Serduszko WOŚP na Pałacu Prezydenckim. Fot.prezydent.pl |
Hasło 22. Finału WOŚP to: "Na ratunek". Jak co roku, w całym kraju odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, m.in. koncerty, w tym roku będzie ich ponad 700, a także biegi "Policz się z cukrzycą".
Już w sobotę na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie pojawiła się okolicznościową iluminacja z serduszkiem orkiestry, która będzie wyświetlana do poniedziałkowego świtu. W niedzielę o godz. 13.30 rozpocznie się koncert przed Pałacem Kultury i Nauki, który potrwa do godz. 22. O godz. 20, jak co roku, zorganizowany zostanie pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".
Oprócz 120 tys. wolontariuszy, którzy będą zbierać pieniądze do puszek z charakterystycznym czerwonym serduszkiem, fundusze spłyną także dzięki trwającym charytatywnym licytacjom. Wśród ponad 10 tys. aukcji internetowych można wylicytować m.in. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni. Można też licytować przedmioty podarowane przez polityków, artystów i sportowców.
Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.
W tym roku Fundacja po raz drugi będzie zbierać także pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja WOŚP wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.
- To Jurek Owsiak jest autorem pomysłu, by fundacja nie zbierała pieniędzy tylko dla dzieci, ale także dla osób w wieku podeszłym - przypomniał prof. Bohdan Naruszewski wiceprezes zarządu Fundacji WOŚP w programie TVN "Fakty po Faktach". Wyjaśnił, że powodem jest starzenie się społeczeństwa. - Po 22 latach zmieniła się demografia. Gdy zaczynaliśmy grać, średni oczekiwany czas życia nie osiągał 70 lat, a dzisiaj jest to 80 lat - stwierdził. - To nie jest tak, że Wielka Orkiestra zastępuje ministra zdrowia. Ludzie po prostu wiedzą, że muszą zadbać o jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Z takimi samymi zjawiskami mamy do czynienia i w USA i we Francji - dodał wiceprezes WOŚP.
Prof. Naruszewski odniósł się także do krytyki pod adresem szefa WOŚP. - Jeśli ktoś krytykuje Jurka Owsiaka, to musi się zastanowić, co przez te 22 lata Jurek zrobił. Na krytykę można odpowiadać tylko dokonaniami i liczbami. Jeśli przez 22 lata udało się kupić 27,5 tys. urządzeń, które trafiły do ponad 600 szpitali w Polsce za sumę ponad 550 mln złotych, to takich rzeczy nie osiąga się bez zaufania innych - tłumaczył. Rok temu WOŚP zebrała ponad 50,6 mln zł.
Na argumenty, że finał WOŚP to "show, który można byłoby zrobić taniej", odpowiedział: "A ktoś próbował to zrobić taniej, bez show?". Zaznaczył przy tym, że Orkiestra nigdy nie krytykowała, ani nie krytykuje żadnych innych organizacji charytatywnych i pozarządowych. - Namawiamy wszystkich: jeśli nie chcą brać udziału w tegorocznym finale czy następnych, to niech nie przeszkadzają - zwrócił się do krytyków.
TVN24
Oficjalna strona WOŚP
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy