów – to nie ujawniła ich przez paręnaście lat swojej politycznej kariery.

Od przyszłego tygodnia Polską rządzić będzie pediatra spod Radomia, która jeszcze pod koniec zeszłego wieku kierowała ZOZem w Szydłowcu. W 2001 roku wykazała jednak zdrowy instynkt stadny i wraz z całym szydłowieckim kołem Unii Wolności przeszła z konającej UW (której skądinąd zawdzięczała mandat radnego sejmiku mazowieckiego) do rodzącej się Platformy Obywatelskiej. „To konsekwencja tego wszystkiego, co się działo po zjeździe krajowym Unii Wolności– tłumaczyła wówczas lokalnej prasie. – Moim kandydatem na przewodniczącego partii był pan Donald Tusk”.
I tak zostało przez następne 13 lat.

czwartek, 18 września 2014

Anna Patrys zdobyła wokalne Grand Prix w Sydney

Anna Patrys wsrod laureatów , jurorów i fundatorów  konkursu Elizabeth Connel Prize. Fot.R.Jurkowska
 Polska śpiewaczka operowa Anna Patrys zajęła pierwsze miejsce w finale prestiżowego konkursu wokalnego dla sopranów dramatycznych Elizabeth Connel Prize, który odbył się w  Sydney Conservatorium of Music w minioną sobotę.  

33-letnia Anna Patrys jest interpretatorką muzyki współczesnej oraz śpiewaczką oratoryjno-kantatową, a ponadto jedną z najwybitniejszych śpiewaczek barokowych w Polsce.  Polka została zwyciężczynią konkursu Elizabeth Connel Prize, organizowanego zgodnie z wolą Dame Elisabeth Connel, która ufundowała stypendium dla młodych dramatycznych sopranów przeznaczone na ich specjalistyczne studia oraz promocję. Polska artystka okazała się najlepszą spośród 50 uczestników wieloetapowego konkursu reprezentujących 17 krajów. Do sydnejskiego  finału zakwalifikowało się 5 artystów. Polka jako jedyna reprezentowała Europę. Pokonała rywalki o znacznie większym doświadczeniu scenicznym.

środa, 17 września 2014

Ukraina na skraju dwóch rzeczywistości

Fot. www.abc.net.au
Nie ulega wątpliwości, że scenariusz rozbicia dzisiejszej Ukrainy na „Ukrainę prawdziwą” i Noworosję niesie ze sobą niebezpieczeństwo niekończących się konfliktów oraz rozbudza idee rozbicia innych istniejących państw na terenie całej Europy i Azji. Chcąc nie chcąc więc, Ukraińcy są skazani na dogadanie się, co leży w interesie wszystkich jej sąsiadów.

Obecny konflikt na Ukrainie i wokół tego państwa należy rozpatrywać na wiele sposobów. Jest to więc:
– interwencja państw zachodnich, mająca na celu zaprowadzenie na Ukrainie demokracji i co za tym idzie – wzorców globalnej gospodarki rynkowej;

– interwencja spreparowana i sfinansowana [1] przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, którzy przynajmniej od czasów tzw. Pomarańczowej rewolucji mają na celu oderwanie Ukrainy od swego tradycyjnego zaplecza rosyjskiego i eurazjatyckiego na rzecz struktur zachodnich;

wtorek, 16 września 2014

Jubileusz 60-lecia Sobotniej Szkoły Polskiej w Ashfield

Marysia Nowak, dyrektor szkoły wraz z uczniami przy jubileuszowym torcie. Fot.B.Filip
60 lat mineło… Pod takim hasłem upłynęła niedziela 24 sierpnia 2014 r. w Ashfield, Sydney. Polska Szkoła Sobotnia w Ashfield im. prof. Jerzego Goebla zaprosiła wszystkich przyjaciół  do wspólnego celebrowania 60-lecia działalności pedagogicznej w najstarszej Polskiej Szkole, która została założona w roku 1954 przez Jerzego Goebla, wspaniałego nauczyciela, niestrudzonego dzałacza polonijnego, oddanego całym sercem i duszą  młodzieży i dzieciom emigrantów polskich.

 Celebracje rozpoczęły się uroczystą Liturgią w Kościele św. Wincentego w Ashfield o godz. 12.00 w południe, w której udział wzięli: nauczyciele, wychowawcy, dzieci szkolne, rodzice, przyjaciele szkoły, a także wierni z calej metropolii Sydney.

poniedziałek, 15 września 2014

Po raz kolejny nasz Chopin w wykonaniu Olivii Urbaniak

Olivia Urbaniak podczas recitalu chopinowskiego w Sydney.
Fot.K.Bajkowski
Dlaczego ‘nasz’?
Największy polski Chopinista, prof Jan Ekier (zmarły przed paru zaledwie tygodniami w wieku 101 lat) podkreślał trzy istotne atrybuty muzyki Chopina, które sprawiają, że jest ona nam tak bliska: Po pierwsze – w muzyce Chopina przewija się głęboka polskość.

Po drugie – bardzo osobisty charakter tej muzyki daje słuchaczowi wrażenie, iż kompozytor przemawia do niego bezpośrednio.

Po trzecie – w tej muzyce ukryty jest bezmiar cierpienia, który odbijał się wielokrotnie w historii naszego narodu i który także nie jest obcy większości z nas.
Kiedy piszę te słowa, w Canberze właśnie rozpoczyna się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, z udziałem znakomitych pianistów ze wszystkich prawie kontynentów i wielu krajów świata. Dyrektorem Artystycznym Konkursu został mianowany znany polski pianista, Maestro Maciej Pawela, zamieszkały w Sydney.

niedziela, 14 września 2014

Quo Vadis ponownie w Australii

Zapoczątkowana  w 2009 roku w Kanadzie  i USA Konferencja Quo Vadis  gromadząca studentów, absolwentów oraz młodych specjalistów w celu stworzenia trwałej, ogólnoświatowej sieci młodzieży polonijnej po raz drugi odbędzie się w Australii. W ubiegłym roku miała miejsce w Sydney (zob. relacje BP: Quo Vadis Sydney2013). W październiku br. Konferencja będzie organizowana w Melbourne.

“Quo Vadis?” to po łacinie “dokąd idziesz?”, ale słowa te oznaczają również nazwę konferencji, która, jako zasadnicze stawia sobie pytanie w jakim kierunku idą dążenia mieszkającej poza granicami Kraju polskiej społeczności, a zwłaszcza jej młodego pokolenia.

 QV to doroczna konferencja studentów, absolwentów i młodych profesjonalistów polskiego pochodzenia, w wieku od 18-ego do 35-tego roku życia, w której mogą uczestniczyć osoby z całego świata. Główne filary konferencji to trzy kluczowe pojęcia: dziedzictwo, przywódstwo i jedność.

sobota, 13 września 2014

"Portrecista" w filmowym cyklu rocznicowym w Konsulacie

Z okazji  75. rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej w  Konsulacie Generalnym RP w Sydney trwa  cykl filmowy zatytułowany „1939 – Pamiętamy”. Projekcje filmów odbywają się w poniedziałki  w okresie do 6 października. W najbliższy poniedziałek, 15 września o godz. 18.30 przedstawiony zostanie  film dokumentalny „Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego.

 „Film opowiada historię Wilhelma Brasse - przedwojennego fotografa-portrecisty, uczestnika i świadka najtragiczniejszych rozdziałów historii XX wieku. "Portrecista" to historia fotografa, którego praca stała się w okresie wojny przekleństwem i wybawieniem jednocześnie. Fotografia była życiową pasją Wilhelma Brasse, a jej tajniki techniczne i artystyczne poznał on już przed wojną. Pracował w dużym atelier przy głównej ulicy Katowic, gdzie słynął z pięknych portretów. Wtedy nawet nie przypuszczał, że niebawem będzie robił po kilka tysięcy portretów miesięcznie.

piątek, 12 września 2014

Koncert laureatów II Australijskiego Konkursu Chopinowskiego

Konsulat Generalny RP w Sydney zaprasza na jedyny wspólny koncert laureatów konkursu Chopinowskiego w Canberze, 22 września o godz. 19.00 w Sydney Conservatorium of Music. 
 
W poniedziałek 22 września o godz. 19.00 w Sydney Conservatorium of Music (Verbrugghen Hall) wystąpią w wyjątkowym koncercie laureaci II Australijskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zdobywcy trzech pierwszych nagród grac będą solo, a zdobywca pierwszej nagrody wykona koncert Chopina z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego.
 
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia na plakacie obok.
 

czwartek, 11 września 2014

Wojenna pauza na Ukrainie

W wyniku tzw. "akcji antyterrorystycznej" Poroszenki
zginęło już 3000 mieszkańców  Donbasu. Fot. AdNovum
Porozumienie w Mińsku ma bardzo duże znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji w Donbasie.  Po pierwsze doszło do czasowego zawieszenia broni, co pomoże obu stronom na przygotowanie się do dalszej walki. Po drugie pośrednio Kijów uznał separatystów za podmiot i oficjalną stronę konfliktu, a nie tak jak było dotychczas za grupę wyjętych spod prawa terrorystów.
 
Kolejnym elementem jest fakt, iż poprzez rozmowy w innym państwie (Białoruś) strony konfliktu uzyskały międzynarodowy wymiar podmiotowości w toczącej się wojnie. Najważniejszym zwycięstwem Rosji jest to, iż w Mińsku była ona arbitrem, a nie stroną, na równi z przedstawicielem OBWE. Krym staje się w ten sposób coraz bardziej rosyjski poprzez  milczącą akceptację tego przez społeczność międzynarodową.
Brak trwałości podpisanego rozejmu ma kilka istotnych przesłanek:
Linia rozgraniczenia wojsk nie jest linią administracyjną obwodów Ługańskiego i Donieckiego.
Granice Noworosji mają objąć kilka innych dodatkowych obwodów.

środa, 10 września 2014

Marianna Łacek: Zachować pamięć o ludziach i miejscach

Marianna Łacek rozmawia z marszałkiem Senatu RP
 Bogdanem Borusewiczem o problemach polonijnego
szkolnictwa. Fot K.Bajkowski
 Obchodzone w tym roku jubileusze polskich szkół tak w Sydney jak i w Melbourne mimo woli nastrajają do refleksji. 60 lat, to z punktu widzenia socjologicznego trzy pokolenia! Ale nawet i ta data, rok 1954, nie oddaje rzeczywistego rozpoczęcia nauczania języka polskiego, dzieci powojennych emigrantów.

Pierwsze polskie klasy organizowane były jeszcze w przejściowych obozach dla uchodźców, czyli  w drugiej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku. Wiele polskich rodzin nie wykorzystywało nawet do końca przyznanych im dwu lat pobytu w obozie. Mężczyźni najszybciej, jak tylko mogli podejmowali pracę (najczęściej fizyczną) w dużych ośrodkach miejskich. Kobiety angażowały się jako pomoce domowe i opiekunki do dzieci. Odkładali każdy zarobiony grosz (penny) aby dać zadatek na pierwszy swój własny dom.

wtorek, 9 września 2014

Polka w finale prestiżowego konkursu wokalnego w Sydney

Anna Patrys, soprano.
 Fot. Elizabeth Connell Prize Facebook
Anna Patrys, jeleniogórska śpiewaczka operowa, jako jedyna europejka zakwalifikowała się w Londynie do finału prestiżowego  Międzynarodowego Konkursu Wokalnego  Elizabeth Connell Prize, który odbędzie się  w Sydney w najbliższą sobotę.

Polska śpiewaczka jako jedna z pięciu półfinalistek, weźmie udział w finale prestiżowego konkursu wokalnego dla sopranów dramatycznych Elizabeth Connel Prize już w tę sobotę, 13 września w Konserwatorium Sydnejskim. Oprócz niej do finału zakwalifikowaly się Tracy Cox ( USA), Lucinda-Mirikata Deacon (Australia), Diane Kalinowski (USA) i Justine Viani (Britain/Australia) . Głowna nagroda - $20 tys.  i występ w Royal Opera House, Covent Garden  w Londynie.
Anna Patrys, jest interpretatorką muzyki współczesnej oraz śpiewaczką oratoryjno-kantatową, a ponadto jedną z najwybitniejszych śpiewaczek barokowych w Polsce. Wyróżnia się aż 3.5 oktawową skalą głosu. Polka jest półfinalistką konkursu Elizabeth Connel Prize w Londynie, organizowanego zgodnie z wolą Dame Elisabeth Connel, która ufundowała stypendium dla młodych dramatycznych sopranów przeznaczone na ich specjalistyczne studia oraz promocję. 

poniedziałek, 8 września 2014

Tajemnice II wojny światowej: Świat Muszkieterów

Książkę:"Świat Muszkieterów - Zapomnij
albo zgiń" autor chce wydać przez
finansowanie społeczne w ramach programu
" Polak Potrafi"
Historia drugiej wojny światowej pełna jest nieznanych wydarzeń i niewyjaśnionych tajemnic. O ukrywanych do dziś faktach i tajemnicach polskiego wywiadu z Jerzym Rostkowskim, popularyzatorem historii i autorem licznych książek o tajemnicach drugiej wojny światowej i planach wydania książki o sekretnej organizacji Muszkieterzy, rozmawia poetka i pisarka Anna Strzelec.
Anna Strzelec:   Jest pan pisarzem, niestrudzonym  badaczem rozmiłowanym w historii, opisującym wydarzenia, których nie zawierają podręczniki historii Polski. Co najważniejsze, każdy nowo odkryty fakt dokumentuje Pan mnóstwem zdjęć kartograficznych i fotografiami zachowanymi przez rodziny wojennych bohaterów.  W jednym z wcześniejszych wywiadów przeczytałam, że uwielbia Pan „ulotny pył tajemnicy drzemiący na starych dokumentach”. Bardzo poetycznie nazwane… ale muszę zapytać, co skłoniło Pana do takiej właśnie pracy i kiedy zrodziła się pasja historycznego odkrywcy?

Jerzy Rostkowski:   Często w życiu bywa, że wydarzeniami kieruje przypadek i tak właśnie było u mnie. Zaczęło się w zasadzie od kolekcjonerstwa [śmiech].
AS   Kolekcjonerstwa? Zbierał pan stare przedmioty?

JR O nie, na to prawdopodobnie nie byłoby mnie stać w takiej formie, w jakiej bym chciał. Ludzie zbierają monety, znaczki, nawet stare butelki, a ja zbierałem fakty.

niedziela, 7 września 2014

Niewypowiedziana wojna

Mały Mirek z Ługańska przez miesiąc mieszkał w schronie
przeciwbomowym. Fot. screenshot Anti-Maidan You Tube
W Europie, na granicy unijnej, dzięki USA i przy wsparciu niektórych państw UE, rozgrywa się straszliwy dramat społeczny – wojna domowa na Ukrainie. Giną ludzie, tysiące rannych i zabitych cywilów, setki tysięcy ludzi na emigracji. Niszczona jest infrastruktura miast i wsi. Wojska rządowe, wsparte nacjonalistycznymi bojówkami, walcząc z własnym społeczeństwem dopuszczają się bestialstw, Strzela się do kobiet, dzieci, starców, kalek, dziennikarzy….

Wojska rządowe ponoszą klęski jedna za drugą, całe jednostki dezerterują, uciekają do Rosji, lub poddają się powstańcom walczącym na obszarach południowo-wschodniej Ukrainy.

Ani obecne władze tego państwa, ani USA - jej główny inspirator, oraz niektóre z państw UE, zwłaszcza te z Europy środkowo-wschodniej – nie są zainteresowane ograniczeniem tej wojny i podejmują wiele decyzji, które konflikt społeczny na Ukrainie tylko zaostrzają.

sobota, 6 września 2014

Europejskie Centrum Solidarności otwarte

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Fot.materiały prasowe
 W Gdańsku  w 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP  Bronisław Komorowski uroczyście otworzył  Europejskie Centrum Solidarności.
  
Ponadtysiącletni Gdańsk – port hanzeatycki, miasto różnych kultur i narodowości – wielokrotnie zaistniał na kartach historii. Nie inaczej było w sierpniu 1980 roku, kiedy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina narodziła się Solidarność. Przemiany rozpoczęte podczas sierpniowego strajku uruchomiły proces rozkładu systemu komunistycznego, zmieniając na zawsze losy Europy Środkowo- Wschodniej i świata. Dlatego też akt erekcyjny Europejskiego Centrum Solidarności w 25 rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisało 29 sygnatariuszy z całej Europy – prezydenci, premierzy i szefowie państw.

piątek, 5 września 2014

WITKACY READINGS w La Mama Theatre w Melbourne

"Madness" w Melbourne. Fot.B.Żongołłowicz
Reżyser Lech Mackiewicz z Auto Da Fe Theatre Company przywiózł w ostatnich dniach sierpnia do Melbourne „Madness“  na motywach twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Z grupą zaprzyjaźnionych aktorów (Jane Bayly, Matt Crosby, Maude Davey, Tom Davies, Kathleen Doyle, Majid Shokor, Brendan Snow, Emily Tomlins i Reece Vella) „podał” ją w udramatyzowanej formie widowni La Mama Theatre w Melbourne. Na gitarze improwizowała Iryna Vella.

Dopełnieniem „Madness“ były trzy mini-sztuki „Cockroaches”, „The Brave Princess” i „The Poor Little Boy” w tłumaczeniu Izabelli Mackiewicz, które Witkacy napisał w 1893 roku, gdy miał 8 lat!

John Gill – Witkacowy fascynat - przygotował krótki wykład na temat artysty. Projekcja jego nagrania stanowiła ciekawy akcent przedstawienia.

czwartek, 4 września 2014

Prestiżowy sukces Polski czy tylko Donalda Tuska?

Donald Tusk, obecny szef RE - Herman von Rompuy i nowa szefowa
dyplomacji UE - Federica Mogherini.  Fot. KKP
Donald Tusk został nowym szefem Rady Europejskiej (RE), na urząd wstąpi 1 grudnia tego roku. W pewnym sensie jest to sukces, przede wszystkim prestiżowy dla samego Donalda Tuska.

Ale nie jest to sukces Polski, jako takiej, jako państwa. To sukces personalny, osobisty polskiego premiera i jego dosyć dobrych osobistych relacji z Angelą Merkel - niekwestionowaną szefową UE. I tego można mu pogratulować.
W skali instytucji europejskich prestiż jest niezbyt wielki. Bo to funkcja raczej reprezentacyjno -biurokratyczna, bez uprawnień decyzyjnych, chociaż na wyrost nazywana prezydenturą.
Funkcje decyzyjne, najważniejsze  w UE są w rękach szefa KE i jego komisarzy.

Polski rząd nie kreował swego premiera na szefa RE, lecz wystawił kandydaturę ministra Sikorskiego, tak jak inne państwa członkowskie - swoich kandydatów na stanowiska w KE.

środa, 3 września 2014

Z kamerą w Polskiej Szkole w Randwick z okazji 10-lecia

  Nauczyciele Szkoły Polskiej w Randwick: Monika  Tejszerski, Paulina Macianis, Dorota Rabenda,Katarzyna Loewnau, Barbara Mutwicka, 
Dorota Augustynowicz, Joanna Brandel i Zbigniew Sobota - dyrektor szkoły.
Nieobecni na zdjęciu: Agnieszka Żołek i Gosia Vella. Fot. K.Bajkowski 
The Polish School of Sydney, Randwick czyli Polska Szkoła sobotnia we wschodniej dzielnicy Randwick obchodzi w tym roku 10-lecie powstania.  Z tej okazji Bumerang Polski odwiedził szkołę z kamerą. 13 września zorganizowany będzie  uroczysty bankiet z okazji szkolnego jubileuszu.

wtorek, 2 września 2014

Pierwszy dzień wiosny

Wiosna w Royal Botanic Gardens w Sydney. Fot. K.Bajkowski
Wczoraj, 1 września,  w Australii rozpoczęła się kalendarzowa wiosna.  Powietrze robi się coraz cieplejsze, dzień dłuższy, a wieczorem słychać gwar ptaków. Każdy z nas, polskich imigrantów pamięta coroczne świętowanie pierwszego dnia wiosny, topienie marzanny, imprezy w szkole oraz, oczywiście, wagary. 

 W Sydney polonijne dzieci uczące się w Polskiej Szkole w Randwick wciąż potrzymują tradycje. W zeszłą sobotę topiły Marzanne i staropolskim zwyczajem żegnały długą i srogą zime. (jutro wideoreportaż Bumeranga Polskiego ze szkoły w Randwick - przyp. red.) 

Polska kultura, wierzenia i obyczaje ludowe zachwycają różnorodnością obrzędów i zabaw związanych z celebrowaniem pierwszego dnia wiosny. Niegdyś, w czasach pogańskich, było to jedno z najważniejszych świąt w roku.

poniedziałek, 1 września 2014

Tusk: "nigdy więcej wojny" nie może być iluzją

Hitlerowcy przekraczają granicę Polski 1 września 1939 r.
– My Europejczycy musimy z tragicznego polskiego września i tragicznych lat II wojny światowej, tragicznych dla wszystkich ludzi bez wyjątku, wyciągnąć lekcję, która nie może być lekcją naiwnego optymizmu – powiedział premier Donald Tusk pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte. Dźwiękiem syren i Apelem Poległych rozpoczęły się w poniedziałek nad ranem obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych – powiedział premier Donald Tusk. – To wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być wyrazem złudzenia i iluzji, że świat wyzbył się tego typu pokus, że wokół nas nie ma ludzi i państw, które z siły i wojny chciałyby uczynić znowu sposób prowadzenia własnej polityki – podkreślił szef polskiego rządu.