polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 31 lipca 2014

Cocktails for Two - nowy ekscytujący koncert Adrii Nostalgii


Nowy ekscytujący koncert Adrii Nostalgii przygotowywany jest na sobotę, 16 sierpnia w Sydney Conservatorium of Music. Kolejna okazjia do zanurzenia się w eleganckie czasy epoki  międzywojnia.
 
Koncert zatytułowany "Cocktails for Two" czyli 20 niezapomnianych tang, walców i fokstrotów z lat 30-ych z Ameryki i Europy w wykonaniu wokalistów Adama Wąsiela i Maji Kędziory przy akompaniamencie fortepianowym Julii Brimo.

Niepowtarzala  atmosfera słynnego Sydnejskiego Konserwatorium Muzycznego, pozwoli rozsmakować się słuchaczom eleganckim muzycznym koktajlem i da okazję do przeniesienia się do minionej epoki przez wokalistów Adama Wąsiela i Maję Kędziorę, wraz z pianistką Julią Brimo, którzy zaprezentują nowy, fascynujący koncert z uroczymi tangami, sentymentalnymi fokstrotami i nostalgicznymi walcami z lat 30-ych ubiegłego stulecia.

Miłośników Śpiewnika Amerykańskiego z lat 30-ych ucieszą na pewno utwory takich artystów jak Cole Porter i jego niezapomniane dzieła „Night and Day” i „You’re the Top” oraz Irving Berlin i jego majestatyczne „Top Hat, White Tie and Tails” i „Cheek to Cheek” jak również wspaniałe „Nadejdą kiedyś takie dni” i „Nikt Tylko Ty” Artura Johnstona.

środa, 30 lipca 2014

Co szpiegowskie satelity USA zobaczyły na Ukrainie?

Robert Parry: Stronniczość amerykańskich mediów wobec
Ukrainy jest oczywista. Fot. YouTube screenshot
Polska znalazła się w stanie rusofobicznego amoku i jak podaje dziennik
 „Rzeczpospolita”– odwołuje Dni Rosji w Polsce, jakie miały być obchodzone w 2015 r. Ponoć ma to być kara dla Kremla za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych pod Donieckiem przez partyzantów ruchu oporu zwanych w Polsce prorosyjskimi separatystami.

 Władze polskie, jeszcze nim wypowiedzieli się międzynarodowi eksperci od wypadków lotniczych, nim otwarto czarne skrzynki samolotu, orzekły o winie bez jakichkolwiek dowodów, uznały i wskazały sprawcę nieszczęścia zgodnie z insynuacjami władz w Kijowie i USA.

 Polską mentalność polityczną w sprawie Ukrainy deprymują: i historia polskiego podboju tych ziem, i doktryna Giedroycia, i polityczne dziecko polskiego MSZ, jakim jest unijne „Partnerstwo Wschodnie”, które na Ukrainie przerodziło się w wojnę domową i nawet katastrofa prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Złaz harcerski na wyspie Moreton

Pobudka przy Blue Lagoon. Fot.A.Tabor
Przesyłamy moc pozdrowień ze Złazu Wędrowniczego "Płomienie".
Nasz zjazd był na uroczej Wyspie Moreton w Queenslandii od 6 do 10 lipca 2014.

 Komendantką Wędrowniczek była Kaja Strzałka pwd z Hufca Podhale, Komendantem Wędrowników Jan Wasko pwd z Hufca Polesie, Tomek Karbanowicz pwd z Hufca Pomorze był Kwatermistrzem i Obwoźnym a Skarbniczka była Emma Kłoda phm z Hufca Pomorze a ja miałam ten zaszczyt pełnić najważniejszą funkcje Komendantki Złazu.

niedziela, 27 lipca 2014

Polskie Obiady Niedzielne: Zrazy wołowe

Zrazy wołowe czyli rolady. Fot.Kameralna Restaurant
Obiad niedzielny to w tradycji polskiej  jeden z najważniejszych posiłków tygodnia. Można poświęcić na jego przygotowanie  więcej czasu, celebrować i smakować w kręgu rodzinnym lub przyjaciół w domu lub w miłej restauracji. W Bumerangu Polskim rozpoczynamy cykl kulinarny pt. Polskie Obiady Niedzielne. Na dzisiejszą niedzielę  propomujemy jedno z cenionych dań polskiej kuchni szlacheckiej: zrazy wołowe.

Zrazy to potrawa z kawałków mięsa lub mięsa mielonego, podsmażanego i duszonego z dodatkiem warzyw i przypraw. Są tradycyjnym daniem kuchni staropolskiej, zwłaszcza szlacheckiej i myślliwskiej występującym w menu narodów Rzeczypospolitej szlacheckiej u Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.

sobota, 26 lipca 2014

Niezwykły koncert skrzypcowo-harfowy w Ashfield

Duo Pospieszny w Polskim Klubie w Ashfield.
 Fot.T.Koprowski
Koncert Duo Pospieszny na skrzypce oraz harfę miał miejsce w Klubie Polskim w Ashfield, w sobotę 19 lipca. Chociaż występ zaplanowany był na 7 wieczorem, już blisko dwie godziny wcześniej zaczęli przybywać do Klubu pierwsi goście. Wielu wiodła prosta ciekawość. Usłyszeć na żywo melodię graną na rzadko dzisiaj spotykanym instrumencie, o którym teraz można jedynie przeczytać w dawnych romansach i powieściach historycznych, to się często nie zdarza.
 
Zarówno w opracowaniach psychologów jak i w mediach socjalnych niejednokrotnie publikowane są komentarze na temat stosunków jakie kształtują się pomiędzy dorastającym oraz dorosłym już rodzeństwem. Niestety, ale często są to komentarze negatywne, szczególnie jeśli rodzeństwo wykonuje podobne lub krzyżujące się ze sobą zawody. Wystąpić może wtenczas wzajemna zazdrość, brak zaufania, czy też niezdrowe często współzawodnictwo.

piątek, 25 lipca 2014

Samozagłada Ukrainy

Sytuacja u wschodniego sąsiada Polski zmienia się jak w kalejdoskopie, ale ma jeden niezmienny wektor – Ukraina, przy aktywnej pomocy Zachodu - zmierza ku samounicestwieniu. Dramat malezyjskiego samolotu tylko podkreślił jednoznacznie kierunek, którym podąża Kijów.

Śmierć prawie 300 pasażerów samolotu, który runął pod Donieckiem wywołała na Zachodzie lawinę politycznej histerii, graniczącej z obłędem. Nim dopalił się ostatni element samolotu, zwęgliło ostatnie ciało, Zachód przyjął bezkrytycznie oświadczenie Ukrainy, iż samolot strącili partyzanci ruchu oporu (nb. podani z imienia i nazwiska) systemem rakietowym BUK dostarczonym opozycji przez Rosję.

czwartek, 24 lipca 2014

Uroczystość uhonorowania Polaków w Australii

Odznaczeni wybitni przedstawiciele Polonii w Australii wraz z konsul RP w Sydney Reginą Jurkowską. Fot. B.Filip 
Mieszkający na Tasmanii 92-letni weteran walk o niepodległość Polski, Marian Zazula został uhonorowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Państwowe odznaczenia a także medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego zostały wręczone w poniedziałek w Sydney przez konsul generalną RP Reginę Jurkowską grupie Polaków mieszkających w Australii.

środa, 23 lipca 2014

Koncert Duo Pospieszny w Konsulacie - zaproszenie

 Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney serdecznie zaprasza na koncert Duo Pospieszny , Paulina – skrzypce ,  Agata – harfa, 28 lipca 2014  (poniedziałek) o godzinie 18:00 w sali recepcyjnej Konsulatu, 10 Trelawney St., Woollahra.

Polski Duet gości w Sydney na XII Światowym Kongresie Harfowym (World Harp Congress 2014).
W Koncercie siostry Pospieszny zaprezentują wybrane utwory Chopina, Wieniawskiego i Lutosławskiego, jak również zagranicznych kompozytorów jak Camille Saint-Saëns czy Marcel Tournier. Koncert Duo Pospieszny to wspaniała podróż w krainę muzyki klasycznej na skrzypce i harfę. Wstęp wolny.    
Serdecznie zapraszamy.
 

poniedziałek, 21 lipca 2014

Drugie życie Boeinga

Wśród fragmentów wraku malezyjskiego boeinga walają się tysiące świadectw ludzkiego życia. To ich rzeczy: dziecięce zabawki, telefony, ubrania, aparaty. Za każdym z nich kryją się historie życia, miłości i marzeń każdego z uczestników tragicznego lotu. Ciała ofiar zaczęły się już rozkładać. Ich rodziny i bliscy nie myślą nawet o pogrzebach. Ich mężowie, matki, żony, dzieci są gdzieś daleko – w drodze do jakiegoś Doniecka w jakiejś Ukrainie.

Mamy do czynienia z trudną do opisania tragedią bliskich ofiar zestrzelonego samolotu. Cześć ich pamięci! Kondolencje rodzinom.

Mamy też jednak do czynienia z nieprawdopodobną wojną informacyjną i propagandową. Warta jest ona uważnego śledzenia. Malezyjski boeing 777 zaczął żyć drugim życiem zanim ugaszono jego szczątki i choćby wstępnie policzono ofiary.

niedziela, 20 lipca 2014

Gra Jaceniuka

Jaceniuk: "Rosjanie się doigrali". Fot. screenshot
Po wypowiedziach pana Arsenija Jaceniuka – premiera Ukrainy, w których odwołuje się on do takich sformułowań jak to, że „Rosjanie się doigrali” i innych, pełnych podskórnej nienawiści a zarazem satysfakcji z sytuacji, w którą udało się wpędzić sąsiada dzięki ofensywie medialnej po dramatycznej katastrofie malezyjskiego Boeinga powstaje pytanie, czy władze Ukrainy wykorzystują medialnie katastrofę, czy też wręcz w pewnym zakresie przekazu być może nawet w jakiś sposób „cieszą się” z katastrofy tego samolotu? Czy wyrażając współczucie i troskę, jednocześnie traktują ją, jako powód do „radości” z rozwoju sytuacji, w której znalazł się oskarżany o całe zło sąsiad? Nie ma, co ukrywać, dla Ukrainy w wymowie rosyjskiej winy – niezwykle wizerunkowo korzystnej!
Nie da się nawet wysłowić tego festiwalu buńczucznego cynizmu i nieskończonej hipokryzji, z którą pan premier Jaceniuk pozwala sobie winić Rosjan za te dramatyczne wydarzenia, a priori, oczywiście bez żadnych dowodów, które zostałyby potwierdzone przez niezależne międzynarodowe instytucje. Tymczasem to on jest osobiście współodpowiedzialny za te dramatyczne wydarzenia, albowiem to jego rząd nie zamknął przestrzeni powietrznej w rejonie, w którym – sam inicjuje działania wojenne – głośno i wyraźnie od dłuższego czasu anonsowane we wszystkich mediach!

piątek, 18 lipca 2014

Kto zestrzelił malezyjski samolot nad Ukrainą?

W czwartek na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa wojna domowa między wojskami  rządu kijowskiego a siłami samoobrony regionu Donbasu, rozbił się samolot Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na pokładzie maszyny znajdowało się 298 osób, wśród których było m.in.  27 Australijczyków. Nikt z nich nie przeżył katastrofy.

- Znajduję się około 80 kilometrów od Doniecka, na miejscu katastrofy samolotu. Przede mną szokujący obraz: dziesiątki zwęglonych ciał, kończyny. Fragmenty samolotu porozrzucało wokół prawie na kilometr. Udało mi się zobaczyć około 20 malezyjskich paszportów pasażerów. Wiele dokumentów, książki, które należały do pasażerów, nie uległy zniszczeniu. Świadczy to o tym, że nie cały samolot spłonął. – informuje z miejsca tragedii korespondent LiveNews Siemion Peron.

 Powstańcy, którzy kontrolują teren upadku maszyny w pobliżu wsi Grabowo, 10 km na północ od miasta Torez  poinformowali, że samolot pasażerski zestrzelił ukraiński samolot szturmowy Su-25. Następnie powstańcy zestrzelili Su-25. Świadkowie potwierdzili, że pilot zdążył się katapultować.

środa, 16 lipca 2014

Paryski debiut sydnejskiej Olivii

Olivia and Chopin's hands. Which is which? Fot.K.Urbaniak
„Olivia była super dzielna i pięknie zagrała. BRAWO!”. Nadawcą tej  krótkiej elektronicznej wiadomości był prof. Adam Wibrowski, wybitny polski pianista i pedagog, profesor paryskiego konserwatorium, prezes Chopin a Nohaut Association. Czekał na tę wiadomość sydnejski specjalista, dr Krzysztof Urbaniak, który kilka dni wczesniej pożegnał córkę na lotnisku w Sydney przed jej odlotem do Paryża.

Ale wróćmy do początku. Koniec czerwca to czas z utęsknieniem oczekiwany przez tysiące uczniów tak w Polsce jak i tutaj w Australii. Oznacza on bowiem upragnione wakacje. W Australii jest to jedynie dwutygodniowa przerwa semestralna. Szczególnie  niezbędna jednak dla maturzystów, którzy wkrótce zasiądą do swoich próbnych egzaminów.

Dla Olivii Urbaniak, jednej z tegorocznych maturzystek te wakacje z pewnością na długi czas zapiszą się w pamięci. Tuż po zakończeniu pierwszego półrocza w swojej szkole, szesnastoletnia Olivia, w towarzystwie mamy, dr Kamilli Urbaniak udała się w podróż do Europy. Pierwszym etapem był Paryż.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Koncert skrzypcowo-harfowy duetu Pauliny i Agaty Pospieszny w Ashfield

Polska Restauracja Kameralna w Ashfield wraz z grupą miłośników muzyki polskiej zaprasza na występ duetu skrzypcowo-harfowego Duo-Paulina & Agata Pospieszny, który przybył do Sydney na 12. Światowy Kongres Harfowy.

Koncert odbędzie się w sobotę, 19 lipca o godz. 18:00. W programie utwory m.in. Wieniawskiego, Chopina, Thomasa, Spohra.

 Po koncercie poczęstunek przygotowany przez Polską Restaurację Kameralną  i  spotkanie z artystkami. Adres:  73-75 Norton St. Ashfield.
Wstęp $20. Rezerwacja biletów: 9797 0692, [email protected] lub Joanna Fenik 04160 55 432.
Duet skrzypcowo-harfowy Paulina & Agata Pospieszny jest jednym z nielicznych tego typu stałych zespołów działających na polu muzyki klasycznej. Siostry współpracują od wielu lat, prezentując obecnie bogaty repertuar utworów oryginalnych jak i adaptowanych, na to jakże atrakcyjne połączenie instrumentów.

sobota, 12 lipca 2014

Drugi wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru w Australii

 Wieżowiec PDH obok popiersia australijskiej
 poetki Judith Wright w Canberze. Fot. L.Hermanowicz
Najmniejszy wieżowiec świata  czyli papierowy wieżowiec Partii Dobrego Humoru odwiedza coraz więcej miast na calym świecie. Rok temu powstał w Sydney. Teraz zdobył stolicę Australii - Canberrę. Bumerang Polski już od zeszłego roku promuje tę akcję uśmiechu na co dzień.      

Wesoły Wieżowc (Happy Skyscraper) w Canberze  umieścił niedawno Leszek Hermanowicz - polski artysta mieszkający w Australii. "Wieżowiec" odwiedził lodowisko w centrum miasta, był na deptaku (m.in. obok metalowej statuy barana - symbolu gospodarki australijskiej), został też sfotografowany obok popiersia australijskiej poetki Judith Wright.

Na wieżowcowej mapie świata Canberra wpisana jest przez inicjatora akcji humorystycznej - rysownika i  satyryka Szczepana Sadurskiego pod numerem 265.

Satyryczne rysunki Sadurskiego komentujące bierzace wydarzenia prezentujemy w prawej kolumnie na Bumerangu Polskim. 

środa, 9 lipca 2014

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" od jutra w sydnejskich kinach!

Film Andrzeja Wajdy o legendarnym przywódcy "Solidarności" Lechu Wałęsie - "Wałęsa.Człowiek z nadziei", który otwierał niedawno  II Festiwal Polskich Filmów w Australii wchodzi od jutra na ekrany sydnejskich kin.

 
Film został nakręcony przez Wajdę na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. W roli Wałęsy występuje Robert Więckiewicz.
 
Film będzie pokazywany codziennie od jutra  w Hoyts Cinema w Bankstown o godzinie 9:50 i 12:10, w Hoyts Cinema Westpoint w Blacktown o 16:20 i 21:20 oraz w Hoyts Cinema Paris w Moore Park o 10:30, 14:20 i  21:20. Film został sklasyfikowany przez australijską cenzurę w kategorii M (+15).

Wszystkim tym, którym czasy "Solidarności" i walki o wolną Polskę są bliskie gorąco polecamy.

Więcej informacji: www.walesa.com.au

wtorek, 8 lipca 2014

Polskie harfistki na Kongresie Harfowym w Sydney

Konsulat Generalny RP w Sydney informuje, że w dniach od 20 - 26 lipca odbędzie się 12 Światowy Kongres Harfowy w Sydney ( World Harp Congress 2014), w którym wystąpią polscy muzycy. 


Do koncertu " Focus on Youth" zakwalifikowały się dwie polskie harfistki: Klara Wośkowiak (studentka Royal Academy of Music in London) oraz Amelia Tokarska (uczennica klasy maturalnej w bielskiej szkole muzycznej). Klara Wośkowiak wystąpi 22 lipca w godzinach. 11.30 - 13.00, a Amelia Tokarska 25 lipca o tej samej porze z utworem "Bagatele" polskiej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej. Koncerty odbędą się w Garrison Church, Argyle & Lower Fort Street, Millers Point.
W ramach Kongresu w dniu 24 lipca o godzinie 12.00 w Four Seasons Hotel Residential Suite, zaprezentuje się również polski zespół Duo Pospieszny Paulina- skrzypce i Agata- harfa.

poniedziałek, 7 lipca 2014

Ukraina: Czy to początek czystek etnicznych?

Stanica Ługańska podczas bombardowania. Fot. AdNovum
To jest chyba najlepiej opracowana oszukańcza kampania w historii propagandy – mówi Daniel McAdams, dyrektor Instytutu Rona Paula  (Ron Paul Institute for Peace and Prosperity) na pytanie dziennikarza RT  czy zgadza się z prezydentem Poroszenko, że to nie cywile są celem operacji i że wojsko wyzwala wschód Ukrainy.

- Wszystko, co widziałem wskazywało na to, że kijowskie samoloty i wojsko dziesiątkują wioski. I myślę, że dla nikogo nie powinno to być zaskoczeniem, ponieważ nowy prezydent powiedział, że: "Będziemy atakować, i wyzwalać nasz kraj", a z drugiej strony członkowie jego administracji nazywali ludzi na wschodzie podludźmi, insektami i innymi wyzwiskami. Tak to przebiega, najpierw odczłowiecza się daną populację, a następnie wdraża kampanię działań etnicznych. Myślę, że to, co widzimy na wschodzie to początek kampanii czystek etnicznych. Jak dotąd, widzieliśmy, iż ponad 100 tysięcy ludzi uciekło do Rosji. (Zob. angielski orginal rozmowy: RT Op-Edge)
W ciągu ostatniej doby ukrainskie oddzialy specjalne zajęly Sławiansk i Kramatorsk oraz trzy inne miasta odwodu donieckiego , z których w sobotę wycofali się powstańcy. Nad bu­dyn­ka­mi rad miej­skich wiszą już flagi pań­stwo­we Ukrainy. Kramatorsk został opuszczony przez samoobronę ze względu na zagrożenie zbombardowania miasta przez kijowskie lotnictwo i przez to narażenia życia cywilów.

niedziela, 6 lipca 2014

Cała Polska czyta "Golgotę Picnic"

Scena ze spektaklu "Golgota Picnic".
Fot. materialy prasowe MaltaFestival
- Wystawmy "Golgotę Picnic" choćby w garażu! - apelują internauci, ludzie kultury, artyści i aktywiści, którzy nie pogodzili się z decyzją o odwołaniu jednego z najważniejszych spektakli tegorocznej poznańskiej Malty. Sytuacja wokół "Golgoty Picnic" pokazuje jak w soczewce krajobraz społecznych i politycznych napięć.

Spektakl "Golgota Picnic" argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii miał się odbyć w ramach poznańskiego Malta Festival pod koniec czerwca. Koalicja składająca się z arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, prezydenta Poznania, samorządowcy oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, prowadziła akcję pod hasłem "Stop bluźnierstwom i szyderstwom z męki Chrystusowej".

"Pseudosztuka, pełna obscenicznych scen, epatowania pornografią, pełna drwin z osoby Chrystusa i jego śmierci na krzyżu" – pisali o spektaklu "Golgota Picnic" politycy PiS do samego premiera Donalda Tuska.

sobota, 5 lipca 2014

Podróż do źródła: Rytuał ognia, którego nie widziałam...

 Pamiętam moje zaskoczenie, kiedy tuż na początku naszego pobytu w Canberze zobaczyłam dwa miejsca: Budynek Parlamentu i Ambasadę Aborygenów. Zdałam sobie wtedy sprawę, że historia Australii jest znacznie bardziej skompikowana niż prezentują ją pocztówkowe programy i strony internetowe. 


Jestem osobą zupełnie z zewnątrz i mam ten przywilej, że z żadną z tych opowieści jeszcze nie jestem związana. Rozstałam się już w większości z ciałem martyrologicznym polskim i nie mam zamiaru wkładać na siebie nowej historii jak sukienkę na jedną noc. Dlatego bedzie krótko i rzeczowo o tym, jak niesamowtym miejscem jest Australia nie ze tylko względu na plaże, słońce i kangury, ale dlatego, że stykają się i starają współistnieć tu dwa porządki rzeczywistości:  współczesna i natywna, mająca swój początek tysiące lat wstecz. 

piątek, 4 lipca 2014

Harcerskie wieści

Wakacje szkolne a wiec czas na odwiedziny rodzin, wyjazdy i spotkania oraz chwila zastanowienia jak minął ten ostatni okres szkolny a jak harcerski?
 
 Dość pracowicie minął nam ten okres. Gromady Skrzatów z  North Ryde i Marayong ciężko pracowały, aby podołać wymagania na „guzik kierowcy” i rozpoczęli prace na „guzik samolot".

Zuchy z North Ryde zdobyły sprawność „Gorala i góralki”, zabrały się one z entuzjazmem do pracy, aby wyglądać jak ludzie z gór, zrobili sobie piękne czapki i ciupagi, nauczyli się i śpiewali piosenkę „Za górami, za lasami” tańczyli tance zbójeckie i tak jak to tylko zuchy potrafią w zabawach i grach w magiczny sposób zmieniali się w owce, wilki, bace i juhasa. Naturalnie wilki chciały porywać owce, ale dzielni górale baca i juhasi ich zawsze obroniły.

czwartek, 3 lipca 2014

"The Economist" o Polsce: Drugi wiek Jagiellonów

O Polsce w "The Economist" Fot. screenprint
Prestiżowy brytyjski  tygodnik "The Economist" publikuje w  dodatku do najnowszego swego wydania cykl artykułów poświęconych Polsce. Główny tekst zatytułowany jest "Drugi wiek Jagiellonów".  Jego autorka zachwala Polskę, która jej zdaniem należy do sześciu największych krajów UE i jako jedyna nie uległa kryzysowi ekonomicznemu ostatnich lat.

 "Od czasów rządów królów epoki jagiellońskiej, gdy Polska rozciągała się od Bałtyku aż po Morze Czarne, kraj ten nie prosperował tak dobrze, nie był tak stabilny, zjednoczony i wpływowy, jak teraz" - napisała Vendeline von Bredow w „The Economist”.

środa, 2 lipca 2014

Wielka celebracja różnorodności językowej - fotoreportaż i video

Elżbieta Cesarska, Zbyszek Sobota i Gosia Vella- wyróżnieni
przez NSW Federation of Community Language Schools
liderzy szkół polonijnych . Fot.K.Bajkowski
Remembering and Celebrating the Anzac Spirit - to temat konkursu na krótki film i plakat  zorganizowanego dla dzieci i młodzieży ze szkół etnicznych w Nowej Południowej Walii. W minioną sobotę na uroczystej kolacji  w  Cypryjskim Klubie  w Stanmore z  udziałem premiera NSW Mike’a Baird’a odbylo się uroczyste wręczenie nagród laureatom a także przy tej okazji  wyróznień dla liderów szkół etnicznych. Również polonijnych. 
 
 W uroczystej dorocznej kolacji zorganizowanej przez Federację Szkół Etnicznych w NPW  uczestniczyło 430  reprezentantów szkół różnych narodowości i języków z terenu całego stanu. Wsród gości honorowych był  premier Nowej Południowej Walii Mike Baird oraz przedstawiciele władz stanowych i opozycji. Licznej grupie polskich nauczycieli oraz organizatorów polonijnego szkolnictwa towarzyszyła vicekonsul d/s polonijnych  Dorota Preda.

wtorek, 1 lipca 2014

Dokąd zmierzasz Ukraino?

Dni mijają, zawieszenie broni obowiązuje tylko w mediach, chociaż nie rosyjskich bo zabijanie przedstawicieli mediów z Rosji jakoś się zdarza, czas najwyższy zapytać – dokąd zmierzasz Ukraino? Zwłaszcza w kontekście demonstracji nacjonalistów w centrum Kijowa i innych miastach domagających się wydania i przeprowadzenia rozprawy z Rosjanami w Donbasie.

Sytuacja jest dla wszystkich stron konfliktu (a jak twierdzi strona ukraińską są co najmniej trzy) już bardzo niekomfortowa. Mówimy oczywiście o stronie politycznej konfliktu, albowiem spoglądając na jego wymiar społeczny mamy do czynienia już z kryzysem humanitarnym i zorganizowanym ludobójstwem Rosjan. Ten brak politycznego komfortu przejawia się w braku możliwych scenariuszy alternatywnych, powrót do status quo jest już niemożliwy. Wszelkie marzenia prezydenta Poroszenki o korytarzu, którym rzekomi rosyjscy najemnicy mieliby opuścić Ukrainę to jedynie zawoalowany sposób obrażania mieszkańców Donbasu, których narodowo-wyzwoleńczy trud jest bezprecedensowo deptany przez jego rząd, a ukraińska i zachodnia propaganda odmawiają im prawa do samostanowienia, które wcześniej przyznano Majdanowi. W tych realiach niestety wzajemne komunikowanie się musi się odbywać za pomocą karabinów, nie ma innej możliwości, zwłaszcza jeżeli własny rząd nazywa własnych obywateli terrorystami! Co ciekawe, to kłamstwo zachodniej propagandy jest beznamiętnie powielane, jednakże czy Amerykanie nazywali tak Konfederatów? W naszym kraju władza nazywała tak bojowników PPS, potem AK, ale była to władza narzucona z zewnątrz. Czy nie jest fenomenem ten dramat zakłamania ukraińskiego soft power?