polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 31 października 2013

Tematy australijskiej matury z języka polskiego

Maturzyści z Ashfield ze swoją nauczycielką
 Marianną Łacek. Fot. E.Skorut
 W środę, 16 października maturzyści z całej Australii zdawali egzamin pisemny z języka polskiego. Podobnie, jak w latach ubiegłych, do matury z języka polskiego przystąpiło w Sydney około 30 uczniów.

„Jakie były w tym roku pytania?” – zagadnęło mnie kilka osób w Klubie Polskim. Niestety, ale na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Już na samym początku trzeba bowiem podkreślić, że matura z języka polskiego w Australii niczym nie przypomina egzaminu maturalnego w Polsce.

W Australii język polski należy do grupy „Community Languages” – to znaczy jest językiem, którym posługuje się pewna grupa społeczności tego kraju. Do polskich klas Saturday School of Community Languages przyjmowani są uczniowie, którzy przynajmniej ze strony jednego z rodziców (dziadków) mają polskie pochodzenie. Matura poprzedzona jest obowiązkowym uczęszczaniem do szkoły sobotniej przynajmniej przez dwa lata (klasy 11 i 12).Nauka w klasach języka polskiego SSCL jest całkowicie bezpłatna. Uczniowie jedynie powinni posiadać własny słownik, z którego mogą korzystać podczas wszystkich egzaminów.

Egzamin maturalny podzielony jest na 4 części:mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.

Egzamin ustny (25 punktów) uczniowie zdają wcześniej. W tym roku sydnejscy maturzyści zdawali ten egzamin 3 sierpnia. Składa się on z dwu części: rozmowa na codzienne tematy (zainteresowania, spędzanie wolnego czasu, plany na przyszłość itp) za 10 punktów oraz dyskusja na wybrany przez ucznia temat za 15 punktów. Temat do dyskusji uczeń może sobie wybrać o wiele wcześniej, nawet w klasie 11 i systematycznie się do niego przygotowywać.

Rozumienie tekstów wysłuchanych (30 punktów). W tym roku uczniowie wysłuchali 6 króciutkich tekstów.Każdy odgrywany był dwukrotnie. Po wysłuchaniu należało odpowiedzieć na zamieszczone dwa albo trzy pytania. Do pierwszych trzech teksów odpowiedzi należało pisać po angielsku (15 punktów), do pozostałych trzech po polsku (15 punktów).

Rozumienie tekstów przeczytanych (25 punktów). Uczniowie otrzymali do przeczytania trzy krótkie teksty. Pierwsze dwa, połączone tematycznie, różniły się stylem. Jeden był rozmową z psychologiem rodzinnym  na temat wychowania dzieci. Tekst drugi był listem młodej dziewczyny,  jedynaczki do redakcji czasopisma. Dwa pytania dotyczyły rozumienia tekstu pierwszego a kolejne dwa wymagały porównania obydwu tekstów. Odpowiedzi  (za 10 punktów) należało pisać po angielsku. Tekst trzeci przedstawiał szczegółowy program  polskiego festiwalu w Australii. Wyobrażając sobie, że brali udział w tym festiwalu, uczniowie mieli do napisania artykuł do gazety na ten temat, po polsku (za15 punktów).

Pisanie po polsku (20 punktów). Uczniowie otrzymali do wyboru trzy tematy:

Napisać blog przedstawiający walory turystyczne jakiegoś regionu Polski.

albo

Napisać email do rodziny w Polsce, do której uczeń planuje się wybrać  na wymienny pobyt w Polsce.

albo

Opowiadanie przedstawiające historię emigracji polskiej rodziny zamieszkałej w Australii.

Z tego co nam wiadomo, żadne z pytań nie było dla naszych uczniów zaskoczeniem. Zarówno formy wypowiedzi  jak też i tematy, których teksty dotyczyły były wielokrotnie przerabiane w klasie.

Egzamin trwał 2 godz i 40 min. Uczniowie podczas egzaminów mogą korzystać ze słowników.

Teraz, uzbrojeni w cierpliwość będziemy czekać na wyniki. Będą one podane do wiadomości w połowie grudnia.

Wszelkich, odatkowych informacji w języku polskim, mogą udzielić:

Gosia Vella                                                                                 Marianna Łacek

Tel. (02) 9311 3723                                                            tel. (02) 9798 8690

Email: [email protected]                            [email protected]

Marianna Łacek

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy