polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 11 listopada 2013

Filipiny: Największy tajfun w historii. 10 tys. zabitych

Fot.YTscreen
Tajfun Haiyan, który w piątek uderzył w wybrzeże Filipin, zabił co najmniej 10 tys. osób i zniszczył 70-80 proc. zabudowań. To najpotężniejszy cyklon w historii pomiarów meteorologicznych, który uderzył w ląd.

Niszczycielska moc tajfunu Haiyan zebrała już 10 tys. ofiar śmiertelnych. Jeszcze wczoraj mówiono o ok. 1200 ofiarach, ale wraz z przesuwaniem się ekip ratowniczych w głąb zniszczonego lądu, odkrywane są kolejne ciała.  Niestety ta liczba może nadal rosnąć, bo wiele miejscowości nadal jest odciętych od świata.

Wśród regionów najbardziej zdewastowanych przez żywioł jest nadmorski Tacloban - ośrodek administracyjny prowincji Leyte i regionu Eastern Visayas. W mieście tym, według wstępnych szacunków, zginęło ponad 1000 ludzi. W Tacloban, przez które przetoczyły się spiętrzone wody, doliczono się na ich powierzchni ponad 1000 ciał - podały z miejsca klęski żywiołowej ekipy ratunkowe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował pilną pomoc dla Filipin. Z uwagi na rozmiar katastrofy od razu do pomocy włączyły się USA, Australia i Nowa Zelandia.

– Chodzi tu o jeden z najgorszych tajfunów, jakie świat widział – powiedziała unijna komisarz ds.pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.


Także ONZ pomaga poszkodowanym na Filipinach. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że zespół ekspertów jest w drodze do miasta Tacloban, które prawdopodobnie najbardziej ucierpiało w wyniku kataklizmu.

Rzecznik agendy ONZ do spraw pomocy humanitarnej OCHA Jens Laerke zapowiedział, że grupa rozpoznawcza, która ma pojawić się na miejscu, będzie przygotowywać pomoc dla poszkodowanych.

Z Frankfurtu nad Menem wystartował samolot z pomocą rzeczową zorganizowaną przez World Vision, jedną z największych organizacji humanitarnych. – Wysyłamy koce i plastikowe plandeki. Mamy też zapas środków medycznych. Dotąd mieliśmy na Filipinach zespół 600 pracowników World Vision. Będą oceniać, co jest potrzebne i gdzie będziemy dostarczać pomoc – powiedział Christoph Hilligen z organizacji.


Co roku przez Filipiny przechodzi ok. 20 tajfunów ale ten wg meteorologów jest najsilniejszy w historii. Hayian narodził się nad Pacyfikiem i od początku swojego istnienia poruszał się na zachód. W piątek, jako tajfun piątej kategorii uderzył w Filipiny. Wówczas prędkość jego wiatru sięgała ponad 300 km/h. Obecnie Haiyan spadł do rangi tajfunu drugiej kategorii, ponieważ jego prędkość zmalała niemal o połowę.
TVN24/wiadomosci24/natemat/TVPinfo


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy