polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 22 listopada 2013

Uroczystości niepodległościowe w Ashfield i Krzyże Zasługi

Odznaczeni Krzyżami Zasługi RP z wicekonsul Kamilą Kruszką. Fot.B.Filip
Prezydent RP Bronislaw Komorowski przyznał 16-tu polskim kombatantom zamieszkałym w Australii Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Odznaczenia wręczyła podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości wicekonsul  RP w Sydney, Kamila Kruszka. Według ustawy z 1992, Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Polski spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść krajowi i jej obywatelom. Przebieg uroczystości, ktore odbyły się w Ashfield relacjonuje Elżbieta Cesarska.
W historii Polski, tak się składa - był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka:
by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości

 Według tradycji uroczystość z okazji 11 Listopada rozpoczęla się w niedzielę 10 listopada w Klubie Polskim w Ashfield -  poprzedzona Mszą Świętą w kościele Św. Wincentego celebrowaną przez Ks. Tadeusza Przybylaka TCHr z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli konsulatu i przedstawicieli organizacji polonijnych.

95 rocznica uzyskania przez Polskę Niepodleglości  odbyła się tak jak zwykle po egidą Federacji Organizacji Polskich w NPW. Po wniesieniu sztandarów i odśpiewaniu hymnów – polskiego i australijskiego, Prezes Federacji, pan Jerzy Krajewski powitał przybyłych gości.

Pani Konsul Kamila Kruszka wygłosiła krótkie przemówienie nawiązując do historii 11 listopada z 1918 roku gdzie Polska odzyskała niepodległość  po 123 latach niewoli.

Pan Jan Klita z Naszej Polonii z kolei podkreślił ważność historyczną uzyskanej niepodległości przez Polskę, heroiczne walki zapisane w kartach historii,  o których nie wolno nam zapomnieć i naszą powinnością jest przekazywanie następnym pokoleniom.

Pani Julie Ankiewicz w swoim wystąpieniu przypomniała o 100- letniej rocznicy  “Anzac Day” która bedzie obchodzona w roku 2014.  Zaprosiła  już na wspólne obchody z udziałem Polskich Weteranów .

Na zakończenie części oficjalnej Pani Konsul Kamila Kruszka w asyście prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantow SPK Nr 1 pana Mieczysława Swata wręczyła Krzyże Zasługi za wybitne zaslugi położone dla realizacji celów Stowarzyszenia.

Złote Krzyże Zasługi otrzymali:

 
Mieczysław Swat – Przezes SPK wieloletni dzialacz dla SPK i Polonii juz poraz drugi.

Józef Kozłowski – żolnierz 1939 roku i wieloletni członek i skarbnik SPK

Bronislaw Kowalczyk – żolnierz 1939 I Diwizji Gen. Maczka

Zygmunt Janikowski – wieloletni od 1948 czlonek SPK i działacz SPK

Jan T. Knopek - wieloletni członek SPK

Alojzy Szaladziński – żołnierz 1939 roku i wieloletni działacz społeczny

 

Srebne Krzyże Zasługi otrzymali:

 
Julie Ankiewicz córka żołnierza, śp. Stefana Ankiewicza, który również walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino a po wojnie zamieszkal w Australii. 

Barbara Pyrzakowska – żołnierz z 1939 roku w Korpusie sanitarnym i w szeregach  Armii Krajowej. Po wojnie po przyjedzie do Australii właczyła się do SPK i pełnila funkcję sekretarza przez szereg lat.

Pani Barbara w październiku ukończyła 100 lat  - z tej okazji z calęgo serca życzymy jej dalszych pomyślnych  w zdrowiu lat.

 
Stanislaw Biega – żołnierz II Korpusu

Jan Guzowski – żołnierz 1939 roku na froncie

Lech Gade – żołnierz Armii Krajowej  byly sekretarz SPK

Jerzy Starzyk – żołnierz II Korpusu przeszedł przez Syberie do Libi.

Roman Kokoszka – czlonek  Zarzadu  SPK pełniący funkcje drugiego sekretarza

Jan Ochala – członek zarządu SPK  na stanowisku podchorażego

Aleksander B. Zieliński – wieloletni członek Zarządu SPK na stanowisku Chorażego.


W części artystycznej obejrzeliśmy program słowno-muzyczny specjalnie przygotowany na tą okazję przez polskie szkoły w Ashfield, Randwick i North Ryde. Nauka w polskich szkolach nie tylko obejmuje naukę jezyka polskiego ale również przekazywanie naszej 1000-letniej  kultury i tradycji. Z przyjemnościa i łezką w oku słuchaliśmy patriotycznych wierszy i pieśni.

Piękno narodowych polskich tańców w barwnych regionalnych kostiumach podziwialiśmy  w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Kujawy” w tańcach -  Klepanka w wykonaniu najmłodszych tancerzy, Polkę OJ w wykonaniu grupy średniej i na zakończenie Żywiec Mieszczański  przepięknie zatańczny przez najstarszą grupę Kujaw.

A na koniec, tak wam powiem,
Kto Polak, ten mi przyzna,

Najważniejsze dla mnie słowa te:
Bóg, Honor, Ojczyzna!


Elżbieta Cesarska

Fotoreportaż Bogumiły Filip:











 
 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy