polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 7 listopada 2013

Konkurs dziennikarski Bumeranga Polskiego dla dzieci i młodzieży

Fot. FreeDigitalPhotos
Redakcja Bumeranga Polskiego  zaprasza młodzież polonijną oraz starsze dzieci  z całej Australii do wzięcia udziału w konkursie dziennikarskim pt. "Świat wokół nas". Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie w języku polskim  wiadomości lub  reportażu z wydarzenia, ktorego było się świadkiem.  Może to być wydarzenie szkolne, koncert, impreza sportowa, podróż lub zupełnie coś innego , co warte jest opisania.

 Prace należy przesłać do dnia 30 listopada do redakcji  Bumeranga Polskiego w formie docx na adres:  [email protected] . Do tekstu mogą być zalączone max. trzy  zdjęcia autorstwa uczestnika konkursu  ilustrujące opisywane wydarzenie.  Należy podać  imię, nazwisko  oraz dane kontaktowe opiekuna lub nauczyciela prowadzącego.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi  8 grudnia. Najlepsze prace będą opublikowane na stronach internetowych Bumeranga Polskiego www.bumerangmedia.com .  Zwyciezca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną i  ofertę zostania członkiem Redakcji BP.

Formy prac konkursowych:
W konkursie proponujemy dwie formy prac :  pierwsza z gatunku dziennikarstwa informacyjnego (wiadomość), druga, bardziej zaawansowana z gatunku dziennikarstwa publicystycznego (reportaż).


Co to jest wiadomość?
Jest to podstawowa wypowiedż dziennikarska  zawiadamiająca o  aktualnych zdarzeniach lub stanach rzeczy, ale pozbawioną komentarza.  Wiadomość  tworzymy  zgodnie z zasadą „odwróconej piramidy” tzn.  na początku muszą znaleźć się informacje najbardziej istotne, czyli  tzw. lead. Powinien on odpowiadać na zasadnicze pytania i być kwintesencją całości. W rozwinięciu podajemy pozostałe informacje i również tutaj zachowujemy kolejność od faktów najważniejszych do mniej ważnych.  Wiadomosć prasowa powinna odpowiadać na następujące pytania: kto? co? gdzie? kiedy? jak? dlaczego? z jakim skutkiem?

Konstrukcja wiadomości:
1. Tytuł – stanowi zapowiedź tego, o czym będzie informacja. Ma przyciągać uwagę i być atrakcyjny. Głośne tytuły są na ogół cytatem, parafrazą lub zawierają językowy żart (np. „Człowiek pogryzł psa”). Podstawową funkcją tytułu jest zwrócenie uwagi.  Pamiętaj, że dobry tytuł działa jak plakat.

2. Lead (lid) – stanowi streszczenie całego  komunikatu. Po przeczytaniu lidu odbiorca powinien być zorientowany w temacie i mieć już ogólną wiedzę na opisywany temat. Jest wiele rodzajow leadów . Może być on opisowy, streszczający, hasłowy , anegdotyczny lub zawierający cytaty.
3. Rozwinięcie - zawiera rozbudowane informacje przekazane wcześniej w lidzie. Najważniejsze treści umieszcza się na początku, dalej natomiast pisze się o rzeczach nieco mniej istotnych.
 
4. Data i nazwisko autora tekstu oraz dane kontaktowe .

Tworząc wiadomość  weź pod uwagę do kogo ma trafić:  do  agencji prasowej, gazety lokalnej, pisma młodzieżowego, czy do portalu internetowego, ktorego odbiorcą są Polacy zamieszkali w Australii?

Tekst wiadomości nie powinien przekraczać 400 słów.

Co to jest reportaż?
Jednym z bardziej zaawansowanych  gatunków twórczosci dziennikarskiej jest reportaż . To rodzaj sprawozdania, relacja z jakichś wypadków, których uczestnikiem był autor. Może wydawać się podobny do zwyczajnego opowiadania, lecz zawsze opiera się na bezpośrednio zebranych przez autora, autentycznych materiałach, np. obserwacjach czy zapiskach poczynionych w czasie wycieczki, spotkania towarzyskiego, pobytu w jakiejś miejscowości, uczestnictwa w takiej czy innej uroczystości itp. Pamiętaj, że  podstawowym zadaniem reportażu jest ukazanie rzeczywistości oczami reportera.

Żelazne zasady reportażu:

1.Pisz o tym, co widziałeś, słyszałeś, przeżyłeś.
2.Zawsze poinformuj odbiorcę o miejscu i czasie wydarzenia.

3.Zastanów się, dlaczego chcesz napisać właśnie o tym wydarzeniu czy sytuacji – co w nich było ciekawego, nietypowego, jakie refleksje wywołały. Wpleć te przemyślenia i odczucia w tekst.
4.Pisz o osobach uczestniczących w opisywanych sytuacjach, ich reakcjach, zachowaniach, wypowiedziach.

5.Umieszczaj fragmenty dialogowe, przytaczając wypowiedzi uczestników wydarzenia. To zdynamizuje twoje wypracowanie i pomoże zaciekawić odbiorcę.
6.Kładź szczególny nacisk na fakty i momenty najważniejsze, dzięki czemu wpłyniesz na emocje czytelnika.

7.Używaj ładnego, literackiego języka, stosuj bogate i zróżnicowane słownictwo.

 Tekst reportażu do konkursu nie powinien przekraczać 1000 słów.

Do prac konkursowych należy zalaczyć następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek, adres, nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela prowadzącego (dot. dzieci ze szkół sobotnich),  zgodę opiekuna  na udział w konkursie (dot. osób  poniżej 18 lat).  Materiały konkursowe należy wysłać do dnia 30  listopada 2013 r. (konkurs przedłużony do 31 marca 2014 r.)  na adres:  [email protected]  Tekst w formacie docx, zdjęcia  w formacie jpeg (max. 300kb).

Powodzenia!
Redakcja Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy