polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

czwartek, 13 lutego 2014

Wolność mediów: Polska ma powody do dumy

Wolność mediów na świecie w ocenie Reporterów bez Granic. Fot. rsf.org
Polska zajęła 19 miejsce w najnowszym  rankingu Reporterów bez Granic określającym poziom wolności mediów w poszczególnych krajach. Rosja uplasowała się na 148, a gwałtowny spadek dotknął USA. Australia zajęła 28 miejsce ze spadkiem w ciągu roku o dwa miejsca. Autorzy szczególnie krytykują sytuację na Węgrzech podkreślając, że rząd wprowadza "reformy zabijające swobody". 

 Ogólny wniosek z lektury raportu brzmi: na całym świecie obniżył się poziom wolności mediów. Spadek ten jest jednak niewielki. Jednocześnie uwagę zwraca stosunkowo niskie miejsce USA i sytuacja na Węgrzech.


USA znalazły się tuż za Rumunią na 46. pozycji w rankingu Reporterów bez Granic, o 13 miejsc niżej niż w roku poprzednim. Przyczynił się do tego wyrok skazujący na 35 lat więzienia Bradleya Manninga, który dostarczył informacje portalowi Wikileaks, oraz obława na Edwarda Snowdena.

Węgry nieustannie spadają w rankingu, odkąd w 2010 roku do władzy doszedł premier Viktor Orban. Wówczas plasowały się na 23. pozycji, obecnie na 64. miejscu.

Polska poprawiła swój wynik przesuwając się z 22. miejsca w ub. roku na 19.
Jak pisze Gazeta Wyborcza w latach 2002-2004 Polska zajmowała odpowiednio 29., 33. i 32. miejsce w rankingu. W 2005 r. spadła jednak na 53. miejsce. Obecnie po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dwudziestce krajów cieszących się swobodą medialnej ekspresji.

W tegorocznym raporcie Reporterów bez Granic na temat wolności mediów najlepiej wypadła Finlandia, za nią znalazły się Holandia i Norwegia.
 Najbardziej niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy okazała się Syria, która znalazła się na 177. miejscu listy. Ostatnie pozycje zajmują kraje, gdzie wolność prasy nie istnieje: Turkmenistan, Korea Płn. i Erytrea.
 Indeks wolności mediów objął 180 krajów.
kb/BumerangMedia/Wirtualna Polska/TVN24/Gazeta.pl/Reporters Without Borders

Cały raport: World Press Freedom Index 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy