polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

wtorek, 26 sierpnia 2014

Recital Olivii Urbaniak przed 2. Konkursem Chopinowskim

Marianna Łacek, Maciej Pawela, Olivia Urbaniak i Wanda
 Horky podczas recitalu chopinowskiego w Konsulacie RP
w Sydney. Fot K.Bajkowski
W minioną sobotę (23.08 ) odbył się w Konsulacie RP w Sydney recital chopinowski utalentowanej, młodziutkiej  pianistki Olivii Urbaniak.  Był to trzeci z kolei koncert promujący   Australijski Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, który odbędzie się po raz drugi w Canberze już w przyszłym miesiącu.

 Recital zatytułowany „Poet of the Piano”, był pomyślany jako poetyckie połączenie muzyki i słowa. 16-letnia Olivia Urbaniak oprócz pięknych wykonań utworów Chopina  ( mazurek, ballada, nokturn, skerzo oraz sonata nr 2 op. 35 z najsłynniejszą jej trzecią częścią – marszem pogrzebowym ) ilustrowany był prezentacją fragmentów fikcyjnych listów między Fryderykiem Chopinem a George Sand autorstwa Olivii. Olivia Urbaniak, uczennica klasy Natalii Sheludiakovej w Sydney Conservatorium of Music  poświęca na fortepian nawet do 10 godzin dziennie. Przymierza się teraz do startu w prestiżowym  Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, którego 17. edycja przypada na  paźdzernik 2015 r. Przed Olivią teraz wieloetapowa kwalifikacja, która rozpoczyna się od wysłania nagrań z utworami Chopina. Póżniej  wybrani pianiści zostaną zaproszeni do etapu wstepnego w kwietniu 2015 w Warszawie , gdzie zagrają recital utworów Chopina. Z pośrod nich  około 80  zakwalifikowanych zostanie do głównego konkursu.

Sobotni koncert rozpoczął polonez Franza Schuberta na cztery ręce w wykonaniu Olivii Urbaniak i Macieja Paweli. Maciej Pawela znany Polonii, mieszkający w Australii od 1983 r.  pianista i nauczyciel muzyki, absolwent PWSM w Katowicach jest dyrektorem artystycznym 2. Australijskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w dniach 16 – 21 września br. w ANU School of Music w Canberze. Tematowi tej muzycznej imprezy, która organizowana jest  przy wsparciu  Stowarzyszenia Friends of Chopin i Ambasady Polski w Canberze była poświęcona część koncertu bowiem, oprócz tego, że miał on przynieść publiczności subtelnych wrażeń artystycznych pomyślany był jako okazja do zebrania dodatkowych funduszy na organizację konkursu w stolicy Australii. Tym wlaśnie zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Friends of Chopin, którego prezeską jest  canberska działaczka polonijna, mocno zaangazowana w promocję polskiej kultury,  Wanda Horky. W Sydney czlonkinią tego Stowarzyszenia jest Marianna Łacek, ktora poprowadzia muzyczne spotkanie w konsulacie.

W 2. Australijskim Międzynarodowym Konkursie  Chopinowskim  weźmie udział 15 pianistów z Polski, Kanady, USA, Rosji, Japonii, Koreii , Chin , Taiwanu i Australii. Zwycięzcy konkursu  wystąpią później w Sydney na specjalnym koncercie laureatów.
Krzysztof Bajkowski

Relacja video Bumeranga Polskiego z recitalu Oliviii Urbaniak:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy