polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 11 listopada 2013

Filipiny: Największy tajfun w historii. 10 tys. zabitych

Fot.YTscreen
Tajfun Haiyan, który w piątek uderzył w wybrzeże Filipin, zabił co najmniej 10 tys. osób i zniszczył 70-80 proc. zabudowań. To najpotężniejszy cyklon w historii pomiarów meteorologicznych, który uderzył w ląd.

Niszczycielska moc tajfunu Haiyan zebrała już 10 tys. ofiar śmiertelnych. Jeszcze wczoraj mówiono o ok. 1200 ofiarach, ale wraz z przesuwaniem się ekip ratowniczych w głąb zniszczonego lądu, odkrywane są kolejne ciała.  Niestety ta liczba może nadal rosnąć, bo wiele miejscowości nadal jest odciętych od świata.

Wśród regionów najbardziej zdewastowanych przez żywioł jest nadmorski Tacloban - ośrodek administracyjny prowincji Leyte i regionu Eastern Visayas. W mieście tym, według wstępnych szacunków, zginęło ponad 1000 ludzi. W Tacloban, przez które przetoczyły się spiętrzone wody, doliczono się na ich powierzchni ponad 1000 ciał - podały z miejsca klęski żywiołowej ekipy ratunkowe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował pilną pomoc dla Filipin. Z uwagi na rozmiar katastrofy od razu do pomocy włączyły się USA, Australia i Nowa Zelandia.

– Chodzi tu o jeden z najgorszych tajfunów, jakie świat widział – powiedziała unijna komisarz ds.pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.


Także ONZ pomaga poszkodowanym na Filipinach. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że zespół ekspertów jest w drodze do miasta Tacloban, które prawdopodobnie najbardziej ucierpiało w wyniku kataklizmu.

Rzecznik agendy ONZ do spraw pomocy humanitarnej OCHA Jens Laerke zapowiedział, że grupa rozpoznawcza, która ma pojawić się na miejscu, będzie przygotowywać pomoc dla poszkodowanych.

Z Frankfurtu nad Menem wystartował samolot z pomocą rzeczową zorganizowaną przez World Vision, jedną z największych organizacji humanitarnych. – Wysyłamy koce i plastikowe plandeki. Mamy też zapas środków medycznych. Dotąd mieliśmy na Filipinach zespół 600 pracowników World Vision. Będą oceniać, co jest potrzebne i gdzie będziemy dostarczać pomoc – powiedział Christoph Hilligen z organizacji.


Co roku przez Filipiny przechodzi ok. 20 tajfunów ale ten wg meteorologów jest najsilniejszy w historii. Hayian narodził się nad Pacyfikiem i od początku swojego istnienia poruszał się na zachód. W piątek, jako tajfun piątej kategorii uderzył w Filipiny. Wówczas prędkość jego wiatru sięgała ponad 300 km/h. Obecnie Haiyan spadł do rangi tajfunu drugiej kategorii, ponieważ jego prędkość zmalała niemal o połowę.
TVN24/wiadomosci24/natemat/TVPinfo


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy