polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 12 stycznia 2014

Ruszył 22.Final WOŚP. "Na ratunek" dzieciom i seniorom

Serduszko WOŚP na Pałacu Prezydenckim. Fot.prezydent.pl
120 tys. wolontariuszy, 1800 sztabów, w tym 51 poza granicami Polski i czerwone serduszka na niemal każdej kurtce czy płaszczu. To znak, że dziś rusza 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka gra, by zebrać pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i oddziałów geriatrycznych.

Hasło 22. Finału WOŚP to: "Na ratunek". Jak co roku, w całym kraju odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, m.in. koncerty, w tym roku będzie ich ponad 700, a także biegi "Policz się z cukrzycą".

Już w sobotę na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie pojawiła się okolicznościową iluminacja z serduszkiem orkiestry, która będzie wyświetlana do poniedziałkowego świtu. W niedzielę o godz. 13.30 rozpocznie się koncert przed Pałacem Kultury i Nauki, który potrwa do godz. 22. O godz. 20, jak co roku, zorganizowany zostanie pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".


 Oprócz 120 tys. wolontariuszy, którzy będą zbierać pieniądze do puszek z charakterystycznym czerwonym serduszkiem, fundusze spłyną także dzięki trwającym charytatywnym licytacjom. Wśród ponad 10 tys. aukcji internetowych można wylicytować m.in. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni. Można też licytować przedmioty podarowane przez polityków, artystów i sportowców.

  Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.
 
W tym roku Fundacja po raz drugi będzie zbierać także pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja WOŚP wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

- To Jurek Owsiak jest autorem pomysłu, by fundacja nie zbierała pieniędzy tylko dla dzieci, ale także dla osób w wieku podeszłym - przypomniał prof. Bohdan Naruszewski wiceprezes zarządu Fundacji WOŚP w programie TVN "Fakty po Faktach". Wyjaśnił, że powodem jest starzenie się społeczeństwa. - Po 22 latach zmieniła się demografia. Gdy zaczynaliśmy grać, średni oczekiwany czas życia nie osiągał 70 lat, a dzisiaj jest to 80 lat - stwierdził. - To nie jest tak, że Wielka Orkiestra zastępuje ministra zdrowia. Ludzie po prostu wiedzą, że muszą zadbać o jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Z takimi samymi zjawiskami mamy do czynienia i w USA i we Francji - dodał wiceprezes WOŚP.

   Prof. Naruszewski odniósł się także do krytyki pod adresem szefa WOŚP. - Jeśli ktoś krytykuje Jurka Owsiaka, to musi się zastanowić, co przez te 22 lata Jurek zrobił. Na krytykę można odpowiadać tylko dokonaniami i liczbami. Jeśli przez 22 lata udało się kupić 27,5 tys. urządzeń, które trafiły do ponad 600 szpitali w Polsce za sumę ponad 550 mln złotych, to takich rzeczy nie osiąga się bez zaufania innych - tłumaczył. Rok temu WOŚP zebrała ponad 50,6 mln zł.

Na argumenty, że finał WOŚP to "show, który można byłoby zrobić taniej", odpowiedział: "A ktoś próbował to zrobić taniej, bez show?". Zaznaczył przy tym, że Orkiestra nigdy nie krytykowała, ani nie krytykuje żadnych innych organizacji charytatywnych i pozarządowych. - Namawiamy wszystkich: jeśli nie chcą brać udziału w tegorocznym finale czy następnych, to niech nie przeszkadzają - zwrócił się do krytyków. 
TVN24 

Oficjalna strona WOŚP  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy