polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Polska Szkoła w Ashfield ma 60 lat! - Wideoreportaż

Nauczyciele ze Szkoly Polskiej w Ashfield: Janusz Bednarski, Marysia Nowak, Małgorzata Caputa, s. Monika Bury,
 Anna Kryj i Anna Dąbrowska. Fot. K.Bajkowski
Na terenie Sydney działa kilka  szkół  sobotnich dla polskich dzieci. Jedną z nich jest Polska Szkoła Sobotnia w Ashfield , która wlaśnie w tych dniach obchodzi  60 rocznicę powstania.  Z tej okazji Bumerang Polski w minioną sobotę odwiedził z kamerą szkolę i rozmawiał z nauczycielami i uczniami, którzy podzielili się swoimi refleksjami, troskami i radościami.

Mimo braków w  dofinansowaniu szkola radzi sobie nieźle dzieki pasji rodziców i nauczycieli.  Swym relaksowym stylem prowadzena zajęć przyciąga ciągle coraz to nowe pokolenia z polskich rodzin zamieszkałych w Sydney. W niektorych zajęciach , szczególnie dla najmłodszych, rodzice sami mogą uczestniczyć.  Ważne, że wszystko odbywa się w języku polskim.

 Szkołę w Ashfield dla dzieci  emigrantów polskich  założył w 1954 r. Jerzy Goebel  - syn Ziemi Lwowskiej,  profesor gimnazjum, niestrudzony działacz  oświatowy, oddany sercem i dusza młodzieży i dzieciom polskim w Australii, inicjator i pierwszy przewodniczący Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej. Po jego śmierci  szkoła zaczęła nosić jego imię. Odtąd  w pełnym brzmieniu nazywała się:  Polska Sobotnia Szkoła w Ashfield im. prof. Jerzego Goebla.

Na początku zajęcia odbywały się w Domu Polskim przy Liverpool Road w Ashfield. Później szkoła została przeniesiona na druga stronę ulicy Liverpool Rd do budynku szkoły stanowej. Obecnie zajęcia odbywaja się w salach tamtejszego  katolickiego  Bethlehem Collage przy Bland Street.  

Dydaktyczną i merytoryczną pracą nauczycieli kieruje  od lat Marysia Nowak, również znana działaczka i organizatorka życia harcerskiego wsród młodzieży polonijnej.  Oprócz niej w szkole w czynie spolecznym i z pasją pracują nauczyciele:   Janusz Bednarski, Małgorzata Caputa, Anna Dąbrowska, Anna Kryj  a katechezy prowadzi  s. Monika Bury.   

Możliwość poznawania języka polskiego w mowie i piśmie mają tu nie tylko dzieci. W szkole jest także prowadzona klasa dla dorosłych, którą prowadzi Janusz Bednarski. Oprócz zajęć lekcyjnych języka polskiego szkoła oferuje zajęcia artystyczne i teatralne, podczas których, dzieci mają możliwość rozwijania języka i umiejętności artystycznych. Nabyte zdolności, pod 30 letnim patronatem  Marysia Nowak, dzieci prezentują podczas uroczystości szkolnych  takich jak Jasełka, Dzień Matki czy też uroczystości patriotycznych.
kb/BumerangMedia

Zobacz reportaż video  Bumeranga Polskiego z odwiedzin w minioną sobotę w  Szkole  Polskiej w Ashfield (BumerangMedia - YouTube):



O historii szkoły pisze szczegółowo jej wieloletnia  patronka  i działaczka oświatowa w NPW -  Zofia Krzyszkowska:  Historia Polskiej Szkoly Sobotniej w Ashfield.

 W niedzielę, 24 sierpnia  odbędą się uroczystości z okazji 60-lecia Szkoły. Zobacz informację poniżej:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy