polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 20 lutego 2014

Krwawe zamieszki na Ukrainie. Początek wojny domowej?

Plonie Majdan Niepodległości - centralny plac Kijowa, gdzie
rozgrywa się konflikt. Fot. YouTube screen 

Konflikt na Ukrainie przybiera na sile. We wtorek wybuchły gwałtowne zamieszki w centrum Kijowa. Są zabici i ranni. Na wy­da­rze­nia w stolicy Ukrainy świat re­agu­je de­kla­ra­cja­mi i we­zwa­nia­mi do ustą­pie­nia prze­mo­cy, na­to­miast pre­zy­dent Ja­nu­ko­wycz ape­lu­je do li­de­rów opo­zy­cji do okre­śle­nia, czy stoją po stro­nie ra­dy­ka­łów.
Po rozmowach Janukowycza z przywódcami rebelii i ogłoszeniu przez strony rozejmu rano w czwartek wybuchły nowe walki. Kolejne śmiertelne ofiary po stronie demonstrantów i milicji.  Demonstranci wyparli z części Majdanu Niepodległości siły ukraińskiego MSW, które wcześniej zajmowały duży fragment placu. Kilkudziesięciu funkcjonaruszy zostało wziętych do niewoli. Padają strzały z ostrej amunicji. Liczba ofiar  śmiertelnych przekroczyła 100.   Materiał aktualizowany 

Zobacz jak minął czwartek: TVN24 NA ŻYWO
 
Starcia zaczęły się we wtorek rano i trwały też późnym wieczorem. Milicja i oddziały specjalne Berkut po wyparciu protestujących z dzielnicy rządowej w godzinach wieczornych przypuściły szturm na Majdan Niepodległości, gdzie od listopada ub.r.znajduje się miasteczko namiotowe przeciwników rządu. Na demonstrantów ruszył transporter opancerzony, jednak został podpalony przez demonstrantów.


Z po­wo­du starć po­mię­dzy pro­te­stu­ją­cy­mi na Maj­da­nie Nie­pod­le­gło­ści a od­dzia­ła­mi Ber­ku­tu zgi­nę­ło już ponad 26 osób. Ranni li­cze­ni są w set­kach osób. Wła­dze w każ­dej chwi­li mogą wpro­wa­dzić woj­sko na ulice, a eks­per­ci mówią o po­cząt­kach wojny do­mo­wej.

Goraco jest równiez we Lwowie. Od wtorku wieczorem demonstra
nci zajęli we Lwowie m.in. budynek administracji obwodowej i delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Ostatniej nocy podczas zajść zostało tam poszkodowanych ponad 30 osób.
 
Na wy­da­rze­nia w Ki­jo­wie świat re­agu­je de­kla­ra­cja­mi i we­zwa­nia­mi do ustą­pie­nia prze­mo­cy, na­to­miast pre­zy­dent Ja­nu­ko­wycz ape­lu­je do li­de­rów opo­zy­cji do okre­śle­nia, czy stoją po stro­nie ra­dy­ka­łów.
 
Naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove wezwał władze Ukrainy, by nie uciekały się do użycia armii przeciwko narodowi. Przed użyciem wojska ostrzegł też Kijów amerykański Pentagon.
Prezydent USA Barack Obama ostrzegł przed konsekwencjami, jakie może mieć dalsza eskalacja przemocy na Ukrainie. Dodał, że ukraińskie wojsko nie powinno interweniować. wg niego to do cywilów należy rozwiązanie konfliktu.
 
Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec zgodnie wyrazili ubolewanie z powodu wydarzeń na kijowskim Majdanie.Jak poinformowały służby prasowe Kremla - Władimir Putin i Angela Merkel rozmawiali telefonicznie, wymieniając się opinią na temat zaostrzenia się sytuacji na Ukrainie. Putin i Merkel zgodzili się, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań stabilizujących sytuację na Ukrainie. Prezydent Rosji wyraził opinię, że zachodni politycy powinni zrezygnować z oskarżeń wobec władz w Kijowie.
 
Polska z uwagą i niepokojem patrzy na wydarzenia u wschodniego sąsiada.  Premier Donald Tusk przewiduje, że w wyniku eskalacji konfliktu na Ukrainie Polska może spodziewać się fali uchodźców z tego kraju.
 - W scenariuszach, które opracowały nasze służby i które przedstawiałem w Europie jest też taki, który zakłada wojnę domową na Ukrainie. To, co się dzieje obecnie to jeszcze nie jest wojna, ale w każdej chwili może się to zmienić w starcia, których nikt nie będzie w stanie kontrolować. Zależy mi na tym, aby Polska i inni sąsiedzi byli przygotowani nie tylko na falę uchodźców, ale także tych, którzy potrzebują pomocy - powiedział w TVN w programie "Kropka nad i" Donald Tusk.
 
Tymczasem szef MSZ Radosław Sikorski, na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, udał się w środę do Kijowa. Będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i szefem ukraińskiej dyplomacji.
kb/TVN24/TVPInfo
 
Zobacz:  NA ŻYWO - Krwawe zamieszki na Ukrainie.
               NA ZYWO - TVN24
               Espreso TV - LIVE

YouTube - Ukrainian Revolution:
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy