Wadowice. Fot. W.Ihnatowicz |
Tu Jan Paweł II powiedział niezwykłe słowa" "Totus Tuus ego sum, et omnia mea tua sunt. Accipio te w mea omnia. Praebe mihi cor tuum, Maria ". ("Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo").
Kiedy Europa próbowała bronić chrześcijaństwa od
ekspansji Imperium Osmańskiego, na ziemiach polskich bardzo silnie katolickiego kraju , Mikołaja Zebrzydowskiego w 1600 roku zaczął budować, ten uduchowiony cud architektury.
Tak pięknie wkompnowany
w przepychu natury Gór Beskidu. Ujęcie Kalwarii Zebrzydowskiej
w ramach lasów , krzewów , starych bukow,
sosen, dębów , projektu opartego na
modelu mapy Jerozolimy z 1584 roku , który został przygotowany przez Christiana Kruik van Adrichem,
było niezwykłym zadaniem na owe dni . Był to projekt świadczacy o potędze polskiego ducha chrześcjanstwa
oraz dedykacji i głębokiej
wiary Mikołaja Zebrzydowskiego.
Było
to pierwsze Kalwaryjne sanktuarium
na polskiej ziemi .W obrębie świątyni piękno
regionu stało się
duchową świątynią Europy.
Uduchowienie
sanktuarim splata
się tu z
uroczym charkterem beskidzkiej przyrody . W dniach 16- go stylecia , gdy w całej Europie od 30 lat szalała wojna,
gdy Polska była nękana
przez Turków osmańskich a Jerozolima była w
rękach Imperium Osmańskiego, region Południowej Polski , stał się źródłem
duchowej siły dla Polski i
Europy . Wielu szlachetnych pielgrzymów z całej Europy przybywało do Kalwarii Zabrzydowska aby
kontynuować i pasję
chrześcijaństwa. Tutaj w spokoju
natury Beskidów mogli
przemyslać swe zywoty oraz pokutować za swe winy . Gora Lanskorona prezentuje Górę Oliwną a góra Zarek symbolizuje
Golgotę .
Wiele innych morfologicznych i rzecznych aspektów pieknej ziemi beskidzkiej prezentowalo pielgrzymom okazję do skruchy i
spłaty szacunku dla Jezusa Chrystusa i
Jego Matki . W spokojnej atmosferze boskiej natury, z myslami o Chrystusie i Maryji , gdy oczy spoczywaly na niesamowitych budowlach sakralnych, pielgrzymi
modlili się z upragnienionym
uduchowieniem i poświęceniem .
Otoczeni drzewami i roślinnością Karpat, rozciągajacych
sie w kształcie „Połksiężyca”
od Bratysławy
na zachodzie aż
do Zelaznych Wrót Dunaju
na wschodzie, pielgrzymi i turyści , w tym
to sanktuarium , zagłębiali się w
swój świat uduchowienia , rozwiązując
zagadkę tajemnicy Boga oraz boskości jako życiowego światopogladu. Obszar Kalwarii
Zebrzydowskiej , symbol męki Jezusa Chrystusa i
życia Marii Panny rozwijał się etapami . W
połowie XVII wieku
po zwycięstwie Polski nad Szwecją w tak zwanym "Potopie
" , gdy w 1655 roku
szwedzkie wojska splądrowany
Kalwarię Zebrzydowską ,
kompleks odzyskał swą świetność dzięki szlachetnemu zaangażowaniu rodziny
Czartoryskich .
Sanktuarium Kalwaryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej poza zewnętrzną szatą piękna kapliczek i koścółków , zawiera również wiele bogactwa stylów i artystycznego kunsztu we wnetrzach tych oto budowli. Najlepszym przykładem bogactwa stylów jest kościół i klasztor który powstał między latami 1604 i 1609. Można tu, w Bazylice Mariackiej zobaczyć twórczość Giovanni Maria Bernardoni. Jego umiejętność architektonicznego projektowania oraz wspaniała zdolność o wielkiej delikatnosci , tego złotnika z Antwerpii prezentuje się w stylowym etapie wczesnego baroku. Generalnie Bazylika Matki Bożej Anielskiej, jest najbardziej popularnym miejscem wizyt w Sanktuarium . Bazylika postrzegana jest za wspaniały przykład późnego baroku i rokoka. Pielgrzymi, poza wizytą w Bazylice mają możliwość wędrówki po jednej z dwóch głównych „dróżek” takich jak „ Dróżka Pana Jezusa” oraz „Dróżka Matki Boskiej „ . W czasie tych okolło 3,5 godzinych wędrówek można znależć tu miejsca na samotność i duchowy kontakt z Bogiem . Jest się tu samym ale nie samotnym. Na pięknych scieżkach iście duchowych, boskich bezustannie mamy obecność sił Boga oraz uduchowienia istniejacego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Z Kalwarii Zebrzydowskiej to tylko kilka minut jazdy autobusem do Wadowic, miejsca narodzin Karola Wojtyły, kochanego papieża Jana Pawła
II , który 27
kwietnia bieżącego roku ku radosci milionów wiernych na całym
świecie został kanonizowany i jest świetym Janem Pawlem II. Wizyta
w Wadowicach dostarcza niesamowitych doświadczenń
. Patrząc na jakże architektonicznie estetyczny i sympatyczny aspekt Rynku ,
gdzie znajduja sie instytucje
bliskie Janowi Pawłowi II-mu , przeżywa się ogromnie
wzruszające chwile . Kościół, szkoła, wąskie
uliczki Wadowic tworzą wokół odwiedzajacych
poczucie duchowej
łączności z Janem Pawłem II.
To tutaj młody Karol
Wojtyła rozwinął swa miłość do gór i Kalwarii
Zebrzydowskiej. W Wadowicach
rozpoczął swoją duchową podróż przez życie, właśnie stąd miały
miejsce pierwsze
wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej .
Wizyty te Jan Pawel II kontynuowal w czasie wszystkich etapach swego życia i świętości. Sanktuarium Kalwaryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej poza zewnętrzną szatą piękna kapliczek i koścółków , zawiera również wiele bogactwa stylów i artystycznego kunsztu we wnetrzach tych oto budowli. Najlepszym przykładem bogactwa stylów jest kościół i klasztor który powstał między latami 1604 i 1609. Można tu, w Bazylice Mariackiej zobaczyć twórczość Giovanni Maria Bernardoni. Jego umiejętność architektonicznego projektowania oraz wspaniała zdolność o wielkiej delikatnosci , tego złotnika z Antwerpii prezentuje się w stylowym etapie wczesnego baroku. Generalnie Bazylika Matki Bożej Anielskiej, jest najbardziej popularnym miejscem wizyt w Sanktuarium . Bazylika postrzegana jest za wspaniały przykład późnego baroku i rokoka. Pielgrzymi, poza wizytą w Bazylice mają możliwość wędrówki po jednej z dwóch głównych „dróżek” takich jak „ Dróżka Pana Jezusa” oraz „Dróżka Matki Boskiej „ . W czasie tych okolło 3,5 godzinych wędrówek można znależć tu miejsca na samotność i duchowy kontakt z Bogiem . Jest się tu samym ale nie samotnym. Na pięknych scieżkach iście duchowych, boskich bezustannie mamy obecność sił Boga oraz uduchowienia istniejacego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Oczywiście wszyscy podróżni, pielgrzymi podobnie, obok emocjonalnych duchowych doświadczeń oczuwaja także glod. Ziemska potrzebe zjedzenia czegos smacznego.. Po wedrowce po Kalwarii Zebrzydowskiej oraz odwiedzinach miejsc bliskich Janowi Pawlowi II, warto tu w Wadowicach spróbować kulinarnych pysznosci polskiej kuchni.
Smaczne dania w Wadowickich , uroczych
restauracjach na Głównym Rynku miasta . Smaczny "Krupnik" , „ Zurek „ "Bigos" piwo "Żywiec"
, warzone w pobliskiej miejscowości Żywiec czaruja
podniebienia gości . Po
obiedzie , będąc w Wadowicach warto także sprobowac słynnej "Kremówki " , ciastka
którym to rozsmakowywal się Karolek, później Karol
Wojtyła a takze juz jako Jan Pawel II , w czasie wizyt do
swej ukochanej Polski.
Wizytę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic można połączyć z wizytą w Krakowie. Czeęsto kursujące autobusy a także pociągi dostarczają szeroką komunikacyjną oferte między Krakowem i beskidzkim rejonem .Mozna również rozważyć wizytę w tych pieknych miejscowościach w ramach wizyty w regionie Gór Beskidu owiedzając także Żywiec, Bielsko - Biała .Oczywiście do Krakowa możana dostać się pociągiem, autobusem lub samolotem z Warszawy oraz innych miast Polski oraz naszego Globu . Polska będąc w geograficznym centrum Europy jest także na trasie przewoźnika jak Singapore Airlines, które mają usługi typu code-share z PLL LOT.
Tekst i zdjęcia: Wojciech Ihnatowicz Wizytę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic można połączyć z wizytą w Krakowie. Czeęsto kursujące autobusy a także pociągi dostarczają szeroką komunikacyjną oferte między Krakowem i beskidzkim rejonem .Mozna również rozważyć wizytę w tych pieknych miejscowościach w ramach wizyty w regionie Gór Beskidu owiedzając także Żywiec, Bielsko - Biała .Oczywiście do Krakowa możana dostać się pociągiem, autobusem lub samolotem z Warszawy oraz innych miast Polski oraz naszego Globu . Polska będąc w geograficznym centrum Europy jest także na trasie przewoźnika jak Singapore Airlines, które mają usługi typu code-share z PLL LOT.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy