polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 6 sierpnia 2014

Polacy, którzy złamali kod Enigmy, docenieni prestiżową nagrodą

Pomnik poświęcony polskim kryptologom:
Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu
 Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu,
przed zamkiem cesarskim w Poznaniu.
Fot. Pnapora (Wikipedia)
Wkład polskich matematyków i kryptologów w zwycięstwo aliantów nad nazizmem został – po blisko 80 latach – nareszcie doceniony. Trzej wspaniali ludzie  z Poznania – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy poza wszystkim innym swoje osobiste kariery naukowe poświęcili dla wojska – zostali uhonorowani najwyższą możliwą nagrodą, przyznaną przez IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), nazywającą sie Milestone (kamień milowy).

 Nagrodę tę otrzymują uczeni za najwyższej klasy osiągnięcie, które decydująco wpłynęło na losy świata. Wśród laureatów tej nagrody są Alexander Graham Bell, Thomas Alva Edison oraz Nicola Tesla, czyli zestaw autentycznych geniuszy.
  Enigma to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, która szeroko wykorzystywana była przez Niemców przed i podczas II wojny światowej. Złamanie jej kodu, do którego doszło po raz pierwszy w 1942 roku, miało istotny wpływ na skrócenie wojny, a tym samym oszczędzenie życia milionom ludzi.

  Polacy wiedzą (a przynajmniej mam nadzieję, że od teraz będą wiedzieli), że za złamaniem kodu Enigmy stoją nasi matematycy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Niestety przez dekady po wojnie to Brytyjczycy, którym nie dość chyba było oddania nas w ręce Stalinowi i haniebnego potraktowania naszych wspaniałych pilotów broniących Wielką Brytanię, przypisywali sobie tę zasługę. Na szczęście prawdy nie dało się zakłamywać wiecznie. - komentuje wydarzenie magazyn PC World.
Cały artykuł: Docenieni po latach
Wczoraj, 5 sierpnia w południe przed budynkiem Insytutu Matematyki PAN w Warszawie odsłonięto z tej okazji tablicę pamiątkową ku czci polskich matematyków, którzy złamali kod ENIGMY: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Polacy działali w Krajowym Biurze Szyfrów.
"Złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie, zbudowali „bombę” – pierwszą maszynę deszyfrującą kody Enigmy". (...) Jak głosi polskojęzyczna tablica, osiągnięcie polskich matematyków "było podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej Wojny Światowej" - można przeczytać na stronie Politechniki Warszawskiej.

Zdaniem historyków złamanie przez poznańskich matematyków zasady działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma skróciło II wojnę nawet o dwa lata.
 W Poznaniu przed Zamkiem Cesarskim o  trójce matematyków przypomina pomnik ale od dłuższego czasu myśli się o stworzeni Muzeum Enigmy. Teraz idea nabrała realnych kształtów. Inicjatywę popiera kanclerz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, który przyznał, ze Muzeum Enigmy mogłoby powstać w Collegium Historicum. Szacuje się, że koszt stworzenia muzeum to około 500 tys. zł.
kb/BumerangMedia/StudioOpinii/PCWorld/MMPoznan


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy