polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 12 maja 2014

Nagrody Fundacji Kulturalnej Hm. Szupryczyńskiego

Fot. T.Koprowski
W sobotę 3 maja w Klubie Polskim w Ashfield podczas uroczystości z okazji 223 rocznicy Konstytucji 3 MAJA,  60-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW
oraz 25-lecia Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego  zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji .

 Dzieki Fundatorowi śp Witoldowi Szupryczyńskiemu, którego  oryginalny fundusz został powiększony o donację śp. Janiny Neronowicz,  Stowarzyszenia  Polskich Kombatantów,  oraz  corocznym dotacjom prywatnych osób  Fundacja  kontynuje  tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i krzewienia polskiej kultury i tradycji.  

 W obecności Honorowego Powiernika Fundacji Kulturalnej im.Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego Pana mgr.inż. Jerzego Moskały OAM  emerytowanego Prezesa Koła Akademików Polskich nagrody stypendialne na Rok 2014 zostały wręczone.

 Należy nadmienić  i wyrazić ogromne podziękowania Panu mgr. Inż. Jerzemu Moskale, który przez 24 lata niestrudzenie wraz z powiernikami z Polskiej Macierzy Szkolnej przygotowywał i prezentował nagrody , których prowadzenie obecnie pozostawił  młodszemu pokoleniu.   

Nagrody pieniężne otrzymali:

 
Monika Śmietanka z Casula,  Bartosz Dziubiński  z Georger Holl

Natalia Śmietanka z Casula,   Robert Kawa z Blair Athol,  Maia Bilyk z Telopea ,  Dominic Romanowski z Campsie

 

Oprócz tego każdy z nagrodzonych dostał w prezencie od BasI Meder, podróżniczki i fotografika, dwie książki, opisujace jej  podróż po 21 krajach Afryki pt.“Babcia w Afryce” i “Babcia w pustyni i puszczy .  Książki zawierają piękne zdjecia ilustrujące przyrodę i życie ludzi w Afryce.

 Nagrodzonych prezentowała Małgorzata Kwiatkowska vice-Prezes Akademików Polskich natomiast wręczenia nagród dokonała pani Barbara Konkołowicz Prezes Koła Akademików Polskich a w imieniu nagrodzonych podziękował Dominic Romanowski.

 Następnie ksiażki i dyplomy  dla najlepszych uczniów z polskich szkół sobotnich na poziomie podstawowym wręczyła Barbara Potaczała powiernik Fundacji

 
Nagrody te otrzymali:

 Ela Stevens - Szkoła Polska w Ashfield,

Tomasz Kawa - Szkoła Polska w Liverpool,

Alexander Leitner  - Szkoła Polska w Marayong, 

David Wawrzuta -  Szkoła Polska w Newcastle,

Ivo Urbańczyk - Szkoła Polska w North Ryde,

Natalia Krawiec - Szkoła Polska w Randwick,  

Jessica Makuch -  Szkoła Polska w Wollongong

 
Łaczna suma nagród w ciągu 26 lat wynosi  $46,350 dollarow dla 147 osób.

W Imieniu powierników Fundacji dziękujemy za finansowe wsparcie wszystkim  ofiarodawcom, a w szczególności pani Natalii Kułakowskiej, która przez wiele lat wspierała Fundację.

 Dziękujemy  młodzieży, rodzicom, wszystkim nauczycielom, wychowawcom,  harcerstwu i zespołom za wieloletnią pracę w nauczaniu  języka polskiego i przekazywanie wartości  polskiej kultury i tradycji.

 Dziekujemy  wszystkim polskim medium:  Exspress  Wieczorny, Tygodnik Polski, Puls Polonii, Bumerang Polski,  Radio Sydney , Radio SBS ;  Radio 2000 za ogłaszanie konkursu.

 Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.

 
W Imieniu powierników Fundacji

Elżbieta Cesarski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy