polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 29 grudnia 2013

Joe Chal: Australia to najbardziej wielokulturowy kraj!

 Australia jest jednym z najbardziej wielokulturowych krajów na świecie, ale umiejętności i kwalifikacje wielu przybyłych a szukających swojej drugiej ojczyzny zostały zmarnowane co mocno doświadczyli miedzy innymi polscy emigranci.

Raporty czy statystyki pokazują, że większość migrantów australijskich pochodzi z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Chin.
Eksperci jednak mówi, że Australia jest w grupie najbardziej wielokulturowych krajów na świecie, przed Szwajcaria i za liderem w tej tabeli, Luksemburgiem.
Zgodnie z polityka imigracyjna wykwalifikowani imigranci stanowią 62 % wszystkich przyjazdów przesiedleńczych.

Przeprowadzono badania naukowe na Uniwersytecie w Canberze z których wynika, że migranci stanowią czwartą ludności Australii.

W porównaniu do średniej podanej przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ) imigracja ekonomiczna stanowi 11%, w porównaniu z innymi krajami, to jest prawie dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych i ponad dwukrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii.
Uchodźcy polityczni z którymi Australia ma największy problem i ponosi największe koszty z roku na rok wzrastają i ograniczone są do 8 % imigrantów. Jest to wskaźnik maksymalny i ustalony dla australijskiego programu humanitarnego .
Liczby mówią, że uchodźcy stanowią jedynie 10 na 10000 ludzi mieszkających w Australii.
Inne kraje podejmują więcej uchodźców, dla przykładu podam, że Szwecja była w stanie przyjąć 87 uchodźców na 10.000 statystycznych mieszkańców.

Raporty mówią, że większość imigrantów posiada wysokie wykształcenie, pokrywające się z rodowitymi mieszkańcami a nawet wyższe.
38 % absolwentów szkół wyższych z krajów nie angielskojęzycznych i nie mówiących tym językiem pracuje na niskich lub średnich etatach robotników wykwalifikowanych.
Najczęstsze powody, które doświadczają imigranci to: brak doświadczenia australijskiego, trudności językowe, brak kontaktów i sieci lokalnych a następnie: nieuznawanie dyplomów i kwalifikacji o umiejętnościach z ich dawnej ojczyzny”.

Gdy się rozmawia z nowymi przybyszami do Australii to większość migrantów wyraża zadowolenie, że są częścią lokalnej społeczności.

Joe Chal
___________________________

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez Urząd Emigracyjny Australii, badania naukowe z UC ze źródeł i doświadczeń własnych.

Joe Chal - prezes Polsko-Australijskiej Fundacji im. Joe Chala na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy