polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

niedziela, 10 sierpnia 2014

Jak urozmaicać lekcje w polonijnej szkole? - rozmowa

Fot. D.Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos
W Australii funkcjonuje 20 polskich szkól sobotnich. (sześć w Sydney, pięć w Melbourne, cztery w Adelajdzie, dwie w Brisbane i po jednej w Canberrze, Perth i Hobart).  W  Stanach Zjednoczonych jest ich  ok. 200. I tu i tam  jest ten sam problem:   bardzo duża liczba dzieci z polskich rodzin, nie wysyłana jest przez rodziców na naukę do polskich placówek. Jednym z często podawanych powodów jest:  “moje dziecko nudzi się w polskiej szkole, nie chce tam chodzić!”.

 Dlatego tematy urozmaicania zajęć w szkole, wprowadzania nowych, oryginalnych i atracyjnych dla dziecka form nauczania, coraz częściej pojawiają się w rozmowach między polonijnymi nauczycielami.  Powstają nowe pomysły, książki i opracowania na temat podejścia do dzisiejszego polonijnego ucznia, którego nie można porownywać pod względem opanowania szkolnego programu z jego rówieśnikiem mieszkającym w Polsce.

A jak to widzą sami polonijni nauczyciele? Nowojorski portal Dobra Polska Szkoła  - inicjator akcji  mediów polonijnych w której uczestniczy również Bumerang Polski  W naszym domu mówimy  po polsku” zapytał o to   Barbarę Wojcieszak i Anetę Matyszczyk z Polskiej Szkoły im. bł. J.Popiełuszki w Derby, CT.  Nauczycielki przyjechały do Nowego Jorku na XIII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich. Oto wideo z tej rozmowy:


 
Również w ramach akcji „W naszym domu mówimy po polsku” portal nowojorski organizuje spotkania  z rodzicami w sobotnich szkołach, na których podsuwane są  proste, ale skuteczne pomysły, by ich pociechy mówiły po polsku. Tak było też na spotkaniu w Szkole im. Adama Mickiewicza w Stamford, CT.

W czasie prezentacji, wywiązała się bardzo gorąca dyskusja nad ważnymi pytaniami. Czy przymuszać dzieci do chodzenia do polskiej szkoły? Jak wychować dzieci, by same chciały się uczyć? Jak ważny jest szacunek rodzica do polonijnego nauczyciela? Jak małymi krokami osiągnąć cel, by nasze dzieci dobrze mówiły w naszym rodzinnym języku?
Zobacz fragment dyskusji:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy