polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 15 stycznia 2014

Zanim rozpocznie się nowy rok szkolny...

Wyróżnieni uczniowie kl. 11 języka polskiego wraz z nauczycielką Marianną Łacek
(od lewej) Magda Woźniak, Maciej Grochowski, Agatha Elep, Marysia Guse. Fot.Marco Man
Minęły już emocje  związane z wynikami maturalnymi, skończyły się Święta, złożono sobie życzenia Noworoczne. Młodzież w dalszym ciągu cieszy się jeszcze wakacjami szkolnymi, ale myśli wszystkich coraz częściej biegną w stronę zbliżającego się roku szkolnego. Zanim to nastąpi, wróćmy jeszcze na chwilę do początku grudnia, kiedy to uroczyście celebrowano zakończenie roku szkolnego 2013.

Klasę 12 języka polskiego w Ashfield pożegnaliśmy w końcu września, parę tygodni przed ich egzaminami maturalnymi. Zdali je doskonale, uzyskując wyniki  ‘band 6’  (90 – 100%) oraz ‘band 5’ (80 – 90 %). W sobotę, 7 grudnia odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas młodszych, to znaczy klas 7 – 11. W uroczystości oprócz uczniów i nauczycieli wzięli także udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni honorowi goście.

Jednym z zaproszonych gości był  Mr Albert Vella, od kilku lat wybierany prezesem Federacji Szkół Etnicznych. Pan Vella jest osobą szczególnie bliską nam, Polakom. Inżynier elektryk z wykształcenia, swoją pasję szkolnictwa sobotniego zawdzięcza żonie Gosi, znanej i cenionej nauczycielce. Jest jednym z założycieli Polskiej Szkoły Sobotniej w Randwick. W swoim przemówieniu adresowanym do wszystkich czterech grup językowych,  pan Vella kilkakrotnie nawiązywał jednak do języka polskiego. (Tłumaczenia fragmentów przemówienia wygłoszonego w j. angielskim dokonała M. Łacek)

„... W latach 50., kiedy moi rodzice przyjechali do Australii, mówił Pan Vella, nikt nie zachęcał do uczenia się języka. Wydawało się, że nie ma takiej potrzeby. Po co komu znajomość greckiego, włoskiego, maltańskiego czy polskiego?. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda teraz. Zaczęto doceniać znajomość języków na uniwersytetach i w zakładach pracy. Australijczycy otrzymali możliwość, aby ich dzieci uczyły się języków kraju pochodzenia swoich rodziców. Powstały szkoły języków, takie jak ta w Ashfield, która działa już od 35. lat, oferując obecnie 4 języki – grecki, hiszpański, polski i chiński. Zachęcam was wszystkich do praktycznego używania waszego języka w domu. Samo mówienie jednak nie wystarczy. Uczenie się języka, to zdobywanie coraz większej biegłości w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu... W tym może pomóc sobotnia szkoła. Dwie godziny uczenia się tygodniowo, nie jest jednak wystarczające. Aby uzyskać najlepsze efekty, trzeba połączyć wysiłki szkoły i domu.

Jest to możliwe, chociaż z całą pewnością trudniejsze w sytuacji takiej rodziny jak moja, kontynuował Pan Vella. Pomimo, że tylko moja żona jest Polką, obydwaj synowie mówią biegle po polsku. Ja komunikuję się z nimi po angielsku, ale zachęcam ich do uczenia się polskiego. Od początku  uczęszczali do polskiej szkoły. Starszy, dwa lata temu zdawał maturę uzyskując doskonały wynik. Z polskiego otrzymał trzecie miejsce w NSW. Dopomogło mu to w dostaniu się na studia prawnicze. Młodszy syn także zdawał maturę w tym roku, mamy nadzieję, że i on z polskiego otrzyma pozytywny wynik (teraz już wiadomo, że Thomas Vella także uzyskał z j. polskiego ‘band 6’ – przyp. MŁ). Obydwaj wykorzystują swoją znajomość języka polskiego podróżując po Europie i w Polsce. Dało im to nawet możliwość wizyty w szkole, gdzie mogli rozmawiać ze swoimi polskimi rówieśnikami na na wiele tematów a w szczególności odpowiadać na pytania dotyczące życia w Australii...

Bądźcie dumni, że znacie język waszych przodków, zwrócił się Pan Vella do młodzieży. Używajcie tego języka gdzie tylko jest to możliwe. Język nieużywany może łatwo ulec zapomnieniu. Pokażcie, że jesteście lepsi, bardziej wartościowi od wielu waszych rówieśników. Znajomość dodatkowego języka, jest jak dodatkowe okno otwarte na świat. Różnorodność języków i kultur jest tym, co czyni  Australię takim niezwykłym miejscem na świecie...”
Serdeczne przemówienie Pana Alberta, cenionego fachowca w swoim zawodzie, wielkiego społecznika oraz troskliwego, rozsądnego ojca, spotkało się z ogromnym aplauzem słuchaczy.

Potem nastąpiła ceremonia wręczenia dyplomów i wyróżnień. Otrzymali je najlepsi oraz najpracowitsi uczniowie poszczególnych klas w każdym z języków. Z klasy 11 języka polskiego pierwsze miejsce zdobył Maciej Grochowski. Tuż za nim, na drugim miejscu uplasowali się Agatha Elep i James Adams  Miejsce trzecie przypadło Magdalenie Woźniak. Największy postęp w opanowaniu języka  (szczególnie w pisaniu) uzyskali Marysia i Michał Guse. Serdecznie im wszystkim gratulujemy!

Pragnę przypomnieć, że lekcje języka polskiego w Saturday School of Community Languages rozpoczynają się w sobotę 8 lutego.
W związku z zaostrzonymi przepisami, tylko przez pierwsze dwa tygodnie trwają jeszcze zapisy nowych uczniów do klas 7 – 11. W wyjątkowym przypadku także do klasy12.  W tym celu należy wypełnić formularz – ‘Enrollment Form’, dostępny w internecie (Google: Saturday School of Community Languages), w sekretariacie dziennej szkoły, do której uczeń chodzi, albo w jednej ze szkół sobotnich, w sobotę 8 lutego. Wcześniej można otrzymać formularz drogą pocztową, kontaktując się telefonicznie lub emailowo z nauczycielką:
Marianna Łacek tel. (02) 9798 8690 email:  [email protected]

Pragnę nadmienić, że nauka języka polskiego w SSCL jest całkowicie bezpłatna.
Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy