polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

czwartek, 15 maja 2014

Wybory europejskie 2014: tym razem jest inaczej

Wybory europejskie, które odbędą się od 22 do 25 maja 2014, poprzez wybór 751 deputowanych, pozwolą obywatelom   28 państw Europy  zadecydować o kierunku, w którym będzie zmierzać Unia Europejska, przez najbliższe pięć lat. Polacy zamieszkali w Australii też  będą mogli w tym wyborze wziąć udział.

Kiedy zagłosować?

Każde państwo członkowskie ma własną ordynację wyborczą i samo decyduje, którego dnia jego obywatele pójdą do urn w trakcie czterodniowego okresu wyborczego w dniach 22-25 maja 2014 roku. Polacy wybiorą 51 reprezentantów w niedzielę, 25 maja. Wyniki z wszystkich 28 państw zostaną ogłoszone tego samego dnia, późnym wieczorem.

Ilu posłów zostanie wybranych?

Od momentu przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej w lipcu 2013 roku, w Parlamencie Europejskim zasiadało 766 posłów. Ich liczba zostanie zmniejszona i w związku z tym, w wyborach zagłosujemy na 751 deputowanych, reprezentujących ponad 500 milionów obywateli, pochodzących z 28 państw członkowskich. Dla poszczególnych państw, liczebność reprezentacji jest określona na mocy traktatów UE, w oparciu o „degresywną proporcjonalność”. Oznacza to, że państwa o większej liczbie ludności mają więcej posłów niż państwa mniej zaludnione, ale te ostatnie mają więcej posłów niż wynikałoby to ściśle z zasady proporcjonalności.

Dlaczego te wybory są inne?

Ponieważ Unia usiłuje uporać się z kryzysem gospodarczym, a przywódcy UE zastanawiają się, jaki kierunek obrać w przyszłości, są to najważniejsze, jak dotychczas, wybory europejskie.

Umożliwią one wyborcom nie tylko osądzenie działań podejmowanych przez przywódców UE w celu przezwyciężenia kryzysu w strefie euro i wyrażenie opinii na temat planów dotyczących ściślejszej integracji gospodarczej i politycznej, ale są to także pierwsze wybory po zdobyciu przez Parlament Europejski, na mocy Traktatu z Lizbony, nowych, ważnych uprawnień. Parlament Europejski otrzymuje większe niż kiedykolwiek wcześniej uprawnienia w kształtowaniu Europy. Dzięki pełnej władzy ustawodawczej rozciągającej się na ponad czterdzieści nowych obszarów, Parlament staje się rzeczywiście równoprawnym prawodawcą z Radą Ministrów, reprezentującą rządy państw członkowskich. Rolnictwo, bezpieczeństwo energetyczne, legalna imigracja, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, zdrowie publiczne i fundusze strukturalne, to tylko kilka obszarów, w których Parlament przejmuje pełną władzę. Jego decyzje będą miały coraz większy wpływ na  codzienne życie obywateli Europy.

Wybory do Europarlamentu w Australii

 Polacy przebywający w Australii mogą również brać udział w tych wyborach i decydować, kto ma reprezentować Polskę w Europarlamencie .

W okręgu konsularnym Sydney utworzono jedną obwodową komisję wyborczą o numerze 10, zarówno dla głosowania osobistego, jak i korespondencyjnego, która mieścić się będzie w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Sydney.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 25 maja 2014 r. w godzinach 7.00-21.00.

Warunkiem wzięcia udziału w wyborach w obwodach utworzonych za granicą jest zarejestrowanie się w spisie wyborców. Najszybciej mozna to zrobić  telefonicznie dzwoniąc, pod nr. tel. 02 9363 9816, 02 9327 8600.

Należy pamiętać, że prawo udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma każdy kto:

- kto jest obywatelem Polski,

- najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat, 

- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, 

- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym wyrokiem sądu oraz 

- nie został pozbawiony praw wyborczych  prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. 

Więcej informacji o głosowaniu w Australii do Europarlamentu:
Komunikat o wyborach do Parlamentu Europejskiego

 
Warto wiedzieć, że obwody głosowania utworzone za granicą, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy, dlatego  zagraniczny wyborca może oddać głos tylko na kandydatów startujących z tego właśnie okręgu. Zob: Kandydaci na Europosłów

Nie wiesz na kogo głosować?


W tym roku wybory do Europarlamentu ze wzgledu na znaczne rozszerzenie uprawnień europosłow na mocy Traktatu Lizbońskiego  jest  szczególnie ważne. Warto zatem zapoznać się z listami kandydatów .  Przeczytaj program poszczególnych partii i sprawdż  w krótkim teście, która partia najlepiej reprezentuje Twoje interesy a przede wsystkim Twojej rodziny zamieszkałej w Polsce. W jakim kierunku pójdzie Europa zalezeć też będzie od Ciebie.

Świadomą decyzję wyborczą pomoże Ci również podjąć serwis mamprawowiedziec.pl, gdzie możesz zapoznać się z kwestionariuszem poglądów kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego z listy polskiej, przygotowywanym w gronie ekspertów z ośrodków akademickich, think-tanków i wybranych organizacji pozarządowych.

Również możesz zapoznać się z informacjami o  komitetach wyborczymch, które utworzyły polskie partie startujace do Europalamentu, sondażami i spotami wyborczymi poszczególnych opcji politycznych:  ewybory.eu



Podczas nocy wyborczej 25 maja odwiedź www.elections-results2014.eu i zobacz, kto pokieruje Europą!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Leszek Sykulski: Jaka strategia dla Polski?
     Leszek Sykulski – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (w specjalności: geopolityka i geografia polityczna), historyk, nauczyciel akademicki, publicysta komentuje w na Podkaście Geopolitycznym  najnowszą sytuację miedzynarodową  w kontekście kryzysu ukraińskiego,  i negocjacji  USA z Rosją. Proponuje jaką rozsądną strategię powinna przyjąć Polska. 
    LUT-21 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->