polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Bogdan Święczkowski to były prokurator krajowy i były szef ABW, a także współpracownik Zbigniewa Ziobry. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 26 sierpnia 2014

Recital Olivii Urbaniak przed 2. Konkursem Chopinowskim

Marianna Łacek, Maciej Pawela, Olivia Urbaniak i Wanda
 Horky podczas recitalu chopinowskiego w Konsulacie RP
w Sydney. Fot K.Bajkowski
W minioną sobotę (23.08 ) odbył się w Konsulacie RP w Sydney recital chopinowski utalentowanej, młodziutkiej  pianistki Olivii Urbaniak.  Był to trzeci z kolei koncert promujący   Australijski Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, który odbędzie się po raz drugi w Canberze już w przyszłym miesiącu.

 Recital zatytułowany „Poet of the Piano”, był pomyślany jako poetyckie połączenie muzyki i słowa. 16-letnia Olivia Urbaniak oprócz pięknych wykonań utworów Chopina  ( mazurek, ballada, nokturn, skerzo oraz sonata nr 2 op. 35 z najsłynniejszą jej trzecią częścią – marszem pogrzebowym ) ilustrowany był prezentacją fragmentów fikcyjnych listów między Fryderykiem Chopinem a George Sand autorstwa Olivii. Olivia Urbaniak, uczennica klasy Natalii Sheludiakovej w Sydney Conservatorium of Music  poświęca na fortepian nawet do 10 godzin dziennie. Przymierza się teraz do startu w prestiżowym  Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, którego 17. edycja przypada na  paźdzernik 2015 r. Przed Olivią teraz wieloetapowa kwalifikacja, która rozpoczyna się od wysłania nagrań z utworami Chopina. Póżniej  wybrani pianiści zostaną zaproszeni do etapu wstepnego w kwietniu 2015 w Warszawie , gdzie zagrają recital utworów Chopina. Z pośrod nich  około 80  zakwalifikowanych zostanie do głównego konkursu.

Sobotni koncert rozpoczął polonez Franza Schuberta na cztery ręce w wykonaniu Olivii Urbaniak i Macieja Paweli. Maciej Pawela znany Polonii, mieszkający w Australii od 1983 r.  pianista i nauczyciel muzyki, absolwent PWSM w Katowicach jest dyrektorem artystycznym 2. Australijskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w dniach 16 – 21 września br. w ANU School of Music w Canberze. Tematowi tej muzycznej imprezy, która organizowana jest  przy wsparciu  Stowarzyszenia Friends of Chopin i Ambasady Polski w Canberze była poświęcona część koncertu bowiem, oprócz tego, że miał on przynieść publiczności subtelnych wrażeń artystycznych pomyślany był jako okazja do zebrania dodatkowych funduszy na organizację konkursu w stolicy Australii. Tym wlaśnie zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Friends of Chopin, którego prezeską jest  canberska działaczka polonijna, mocno zaangazowana w promocję polskiej kultury,  Wanda Horky. W Sydney czlonkinią tego Stowarzyszenia jest Marianna Łacek, ktora poprowadzia muzyczne spotkanie w konsulacie.

W 2. Australijskim Międzynarodowym Konkursie  Chopinowskim  weźmie udział 15 pianistów z Polski, Kanady, USA, Rosji, Japonii, Koreii , Chin , Taiwanu i Australii. Zwycięzcy konkursu  wystąpią później w Sydney na specjalnym koncercie laureatów.
Krzysztof Bajkowski

Relacja video Bumeranga Polskiego z recitalu Oliviii Urbaniak:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy