polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 4 lipca 2014

Harcerskie wieści

Wakacje szkolne a wiec czas na odwiedziny rodzin, wyjazdy i spotkania oraz chwila zastanowienia jak minął ten ostatni okres szkolny a jak harcerski?
 
 Dość pracowicie minął nam ten okres. Gromady Skrzatów z  North Ryde i Marayong ciężko pracowały, aby podołać wymagania na „guzik kierowcy” i rozpoczęli prace na „guzik samolot".

Zuchy z North Ryde zdobyły sprawność „Gorala i góralki”, zabrały się one z entuzjazmem do pracy, aby wyglądać jak ludzie z gór, zrobili sobie piękne czapki i ciupagi, nauczyli się i śpiewali piosenkę „Za górami, za lasami” tańczyli tance zbójeckie i tak jak to tylko zuchy potrafią w zabawach i grach w magiczny sposób zmieniali się w owce, wilki, bace i juhasa. Naturalnie wilki chciały porywać owce, ale dzielni górale baca i juhasi ich zawsze obroniły.

Gromada z Marayong zdobywała sprawność „Pana Twardowskiego”.  Wszyscy byli zafascynowani działaniami Pana Twardowskiego i cieszyli się, ze udało mu się odnaleźć porwane dzieci.  Również wszyscy chcieliby polecieć jak on na księżyc a wiec żwawo zabrali się do pracy robiąc śliczne kolorowe latawce, które unosiły się wysoko w górę i już prawie dosięgały do nieba.
 
 
 



















Harcerki dalej pracują nad zdobyciem stopnia ochotniczki i tropicielki.  Do stopni potrzeba tez zdobyć jeszcze parę sprawności a wiec już po świętach Wielkanocnych zakończyły wykonanie albumów o Błogosławionym Stefanie Frelichowskim, naszym patronie, który w swoim pamiętniku pisał „…wierze mocno. Ze państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami byłoby najpotężniejsze ze wszystkich.  Harcerstwo, bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki i pomoce, ze, kto przejdzie przez jego szkole to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. …”.  Po wykończeniu tych albumów zabrano się do wykonania albumu o Powstaniu Warszawskim dla uczczenia 70-tej rocznicy tego Powstania.   Jest to jedno z zadań do zdobycia Sprawności „Bądź Gotów”.  Harcerki tez zdobywały wiedze o polskich górach, miastach i życiu górali.  Dla lepszego zapamiętania nazw szczytów druhna Basia zorganizowała wycieczkę do „ Rock Climbing Hall” gdzie z trudem zdobywali wysokości wspinaczki jak na Kasprowy wierch czy Giewont. W czasie tych wakacji harcerki wybierają się na kilkudniowy biwak pod nazwa „Tradycje Bożego Narodzenia”, aby zdobyć sprawność „Gosposi Wigilijnej”.

Wędrowniczki pracują dzielnie nad zdobyciem wędrowniczego naramiennika, który składa się z trzech płomieni  1. Siła ciała-a wiec praca nad sobą samokształcenie, osobista dyscyplina i praca nad rozwojem fizycznym. 2.Sila rozumu-szukanie miejsca w społeczeństwie, gdzie i jak wędrowniczka może służyć bliźnim. 3.Sila ducha i uczucia – rozszerza swoja o świecie wiedze i w każdej czynności widzi okazje do pracy nad sobą i służbę dla innych. Cóż to nasze wędrowniczki robiły Przed Wielkanocą wykonywały palmy dla polskiego społeczeństwa a na zbiórce uczyły się jak wykonać tradycyjne piękne „palmy Wileńskie”, wędrowniczki również zdobywają sprawność mody, wykonują albumy mody i musza uszyć sobie sukienki.  Dana, która jest członkiem Ochotniczej Bushowej Straży Pożarnej zapoznała wędrowniczki z bezpieczeństwem przeciwpożarowym a Yvetta przedstawiła prace i role artystów.

Harcerze zbierali się tak jak i harcerki i gromady zuchowe, co dwa tygodnie na zbiorki i zdobywali wiadomości do stopni na młodzika, wywiadowcę i ćwika.   Młodsi harcerze uczyli się jak budować i rozpalać ognisko.  Z zajęć ciekawszych było trochę geografii o dzielnicach geograficznych Polski, miastach i rzekach.  Z historii dowiedzieli się o Bitwie pod Wiedniem i dzielnych walkach żołnierzy.  Wraz z pomocą instruktorów wykonali własne luki i strzały. Oglądając atlas historyczny harcerze zobaczyli i dowiedzieli się jak w ciągu wieków zmieniały się granice Państwa Polskiego.  Również w tym okresie dużo czasu instruktorzy poświecili na przekazanie wiadomości z nawigacji jak zachować się i przeżyć samemu w trudnych warunkach w lesie na wędrówce i jak w najróżniejszych sytuacjach zachować bezpieczeństwo używając starych Indiańskich metod..

 
Ostatnie zbiorka były w Uroczystość Bożego Ciała w Marayong i po zbiorkach tuż przed wejściem do kościoła nagle zniknęły prawie ze wszystkie szare i zielone mundury a w procesji ukazały się najróżniejsze ludowe kolorowe stroje i nawet zniknęły skrzaty i zuchy, które w pięknych krakowskich strojach sypały kwiatki no a harcerstwa w mundurach zostało jak przysłowiowych rodzynek w cieście.

Drodzy Rodzice naszej braci harcerskiej, dziękujemy Wam serdecznie za Wasz trud przywożenia dzieci na nasze zbiorki i czekania na nie.  Niestety Sydney jest tak rozległym miastem, ze trudno jest dowieźć dzieci na zbiórkę i po dwóch godzinach po nich wrócić.  Doceniamy Wasz trud i jeszcze raz Wam za to dziękujemy i prosimy o dalsza współpracę z nami.

W imieniu wszystkich instruktorów Hufców „Kraków” i „Polesie” pozdrawiam Was i czytelników.
Czuwaj!
Halina Prociuk phm
Zdjęcia: ZHP Sydney





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy